Prace przy rewitalizacji linii kolejowej nr 319 na odcinku Strzelin – Kondratowice – Łagiewniki zbliżają się do końca. Inwestycja o wartości blisko 80 mln zł, finansowana ze środków Krajowego Planu Odbudowy, ma w przyszłości – jak podkreślają przedstawiciele samorządu województwa – przywrócić na tę trasę ruch pasażerski oraz stworzyć nowe możliwości dla transportu kruszywa w regionie. Wicemarszałek Wojciech Bochnak odniósł się również do pojawiających się informacji o możliwym przeładunku kruszywa w Kondratowicach, stanowczo dementując takie plany i zapewniając, że nie będzie zgody na tego typu działalność w pobliżu zabudowań mieszkalnych.
W poniedziałek, 15 czerwca, w Kondratowicach odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, w której udział wzięli marszałek Paweł Gancarz, wicemarszałek Wojciech Bochnak oraz Mateusz Masłowski, dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei. Tematem spotkania była budowa linii kolejowej nr 319 relacji Strzelin – Kondratowice – Łagiewniki.
Jako pierwszy głos zabrał marszałek Paweł Gancarz, który podkreślił, że inwestycja jest efektem świadomej polityki obecnego zarządu. Środki na tę inwestycję – prawie 80 mln zł, pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy. – Gdy powstały poprzetargowe oszczędności, wynikające z innych działań kolejowych, wiedząc, że do końca okresu rozliczeniowego KPO – do września jest kilka miesięcy, to jako zarząd województwa, kierując się filozofią, że pozyskujemy jak najwięcej środków europejskich i nie oddajemy żadnych, podjęliśmy decyzję, że typujemy kolejne zadania do realizacji – takie, które są technicznie możliwe do wykonania – tłumaczył marszałek Paweł Gancarz, który podkreślił, że cała inwestycja została zrealizowana w zaledwie kilka miesięcy. – Spotykamy się, kiedy to zadanie jest bardzo zaawansowane. Tory praktycznie w całości są położone. Trwają prace wykończeniowe i instalatorskie – dodał.
Dobiega końca budowa linii kolejowej nr 319 relacji Strzelin – Kondratowice – Łagiewniki. Na zdjęciu widoczny dworzec PKP w Kondratowicach
– To najważniejsza inwestycja dla powiatu strzelińskiego i dla tej części subregionu – podkreślił wicemarszałek Wojciech Bochnak. – Samorząd województwa przejął tę linię 1 stycznia 2025 roku. Teraz jesteśmy w połowie 2026 roku i mamy prawie zakończoną inwestycję. To, co jest najważniejsze: w planach województwa jest uruchomienie transportu osobowego ze Strzelina do Kondratowic, Łagiewnik i dalej do linii nr 310, która jest także rewitalizowana, z Łagiewnik w kierunku Kobierzyc. Taki jest cel. Walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym – dodał.
Dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei, Mateusz Masłowski, mówił z kolei o postępie prac. Jak podkreślił, w bieżącym tygodniu osiągnięta zostanie ciągłość torowa, a cała inwestycja znajduje się na finiszu. – Ta linia jest jak najbardziej przygotowana pod składy osobowe. Jest to niepozorny, ale łącznik dwóch magistrali kolejowych – linii nr 310 Wrocław – Łagiewniki oraz linii nr 296 relacji Wrocław – Strzelin. Rozmawiamy też z okolicznymi kopalniami nad wpięciem bocznic kolejowych pod linię 319 – mówił dyrektor Mateusz Masłowski.
Wicemarszałek Bochnak dementuje
Po konferencji rozmawialiśmy z marszałkiem Wojciechem Bochnakiem o szczegółach inwestycji. Zapytaliśmy o to, w jakiej perspektywie czasowej należy spodziewać się uruchomienia transportu osobowego na linii 319. – Po rewitalizacji linii nr 310 od Łagiewnik w kierunku Kobierzyc uzyskamy swego rodzaju pętlę od Wrocławia przez Strzelin do Kondratowic, Łagiewnik i znowu do Wrocławia. Realnie mamy w planach uruchomienie transportu osobowego w 2027/2028 roku, kiedy skończy się rewitalizacja tamtej linii – informuje marszałek Wojciech Bochnak. – Oczywiście wcześniej będziemy konsultować to z mieszkańcami, ale widać, że jest ogromne zainteresowanie. Nie rewitalizowalibyśmy tej linii za 80 mln zł, nie mając planów uruchomienia tu komunikacji osobowej – dodaje nasz rozmówca.
Cały artykuł zamieściliśmy w 23 (1308) wydaniu papierowym Słowa Regionu.























































































Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij