Sołtys Agnieszka Ruszek (w środku) i nowa rada sołecka. Od lewej: Agata Domańska-Kohman, Filip Muszyński, Katarzyna Olejnik i Ireneusz Szałajko

Największa w gminie Strzelin wieś zdecydowała, kto przez najbliższe pięć lat będzie pełnił sołecką władzę. Niedawno odbyły się tam wybory sołeckie. Frekwencja, zdaniem gminnych władz, dopisała, bo procentowo nigdzie wcześniej w innych wsiach tyle osób nie uczestniczyło w wyborach. Było też zaskoczenie związane z nowymi...

W czwartek, 6 czerwca, o godzinie 19.00 w świetlicy wiejskiej w Gęsińcu odbyły się wybory sołtysa i rady sołeckiej. Wybory sołtysów i rad sołeckich w gminie Strzelin odbywają się już od kilku dni (ich wyniki w innych miejscowościach podajemy w innym miejscu gazety). W Gęsińcu wybory sołeckie prowadził wiceburmistrz Mariusz Kunysz. Obecni byli też urzędnicy, czuwający nad sprawami proceduralnymi. W zebraniu uczestniczyło 45 uprawnionych do głosowania mieszkańców. Łącznie w całej wsi osób uprawnionych do głosowania jest 737. Na wstępie wiceburmistrz Kunysz powitał mieszkańców oraz dotychczasową sołtys Agnieszkę Ruszek i przedstawił porządek obrad.

Jednym z punktów zebrania było sprawozdanie sołtysa z pracy w latach 2019-2024. – W latach 2019-2023 funkcję sołtysa pełniła Marta Brzezińska. Ja jestem sołtysem od 5 lipca 2023 roku – mówiła sołtys Agnieszka Ruszek. – W roku 2019 w Gęsińcu zrobiono remont ul. Dębowej i przepust drogowy na ul. Akacjowej. W roku 2020 wyremontowano drogę dojazdową do gruntów rolnych na odcinku Strzegów – Gęsiniec, zagospodarowano teren przy świetlicy wiejskiej (miejsca parkingowe), zmodernizowano oświetlenie na ul. Modrzewiowej, wybudowano odwodnienia wzdłuż fragmentu ul. Akacjowej. W 2021 roku wyremontowano ul. Sosnową i zamontowano tam oświetlenie, zrobiono remont ul. Orzechowej, utwardzono ul. Lawendową, zrobiono dodatkowych siedem miejsc parkingowych przy świetlicy wiejskiej, zrealizowano drugi etap remontu drogi Strzegów – Gęsiniec. Rok później, w roku 2022, była budowa kanalizacji deszczowej przy ul. Akacjowej, wyczyszczono zbiornik przy ul. Jagodowej. W roku 2023 miał miejsce trzeci etap remontu drogi dojazdowej do gruntów rolnych na odcinku Strzelin – Gęsiniec. W tym roku pieniądze z funduszu sołeckiego przeznaczone są na przygotowanie dokumentacji na remont ul. Jagodowej, a także na remont ul. Gajowej i Akacjowej oraz na malowanie świetlicy i poprawę terenu na boisku – wymieniła sołtys Ruszek. Po odczytaniu sprawozdania otrzymała specjalne podziękowania podpisane przez burmistrz Dorotę Pawnuk za pracę swoją i rady sołeckiej na rzecz wiejskiej społeczności.

Cały artykuł zamieściliśmy w 22 (1210) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Materiał ten, w całości, przeczytasz  również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker.
nazwisko szłajko to zarabia i w policji w radzie gminy i w radzie sołeckiej. proponuję jeszcze powołać rady nadzorcze aquaparku zwiku i innych podmiotów gminnych, w których nazwisko horodyski rywalizować będzie z nazwiskiem szałajko put pawnuk serwicki. komunistyczna dynastia.
no ale nowej radzie proponuję aby nazwę gęsiniec przerobili na historyczny husinec albo na historyczny friedrichsdorf. założycielami husince ( po dzisiejszemu gęsiniec) byli religijni uciekinierzy z miejscowości caslav kolin i kutna hora. byli to bracia czescy identyfikujący sie z rektorem uniwersytetu praskiego profesorem janem husem spalony żywcem na stosie w watykanie za to że domagał się aby msze prowadzić w języku czeskim a nie w łacinie. król pruski friedrich zaprosił tych czechów do puskiego wtedy strelina i pozwolił im założyć swoją osadę. zorganizowali oni wtedy husinec i podiebrad ( po dzisiejszemu gościęcice) ród pofiebrad to czeski ród królewski z czasów potęgi czech. w polsce to opdowiednik piastów albo jagiellonów. w niemicech przy granicy z polską jest spreewald czyli terytorium dawnych słowian połabskich. mają oni swoje nazwy miejscowości a muzeum saksoni w dreźnie informuje iz pierwszy saksończykiem był słowianin. niemcy nie mają kompleksów. ciekawe czy mieszkańcy husince i podiebradu też nie mają kompleksów i przywrócą pierwotne nazwy miejscowości w miejsce takich nijakich peerelowskich.

2

Przeczytaj również