– W jaki sposób pan przewodniczący chce wyegzekwować to, kto ma do komisji należeć? – pytał radny Marcin Szczurowski (po prawej). Obok radna Teresa Białkowska. Foto: archiwum Słowa Regionu

Przewodniczący Andrzej Grondys złożył wniosek o zmniejszenie liczby radnych w Komisji Budżetu i Gospodarki. Czym argumentował tę propozycję? Część radnych na znak protestu nie wzięła udziału w głosowaniu, a jeden z kondratowicckich samorządowców został wykluczony z pracy w tej komisji.

W poprzednim wydaniu Słowa Regionu przedstawiliśmy relację z części sesji Rady Gminy Kondratowice. Podczas posiedzenia radni zdecydowali m.in. o wysokości wynagrodzenia wójta Tomasza Gracza. Teraz wracamy do przebiegu obrad. Kondratowiccy radni wybrali członków Komisji Rewizyjnej – Martę Famulską, Piotr Syjuda, Mieczysława Kobla, Annę Molendę, Monikę Bajor, Agnieszkę Warecką i Czesława Krawczyszyna.

Głos w dyskusji zabrał radny Marcin Szczurowski, który zwrócił uwagę na rozbieżności pomiędzy Statutem Gminy Kondratowice a Ustawą o samorządzie gminnym. – Uważam, że ten statut jest niedoskonały, więc to, co teraz ustalimy jest wiążące. Te decyzje są dość ważne, jeśli chodzi później o ustalenie diet radnych – podkreślił radny Szczurowski, który następnie pytał o to, które komisje są stałe, ponieważ zgodnie ze statutem radny może być członkiem nie więcej niż dwóch komisji stałych. – Według mojej opinii albo zakładamy, że komisją stałą jest i Komisja Rewizyjna, i Skarg Wniosków i Petycji, albo obie nie są komisjami stałymi, więc nie wiążą się z pobieraniem diety – tłumaczył radny Szczurowski, który odniósł się także do wyboru wiceprzewodniczących – Małgorzaty Krzesińskiej i Eugenii Szafratowicz. – Z przykrością stwierdzam, że całe prezydium jest z klubu radnych Nasza Gmina Kondratowice, ale gratuluję – powiedział.

To rada zadecyduje, które komisje są stałymi. Do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji może radny należeć jako nawet do trzeciej komisji – odpowiedział przewodniczący Andrzej Grondys. Jego stanowisko potwierdził mecenas Wojciech Mrozek, który jednocześnie podkreślił, że radny Szczurowski słusznie zauważył rozbieżności pomiędzy dwoma aktami prawnymi.

Statut nie jest doskonały, ale ma zapisy, których powinniśmy przestrzegać. Skoro pan stwierdza, że Komisja Skarg, Wniosków i Petycji nie jest komisją stałą, to ja nie wiem czemu wnioskujemy, że Komisja Rewizyjna jest komisja stałą, kiedy też o niej nie ma mowy w statucie jako o komisji stałej – podkreślił radny Szczurowski. – Statut posiada wady. […] Widzę wiele nieścisłości, nieprawidłowości. Do czasu, kiedy powołamy komisję doraźną w sprawie statutu, proszę radnych, żebyśmy przyjęli pewne zasady. Jeśli będziemy chcieli się opierać na przepisach, to jako radny złożę wniosek o zmianę statutu, np. wykreślenie punktu, dopisanie. Dajmy sobie czas na poprawienie statutu. Z początkiem roku złożę wniosek o powołanie komisji doraźnej w sprawie statutu – zapowiedział przewodniczący Grondys.

