W trosce o zdrowie będziemy zwracać się do lekarzy i specjalistów. Przedstawimy przyczyny i objawy różnych chorób, a nasi Czytelnicy dowiedzą się, jak wygląda profilaktyka oraz leczenie. O zapaleniu oskrzeli mówi lek. med. internista - specjalista medycyny rodzinnej Sławomir Wójciak.
Zapalenie oskrzeli występuje w każdym wieku, począwszy od 6. miesiąca życia. U dzieci najczęściej jest spowodowane zakażeniem wirusowym, które atakuje najpierw nosogardziel, a następnie przenosi się niżej, zajmując tchawicę i oskrzela. Głównymi objawami są: niewysoka gorączka (< 38,5O C), lekki kaszel, furczenia, rzężenia grubo- i czasem drobno bańkowe.Lek. med. internista - specjalista medycyny rodzinnej Sławomir Wójciak
Ostre zapalenie oskrzeli jest najczęściej spotykanym rodzajem zapalenia dolnych dróg oddechowych u dorosłych. Częstość zakażeń jest największa w porze zimowej, a dominującymi patogenami są rynowirusy, koronawirusy, adenowirusy lub wirus grypy. Charakterystyczne objawy: wcześniej przebyte zakażenie górnych dróg oddechowych, początkowo suchy kaszel przechodzący w kaszel z odksztuszaniem śluzowo-ropnej wydzieliny, ból za mostkiem wywołany przez kaszel, głębokie oddychanie lub ruchy klatki piersiowej czy brak gorączki lub nieznacznie podwyższona temperatura ciała.
W badaniu przedmiotowym nie znajduje się wielu odchyleń od stanu prawidłowego, ale osłuchowo można stwierdzić rzężenia lub furczenia, których lokalizacja zmienia się w czasie kaszlu.
Leczenie powinno mieć charakter objawowy. Kaszel łagodzą środki przeciwkaszlowe, ale ich stosowanie musi być rozważne. W celu obniżenia gorączki podaje się leki przeciwgorączkowe. W leczeniu zapaleń oskrzeli u palaczy tytoniu, ze względu na częste występowanie patogennej flory bakteryjnej, stosuje się antybiotyki. Warunkiem koniecznym do uzyskania całkowitego ustąpienia kaszlu u palaczy może być zaprzestanie palenia tytoniu.
Przewlekłe zapalenie oskrzeli występuje głównie u osób w podeszłym wieku, które w przeszłości były palaczami tytoniu i/lub były narażone na wdychanie zapylonego powietrza. Choroba rozwija się wskutek przewlekłego utrzymywania się zmian zapalnych w dolnych drogach oddechowych. Wtórne nadkażenie bakteryjne zdarza się często i przejawia się zwiększeniem ilości wydzielanej plwociny, kaszlem, słyszalnymi świstami i trudnościami w oddychaniu. Na ogół istnieją wskazania do zastosowania antybiotyków, podobnych jak w ostrym zapaleniu oskrzeli. Bardzo ważne jest nawodnienie chorego, wzbogacenie wdychanego powietrza tlenem oraz podawanie leków rozszerzających oskrzela.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj też