Dyskusyjny Klub Książki z Borka Strzelińskiego przed seansem

Czy wszystkie dobre filmy potrzebują reklamy? Czy życzliwe gesty mogą uratować życie? Jak łatwo przychodzi nam sądzić po pozorach i co wspólnego z tym wszystkim mają książki i kino? Przekonajcie się sami.

Ostatnio nasze kina przeżywają rozkwit. Bo jak nie wspaniali „Chłopi” to nowy, choć dobrze znany, „Znachor”. Zaraz trzeba by obejrzeć „Samych swoich. Początek”, żeby się przekonać, czy aby na pewno tych pierwszych nic nam nie zastąpi. Oczywiście, reklama dźwignią handlu, więc na każdym kroku plakaty z nowymi produkcjami. Są takie filmy, które choć - wcale nie bardzo reklamowane - zapadają nam w pamięć na długie lata. Historie, które w nas działają i niosą ze sobą przesłanie, które nam towarzyszy. Ostatnio bez spektakularnej kampanii medialnej wszedł do kin „Cudowny chłopak. Biały ptak” na podstawie książki R. J. Palacio. Choć znałam fabułę, bo czytałam obie części „Cudownego chłopaka”, ekranizacja zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Piękna historia babci - znanej malarki, która żeby uświadomić swojemu wnukowi, że wytykanie kogoś palcami jest złe, postanawia podzielić się swoją trudną i bolesną historią z dzieciństwa. Tak płynie opowieść o młodej dziewczynie, która w ogarniętej wojną i przejętej przez nazistów Francji, doświadcza prześladowania za swoje żydowskie pochodzenie. To też opowieść o pięknej miłości. Odwadze jej szkolnego kolegi, z którego wszyscy się wyśmiewali z powodu jego niepełnosprawności, a który okazał się prawdziwym bohaterem. Historia o tym, że pozory czasem bardzo mylą i nie należy nikogo oceniać pochopnie. Swoją opowieścią babcia Juliena, którą zagrała wspaniała Helen Mirren, uświadamia nie tylko swojemu wnukowi, ale i wszystkim oglądającym, że czasem mały gest życzliwości jest tym, co zmienia rzeczywistość, co pozwala przetrwać, a powiedzenie „vive l’humanité” - „niech żyje ludzkość” może być też zawołaniem „niech żyje człowieczeństwo w nas”.

Cały artykuł zamieściliśmy w 7 (1195) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Materiał ten, w całości, przeczytasz  również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także