Lek.med. podstawowej opieki zdrowotnej Witalij Kozłow
W trosce o zdrowie będziemy zwracać się do lekarzy i specjalistów. Przedstawimy przyczyny i objawy różnych chorób, a nasi Czytelnicy dowiedzą się, jak wygląda profilaktyka oraz leczenie. O bólach krzyża mówi lek.med. podstawowej opieki zdrowotnej Witalij Kozłow.
Ból krzyża, czyli ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, jest objawem bardzo częstym. U około 70% populacji wystąpił przynajmniej jeden epizod przejściowej niezdolności do pracy z tego powodu. W 80% przypadków pierwszych incydentów nie można ustalić pierwotnej przyczyny bólu krzyża. To tzw. ból nieswoisty.
W większości przypadków jest wynikiem mechanicznego uszkodzenia różnych struktur tworzących i otaczających kręgosłup: kręgów, krążków międzykręgowych (tzw. dysków), stawów międzykręgowych, mięśni, ścięgien, więzadeł i nerwów. W ponad połowie przypadków objawy ustępują w ciągu dwóch tygodni, przy wysokim wskaźniku nawrotów po miesiącach czy latach. Tylko w 5-10% przypadków ból krzyża przechodzi w stan przewlekły.
Jego przyczyną może być przeciążenie mięśni, ścięgien lub więzadeł przykręgosłupowych, uszkodzenie krążka międzykręgowego, czyli dysku (tzw. dyskopatia), wady postawy i budowy ciała, wady wrodzone kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe, prowadzące np. do przesunięcia struktur kręgosłupa w stosunku do siebie lub zwężenia kanału kręgowego, złamania kręgów w przebiegu osteoporozy.
Wystąpieniu bólu krzyża sprzyjają: wiek (najczęściej pojawia się pomiędzy 30. a 60. rokiem życia), wystąpienie bólu krzyża w przeszłości, czynniki psychiczne – przewlekły stres, słaba kondycja fizyczna, otyłość, wykonywana praca (zarówno długie siedzenie przy biurku, jak i ciężka praca fizyczna, podnoszenie ciężkich przedmiotów, częste schylanie się i skręcanie tułowia), palenie papierosów czy współistnienie innych chorób.
U większości młodych chorych poniżej 50. roku życia, u których wystąpił pierwszy napad bólu, nie wykonuje się dodatkowych badań, ponieważ prawdopodobieństwo wystąpienia poważnej choroby jest bardzo małe. W takich przypadkach stosuje się leczenie zachowawcze: leki przeciwbólowe i przeciwzapalne doustnie lub w iniekcjach domięśniowych, metody fizykalne-odpoczynek, odpowiednie ćwiczenia, masaże, fizykoterapię.
Aby zapobiec bólowi krzyża lub zmniejszyć ryzyko jego nawrotu, należy dbać o kondycję fizyczną i prawidłową postawę ciała poprzez ćwiczenia ogólnie usprawniające (np. pływanie, jazda na rowerze, szybki marsz) wykonywane przez co najmniej 30 minut, minimum 3 razy w tygodniu, pozbycie się nadwagi, unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów, spanie na średnio twardym materacu, stosowanie wygodnego obuwia na niskim obcasie oraz dietę z odpowiednią ilością wapnia i witaminy D.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj też