ZNAJDŹ NA STRONIE

 

Pan Heniu jest mistrzem nie tylko syropu z czarnego bzu, ale także innych przetworów, które - mam nadzieję - pojawią się jeszcze w naszej kronice. Fot. archiwum prywatne

Lubicie korzystać z dobrodziejstw natury? Chcielibyście mieć zawsze pod ręką remedium na kaszel, katar i ból gardła? Potrzebujecie wzmocnić swoją odporność? Jest na to sposób.

Dawniej ludzie zbierali kwiaty i zioła, żeby przygotować z nich specyfiki, które miały pomagać im budować odporność i leczyć. Dziś wracamy do starych metod, bo okazuje się, że są one najbliższe temu, jak działają nasze organizmy. Wie o tym doskonale pan Heniu Łatka, sołtys Borowa, który co roku zamyka w butelkach sposób na zdrowie dla całej rodziny. Podzielił się tym przepisem z nami i dlatego od dziś możemy przygotowywać:

Syrop z kwiatów czarnego bzu

Składniki: 80 baldachimów kwiatów czarnego bzu, 10 dużych cytryn, 4 l wody, 4 kg cukru.

Sposób przygotowania: Kwiaty zbieramy suchą porą w słoneczny dzień. Oddzielamy je od łodyg, które mogą być gorzkie. Rozkładamy na kilka godzin, aby wyszły z nich owady. Po tym czasie zalewamy je wrzątkiem i odstawiamy na ok. 12 godzin. Następnie przecedzamy płyn, używając sitka i gazy. Dodajemy sok wyciśnięty z cytryn i cukier. Podgrzewamy na małym ogniu, aż cukier całkowicie się rozpuści. Gorący syrop przelewamy do wyparzonych butelek lub słoików i szczelnie zamykamy. Pasteryzujemy przez ok. 10-15 minut.

Syrop łagodzi ból gardła, katar i suchy kaszel. Pobudza wydzielanie potu i pomaga obniżyć gorączkę. Ma działanie antyoksydacyjne – stymuluje układ immunologiczny do walki z infekcjami. Nie powinny go spożywać osoby chore na cukrzycę, uczulone na czarny bez i z nadwrażliwością na salicylany. 

Panu Heniowi bardzo dziękuję za przepis, a jego żonie – pani Mirce za to, że – jak zwykle – czuwa, aby wszystko trafiło do mnie na czas. Jeśli i Wy chcecie podzielić się swoimi przepisami, piszcie na adres e-mail: przepis@sloworegionu.pl. Uratujecie tym samym mieszkańców moich okolic przed ciągłymi pytaniami o to, co gotują lub pieką. Naprawdę warto!

UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także