Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie, wspólnie z funkcjonariuszami Straży Pożarnej i Zakładu Karnego w Strzelinie, przeprowadzili ćwiczenia zgrywające pn. „Cukrownia 2024”. Zadaniami były pożar taśmociągu transportującego węgiel, ucieczka odsadzonych, którzy wydostali się z więźniarki, a także nieudana próba wysadzenia tamy spiętrzającej wodę.

W piątek, 21 czerwca, na terenie zakładu produkcyjnego „Cukrownia Strzelin" Südzucker Polska S.A. w Strzelinie, doszło do pożaru taśmociągu transportującego węgiel do pieca wapiennego. Przedstawiciel ochrony zaalarmowany przez jednego z podwykonawców o sytuacji poinformował dyżurnego stanowiska kierowania Komendy Powiatowej PSP w Strzelinie, który na miejsce skierował odpowiednie siły i środki.

W czasie prowadzenia działań gaśniczych, funkcjonariusze Zakładu Karnego w Strzelinie, realizujący konwój dwóch osadzonych do poza więziennej placówki służby zdrowia, zatrzymali się na moście, z uwagi na blokujące przejazd pojazdy pożarnicze biorące udział w działaniach. Osadzeni wykorzystując sytuację, otworzyli drzwi i zaczęli uciekać. Funkcjonariusze służby więziennej natychmiast udali się w pościg za uciekinierami, w trakcie którego oddali strzały ostrzegawcze, a następnie kolejne strzały w ich kierunku. W wyniku działań jeden z osadzonych został trafiony w brzuch, a drugi w nogę, po czym obaj wpadli do rzeki. Funkcjonariusze SW przystąpili do akcji ratowniczej prosząc o wsparcie w działaniach Państwową Straż Pożarną.

W trakcie realizacji zadań z zakresu ratownictwa wodnego, jeden ze strażaków zauważył dziwne elementy zamocowane na tamie spiętrzającej wodę na rzece. Ratownik o swoich podejrzeniach, iż może być to ładunek wybuchowy, mający na celu zniszczeniem tamy poinformował dowódcę akcji gaśniczej, który przekazał informację do strzelińskiej jednostki policji.

Na miejsce skierowano funkcjonariuszy Nieetatowej Grupy Rozpoznania Pirotechnicznego. Policjanci zabezpieczyli miejsce zagrożone, wyznaczyli strefy bezpieczeństwa, po czym przystąpili do neutralizacji zagrożenia oraz zabezpieczenia materiału dowodowego.

Na szczęście były to tylko ćwiczenia i wszystko skończyło się bezpiecznie.

Ćwiczenia miały za zadanie między innymi doskonalenie umiejętności współdziałania wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, współpracę kadry kierowniczej w organizacji i kierowaniu podległymi funkcjonariuszami, doskonaleniu koordynacji, procedur i algorytmów postępowań w takich przypadkach. W ćwiczeniach wzięli udział policjanci, strażacy i funkcjonariusze służby więziennej ze Strzelina.

Artykuł zamieściliśmy w 24 (1212) wydaniu papierowym Słowa Regionu.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również