Wierni czytelnicy z ulubioną poetką (druga z lewej)

Czy zawsze dobrze jest wszystko pamiętać? Czy każda rzecz, której doświadczamy, ma swoje konsekwencje? Czy można na ten sam widok spojrzeć z różnej perspektywy?

Pamięć nie jest moją mocną stroną i czasem mocno utrudnia mi to życie, ale wiem, że niepamięć może być błogosławieństwem. Z tym stwierdzeniem z całą pewnością zgadza się poetka i prozaiczka Mirka Szychowiak, która w minionym tygodniu była gościem strzelińskiej książnicy.Mirka Szychowiak ze swoim najnowszym tomikiem poezji "Poza zasięgiem"

Podróże w czasie

Dzięki rozmowie prowadzonej przez Tomasza Duszyńskiego, dyrektora Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzelinie,  któremu nie obca jest również sztuka pisania, mogliśmy poznać początki twórczości “naszej” Mirki, historię nominacji w 2011 roku do nagrody Nike tomiku poezji “Jeszcze się tu pokręcę” oraz posłuchać niezwykłych wierszy z najnowszego zbioru “Poza zasięgiem”. To, co wciąż zaskakuje w twórczości autorki, to niezwykła wrażliwość na ludzi i wszytko, co z nimi związane. Tym razem wybraliśmy się razem z nią w podróż w czasie i zobaczyliśmy w dwóch perspektywach brudne, obdarte wrocławskie osiedle “na Psiaku”, na którym się wychowywała i które dawniej było rajem dla niczego nieświadomych i beztroskich dzieciaków, a dziś - prawie niezmienione - jest świadkiem życiowych wyborów jego mieszkańców i konsekwencji, jakie ze sobą niosą.

Pamięć i emocje

Stanęliśmy też w lekko uchylonych drzwiach pamięci autorki, która mówiła, że wszystkie historie ludzi, z którymi się zetknęła, chce czy nie chce, nosi w sobie. Wspominała czasy, gdy jako strzelińska dziennikarka prowadziła wywiady i jak bardzo do dziś te historie “w niej są” i jak łatwo przychodzi jej pamiętanie emocji z nimi związanych, co z czasem tak bardzo ją wyczerpywało, że już nie mogłaby wrócić do tego zawodu.

Cały artykuł zamieściliśmy w 20 (1208) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Materiał ten, w całości, przeczytasz  również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również