Radny Piotr Litwin zwrócił uwagę na niedopatrzenia formalne, ogłoszono przerwę, po której po raz kolejny przedstawiono uchwałę – tym razem z autopoprawką

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Strzelina najdłuższą i najbardziej burzliwą dyskusję wywołała uchwała, dotycząca wyrażenia zgody na nieodpłatne przejęcie przez gminę Strzelin dróg na Osiedlu Wschodnim (ul. Szymanowskiego, ul. Wieniawskiego, część ul. Reja oraz część ul. Nałkowskiej).

Radni klubu Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek o odesłanie do wnioskodawcy przedłożonego projektu uchwały w sprawie przejęcia dróg na Osiedlu Wschodnim, ponieważ – ich zdaniem – uzasadnienie nie jest wystarczające i brakuje szacunkowych kosztów, jakie poniesie gmina Strzelin, przejmując te nieruchomości. Nie ma także planu inwestycyjnego oraz harmonogramu wykonania inwestycji na tym terenie. Wniosek radnych z PiS-u poparli radni z klubu Koalicji Obywatelskiej, jednak zostali przegłosowani przez radnych Porozumienia.

Uchwałę przedstawiła naczelnik Magdalena Dziadzio. Jak zaznaczyła, uwzględniono wniosek komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego Gminy i z projektu uchwały wykreślono przejęcie ul. Kilara. Radny Piotr Litwin zwrócił uwagę na niedopatrzenia formalne, ogłoszono przerwę, po której po raz kolejny przedstawiono uchwałę – tym razem z autopoprawką, dotyczącą ul. Kilara. – Taki chaos panował na komisji, kiedy opiniowaliśmy ten projekt uchwały, złożyliśmy jako klub wniosek, żeby na tej komisji nie opiniować tej uchwały ze względu na braki w uzasadnieniu. Mamy dość duże zadłużenie i brakuje nam w tym projekcie uchwały informacji, ile będą kosztowały nas te zadania związane z budową dróg i oświetlenia. Nagle pojawił się wniosek Szałajko, gdzie klub wprowadził wyłączenie ul. Kilara. Jak gdyby ukarano tych mieszkańców... – mówił radny Piotr Litwin, który podkreślił, że sprawą przejęcia dróg powinni zająć się radni kolejnej kadencji.

Czym różnią się mieszkańcy ul. Kilara? 

Cieszę się, że pan przewodniczący klubu i radni Koalicji zmienili zdanie i jednak poprą ten projekt uchwały – odpowiedziała burmistrz Dorota Pawnuk. – Wyraźnie mówiłam mieszkańcom, że jeżeli tworzymy precedens, to musimy to zrobić pod określonymi zasadami. Pierwsza zasada – działka, nieruchomość czy droga powinna mieć wykonaną dokumentację techniczno-budowlaną z odwodnieniem, oświetleniem oraz budową nawierzchni. Druga – działka powinna być w pełni zabudowana. Pana Litwina nie było na komisji, stał z boku, prowadził rozmowy, nie poszedł na Kilara. Tam jest tak naprawdę pole orne i kilka budynków. [...] Mówiłam wyraźnie, że planując harmonogramy, musimy pamiętać o mieszkańcach, którzy już wiele lat czekają na drogę. Przedstawiliśmy propozycję przejęcia dróg, bo mieszkańcy mają fundusz osiedlowy i bardzo by chcieli go wykorzystać na oświetlenie. Tam mieszkają ludzie, którzy maja małe dzieci, obok będzie budowane przedszkole i tam jest bardzo ciemno, a ul. Wieniawskiego i Szymanowskiego jest w pełni zabudowana. […] Co do kosztów, trudno je oszacować. Dokumentacja została przez właściciela drogi zlecona, jest opracowywana, będzie pewnie jakiś kosztorys, pewnie będzie trzeba to etapować – dodała szefowa gminy.

Cały artykuł zamieściliśmy w 13 (1201) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Materiał ten, w całości, przeczytasz  również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Mieszkaniec
Tylko czy to się opłacił gminie bo jeśli się opłacił to świetna wiadomość dla nas i nich.
0
Gravatar
spajker.
ulica killara. z killerem nikt nie chce zaczynać. 13 ty posterunek to potwierdzi. cezary pazura też.
0

Przeczytaj również