Lek. med. Anna Kluba-Szyszka, specjalista chorób wewnętrznych – endokrynolog
Rozpoczynamy nowy cykl, w którym będziemy zwracać się do lekarzy i specjalistów. Przedstawimy przyczyny i objawy różnych chorób, a nasi Czytelnicy dowiedzą się, jak wygląda profilaktyka oraz leczenie. O chorobach tarczycy mówi lek. med. Anna Kluba-Szyszka, specjalista chorób wewnętrznych – endokrynolog.
Częstość występowania chorób tarczycy u osób w wieku prokreacyjnym jest obecnie wysoka. Chociaż częściej dotyka kobiet to tak naprawdę dotyczy obu płci.
Nieprawidłowa czynność tarczycy to najczęstsza przyczyna zaburzeń prokreacji. Ponadto dysfunkcje tarczycy mogą mieć niekorzystny wpływ na przebieg ciąży (częstsze poronienia, przedwczesne porody) i rozwój dziecka, zarówno motoryczny, jak i intelektualny. Z tego względu wskazane jest wykonywanie badań kontrolnych w kierunku chorób tarczycy nie tylko przez pary niepłodne, ale praktycznie przez wszystkie osoby świadomie planujące macierzyństwo.
Szczególnie ważne jest to u osób mających poniższe wskazania: przebyte schorzenia tarczycy, kliniczne objawy dysfunkcji tarczycy, powiększenie tarczycy, obecność przeciwciał przeciwtarczycowych we krwi (antyTPO, antyTG, TRAb), stan po operacji tarczycy, obecność chorób tarczycy u bliskich krewnych, stan po radioterapii okolicy głowy i szyi niezależnie od przyczyny, wiek powyżej 30 lat, inne choroby autoimmunizacyjne niż choroby tarczycy (np. cukrzyca typu 1, celiakia), niepłodność, poronienia, porody przedwczesne lub niepowodzenia ciążowe, otyłość znacznego stopnia (BMI >40kg/m2), niepowściągliwe wymioty ciężarnych, leczenie amniodaronem (opacorden, cordarone), interferonem, litem czy narażenie na jodowe środki kontrastowe.
Ponieważ dla prawidłowego rozwoju dziecka hormony tarczycy są niezbędne, zwłaszcza w początkowym okresie ciąży, to należy wykonać oznaczenie TSH nie tylko planując ciążę, ale także zaraz po jej potwierdzeniu. Jest to spowodowane faktem, iż w związku z rozwojem płodu i zmianami w organizmie matki wzmożone jest zapotrzebowanie na hormony produkowane przez matczyną tarczycę. Nawet prawidłowo funkcjonująca przed ciążą tarczyca matki może w tym okresie okazać się niewydolna i konieczne jest wtedy leczenie substytucyjne
Należy pamiętać, że górną granicę normy dla TSH u kobiet planujących ciążę i będących w ciąży jest wartość 2,5mU/l. Wartość optymalna wynosi między 1-1,5mU/l.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj też