Jesień i pogoda nie muszą być przeszkodą, aby zadbać o zdrowie i aktywnie oraz ciekawie spędzać czas
Jeszcze miesiąc temu chowaliśmy się w klimatyzowanych pomieszczeniach, uciekając przed palącym słońcem. Było lato, było gorąco. Nadeszła jesień, musi być jesiennie! Jak przetrwać niekorzystną aurę, mieszankę wiatru, deszczu, szybkiego zmroku i „niechcemisiejstwa”? Oto kilka pomysłów na… pokochanie tej pory roku!
1. Nie ma złej pogody na spacer, są tylko złe ubrania! I nie chodzi tu tylko o spacer, ale o wszelaką aktywność na dworze: bieganie, rower, nordic walking. Tutaj najlepiej brać przykład z krajów skandynawskich. Mieszkając w Norwegii, byłam pod ogromnym wrażeniem ilości, jakości oraz… wyglądu ubrań sportowych. Na każdą pogodę. Barwne kalosze, płaszcze przeciwdeszczowe w przeróżnych kolorach, dla dzieci kombinezony, kapelusze na deszcz… Każdy brzdąc w przedszkolu ma obowiązek posiadania takiego ekwipunku na deszcz, ponieważ podczas pobytu w placówce spędzają one dużo czasu na dworze, niezależnie od pogody i temperatury. Tak naprawdę kwestia odpowiednich ubrań i… żaden deszcz nie jest wymówką.
2. „Do serca przytul psa, weź na kolana kota”… Czyli jeden z najlepszych motywatorów do wyściubienia nosa niezależnie od pogody – nawet jeśli Ci się nie chce, musisz. Decyzja o przygarnięciu lub kupnie psa powinna być przemyślana. Psy, zupełnie tak samo jak ludzie, są różne. Szalone, aktywne, wymagające wielu bodźców. Są również leniuszki, dla których wystarczy zejście z 4 piętra, załatwienie swoich potrzeb i powrót na ciepłą kanapę. Chociaż obecność zwierzaka w domu wiąże się czasami z nieco większym bałaganem – jeśli go pokochasz, będzie to najlepszy antydepresant i towarzysz Twojego życia, niezależnie od pogody. Mruczące koty również dobrze sobie radzą z ludzkimi nastrojami.

3. Płyniemy na spacer! Załóżmy, że masz już kalosze, wodoodporne spodnie, a czworonóg radośnie merda ogonem, bo widzi, że się szykuje spacer. Odważnie przebijacie się obok sztormu szalejącego w fontannie, walczycie z wiatrem, aby Was nie porwał i w końcu wracacie zmarznięci, zziębnięci do domu. Jak umilić sobie jesienne wieczory? Idealny czas na… Hygge!
Hygge to wyraz z języka duńskiego, oznaczjący komfort, wygodę, przytulność. Filozofia hygge polega na cieszeniu się z rzeczy niematerialnych: wypicia ciepłej herbaty pod kocem, ciepłej kąpieli z olejkami, spotkania ze znajomymi, zjedzenia bułeczki cynamonowej. Jednym słowem, czerpanie radości z małych przyjemności. Hygge znajduje również swoje odzwierciedlenie w wystroju wnętrz: ma być przytulnie i ciepło. Lampa, rzucająca nastrojowe światło, świece rozmieszczone w domu, poduszki na kanapie, ulubiona muzyka sącząca się z głośników.

4. Ciągle pada…? Na szczęście, jesień to nie tylko deszcz, krótki dzień i trzymiesięczny stan pogorszonego nastroju. To również słoneczne dni i kolorowe liście na drzewach, które malują przepiękne pejzaże. Jesteśmy naprawdę ogromnymi szczęściarzami, że mamy pod nosem Wzgórza Strzelińskie. Wykorzystuj słoneczne weekendy i godziny wolne od pracy na wycieczki piesze, biegowe, rowerowe. Weź do plecaka ciepłą kurtkę, karimatę i kawę do termosu. Znajdź miejsce na piknik, weź książkę. Jest ogrom możliwości, trzeba je tylko dostrzec.

5. Pokonaj „niechcemisiejstwo”! Niestety, ale czasami jedynym sposobem na oderwanie się od kanapy i telewizora jest… zmuszenie się do zrobienia czegokolwiek, nawet przyjemnych rzeczy. Tak samo jak budzisz się codziennie rano, bo musisz być na 8.00 w pracy. Choć sama jestem aktywna, kocham góry, to często po prostu nie chce mi się wsiadać do auta. Ale zmuszam się, bo wiem, że widoki i uczucie po zdobyciu szczytu (choćby Gromnika) dadzą mi radość i moc na kilka następnych dni. Czasami szczytem dla kogoś będzie wyjście na siłownię czy do klubu fitness. Ważne, żeby pokonać swoje lenistwo, a czasem strach, odważyć się. Przyjemnej, jesiennej wspinaczki!

Magdalena Malec
- trener personalny, instruktor fitness

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj też