Do udziału w warsztatach zaproszono m.in. wójtów, burmistrzów, mieszkańców i przedstawicieli różnych służb

Czy na Gromniku powstanie karczma grillowa z grami terenowymi? Są pomysły na otwarcie sali gier w dawnym browarze strzelińskim i powstanie toru wyścigowego (off-road) w okolicach Kondratowic. To niektóre projekty omawiane na warsztatach.

W kwietniu zakończył się cykl Warsztatów Lokalnego Ożywienia Społeczno-Gospodarczego Powiatu Strzelińskiego.

Do udziału zaproszono m.in. wójtów, burmistrzów, uczniów, seniorów, radnych, przedsiębiorców, mieszkańców i przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń.

W warsztatach wzięło udział ponad 240 osób. Zorganizowano je w pięciu gminach powiatu strzelińskiego.

– Najważniejszym elementem było stworzenie tzw. beczki lokalnych zasobów. Uczestnicy analizowali zasoby regionu, np. kopalnia granitu, ścieżki rowerowe, ośrodek wypoczynkowy w Białym Kościele, duże firmy. Wszystko po to, aby wykorzystać potencjał z tym związany – mówi starosta Anna Horodyska.

Oprócz tego uczestnicy mogli wskazywać problemy, które ich dotykają, np. brak komunikacji autobusowej między gminami, brak galerii handlowej i atrakcyjnych miejsc pracy. Ostatnie spotkanie – gala projektów odbyło się w strzelińskim ogólniaku.

– W auli liceum odbyły się prezentacje multimedialne. Łącznie uczestnicy wskazali potrzebę realizacji kilkunastu projektów. Wybrano sześć. Jeśli znajdzie się przedsiębiorca, powiat lub gmina, która będzie chciała dany projekt wdrożyć w życie, to ma podstawę do realizacji. Warsztaty miały pokazać, jakie są możliwości i oczekiwania społeczeństwa – argumentuje Iwona Engel, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelinie.

Spotkanie prowadziła Jadwiga Olszowska-Urban, certyfikowana trenerka Partnerstwa Lokalnego Departamentu Pracy USA.

Organizatorami warsztatów było starostwo powiatowe i Powiatowy Urząd Pracy w Strzelinie.

Oto wybrane projekty: 

Szlakiem zbójnika – gra terenowa, która rozpoczyna się na górze Gromnik. Uczestnicy podzieleni na grupy wykonują różne zadania w plenerze. Planowane jest również powstanie polowej karczmy na szczycie.

Bezpieczna przystań – stworzenie domu dziennego pobytu z zapewnieniem opieki medycznej i terapeutycznej w Mikoszowie. W planach powstanie 20 miejsc dla osób z niepełnosprawnościami (demencja, choroba Alzheimera). To wiąże się z powstaniem około pięćdziesięciu nowych miejsc pracy.

Gss-inside, Gss-outside – projekt polega na stworzeniu w strzelińskim starym browarze oraz jego otoczeniu rekreacyjnego miejsca do spędzania czasu ze znajomymi – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych (piłkarzyki, bilard, gry planszowe, automaty do gier, stoły do ping-ponga, kręgle, paintball).

Tor wyścigowy, park linowy i paintball w gminie Kondratowice – stworzenie toru off-road, który opiera się na jeździe po nieutwardzonych drogach w różnych warunkach pogodowych. Projekt zakłada również stworzenie parku linowego, a w przyszłości paintballu w okolicach Żelowic z polem kempingowym i miejscem na foodtrucki.

Kamyk do kamyczka – projekt związany ze stworzeniem warsztatów relaksacyjno-manualnych dla dzieci i dorosłych. Materiały na spotkania (granit) mają pochodzić ze strzelińskich kamieniołomów.

Powiatowy Uniwersytet Młodzieżowy – stworzenie różnorodnych zajęć i spotkań dedykowanych dla młodzieży. Będą to spotkania z ekspertami z różnych dziedzin, m.in. ekonomia, medycyna, sport, sztuka.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Monika
Proponuję park linowy przy parkingu na Gromniku
1

Przeczytaj także