Do wrocławskiego zakładu medycyny sądowej trafiają zwłoki i szczątki osób nieznanych z całego województwa

Jak wyglądają pogrzeby organizowane przez gminne ośrodki pomocy społecznej? Kto przygotowuje zwłoki do pochówku? – Opieka społeczna jest biedna, więc szału nie ma. Nawet ciał do trumny się nie ubiera – opowiada przedsiębiorca pogrzebowy ze Strzelina.

Na Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej (GOPS) w Strzelinie spoczywa obowiązek urządzania pochówku swoim podopiecznym. Placówka zobowiązana jest też do chowania ludzi bezdomnych i tzw. NN-ów (łac. nomen nescio – imienia nie znam). To nie koniec. GOPS musi organizować pochówek szczątków ludzkich (kości) znalezionych np. podczas prac ziemnych.

– Na nas spoczywa obowiązek pochówku. Jeśli umrze nasz podopieczny, występujemy do kilku zakładów pogrzebowych o najniższą wycenę usług. W Strzelinie odbywa się więcej kremacji niż pochówków tradycyjnych. Przygotowaniem zwłok zajmują się wyłącznie pracownicy pogrzebówki. Oni muszą zakupić trumnę, urnę i przygotować ciało do pogrzebu. Grób musi mieć krzyż z tabliczką – informuje Sylwia Jarząbek z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Strzelinie.

Jeśli ciało jest w stanie rozkładu, a identyfikacja jest możliwa tylko metodą badań DNA, pracownicy zakładów medycyny sądowej wydają zakaz otwierania trumny. Zaleca się też, aby zwłok w stanie rozkładu nie pokazywać rodzinie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA         Na cmentarzu komunalnym spoczywa około 10 osób o nieustalonej tożsamości (NN)

– Dotyczy to wyłącznie zwłok odbieranych z sądówki. Ciało, które przeleżało w lesie lub w wodzie kilka miesięcy, znajduje się w stanie półpłynnym. Wówczas ubranie nieboszczyka jest niemożliwe – tłumaczy prof. Tadeusz Dobosz z Zakładu Technik Molekularnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Znane są jednak przypadki, kiedy materiał genetyczny udało się odzyskać z ciała, które przeleżało w torfie nawet 5 tysięcy lat. Oprócz tego zwłoki nie były zdeformowane, a z rysów twarzy można było swobodnie odczytać płeć.

Jak pochować bezdomnego?

Według przedsiębiorcy pogrzebowego, który chce pozostać anonimowy, opieka społeczna w Polsce jest biedna, dlatego pogrzeby odbywają się za najniższą cenę. Co to oznacza?

Cały artykuł zamieściliśmy w 22 (1210) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Materiał ten, w całości, przeczytasz  również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także