Radny Szczurowski nie głosował

Następnie radni przeszli do ustalania składu Komisji Budżetu i Gospodarki. Akces do niej złożyli Arkadiusz Matthaus, Teresa Białkowska, Monika Bajor, Andrzej Grondys, Małgorzata Krzesińska, Dariusz Nieć, Monika Nawarowska i Marcin Szczurowski. – Mamy zgłoszonych osiem osób, wnioskuję, żeby komisja składała się z siedmiu, bo przy ilości ośmiu osób będzie się zdarzała taka sytuacja, że nie będzie żadna podjęta decyzja, bo mogą być głosy za i przeciw w tej samej ilości – powiedział przewodniczący Grondys. – Z uwagi na to, że Komisja Budżetu i Gospodarki zajmuje się sprawami finansowymi powinno być rozstrzygnięcie i informacja dla wysokiej rady jaka jest opinia komisji – dodał.

Cały artykuł zamieściliśmy w 20 (1208) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Materiał ten, w całości, przeczytasz  również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Radny
Mieszkaniec powiedziała :
No to wytłumacz. Jeszcze nie tak dawno oby 2 wice były po 1 stronie z nimi. A reraz im wice nie pasuje.

Czytaj artykuł że zrozumieniem, myślenie naprawdę nie boli

5
Gravatar
krytyk
,,Z przykrością stwierdzam, że całe prezydium jest z klubu radnych Nasza Gmina Kondratowice, ale gratuluję – powiedział."
Jakoś mu wcześniej nie było przykro kiedy miał 2 wice z jednej opcji.

-3
Gravatar
spajker.
nie znam tematu i nie wiem kto tam ma racje ale zauważam że człowiek ale i kobiety z biegiem lat ulegają fizycznej i umysłowej degradacji. być może jakieś kobiety z kondratowic kiedyś były piekne i młode no ale teraz są tylko "i". znajduję w tym zrozumienie dla podejścia mężczyzny osaczonego piosenkarkami marki złotokłose, który w ramach obrony koniecznej unika z nimi kontaktu. no ale pisze tak ogólnie nie znając jakichś tam kondratowickich plotkarskich układzików i dlatego nie stojąc po żadnej ze stron uważam że miejsce trupa jest na cmentarzu a nie w radzie seniorów strzelińskich czy tez w innych odplatnych radach plotkarskich o kompetencjach lepienia piejmlieni jak to ma miejsce w radzie powiatu. trupy fizyczne i umysłowe robią z gminy/powiatu/województwa/kraju cmentarz etyczny organizacyjny i umysłowy. pgry zbankrutowały to tubylcy za polityke się wzięli bo koparka gnoju marki cyklop została skradiona przez pegieerusów.
1
Gravatar
Mieszkaniec
A wystarczy popatrzeć na styl pisania aby wiedzieć że ja to nie P. Woszczak który robi literówki w każdym zdaniu. Po 2 co ma piernik do wiatraka? I czego to się tyczy? Mówimy tu o P. Szczurowski któremu 2 wice przeszkadzają z 1 komitetu ale jak są był że swoimi 2 Paniami to było wszystko dobrze wg niego.
0
Gravatar
Senior
Mieszkaniec powiedziała :
No to wytłumacz. Jeszcze nie tak dawno oby 2 wice były po 1 stronie z nimi. A reraz im wice nie pasuje.

Panie Woszczak daj pań spokój, bo przypomnę jak pan był radnym i ile pan robił komisji aby doić gminę w dietach. Brał pan w tedy tyle co dzisiaj przewodniczący rady. Proszę jeszcze sobie przypomnieć dlaczego pan tak szybko odszedł z Żelowic,

3
Gravatar
Radny
Mieszkaniec powiedziała :
Ale jak wcześniej był Pan szczurowski Pani Białkowska i Pani Giemza to dla Szczurowskiego było ok? Po raz kolejny wychodzi u nich hipokryzja. BOLI po przegranej. Oj boli.

Najpierw mieszkańcu musisz zrozumieć o co w tym chodzi, później możemy podyskutować.

3
Gravatar
Mieszkaniec
No to wytłumacz. Jeszcze nie tak dawno oby 2 wice były po 1 stronie z nimi. A reraz im wice nie pasuje.
0
Gravatar
Mieszkaniec
Ale jak wcześniej był Pan szczurowski Pani Białkowska i Pani Giemza to dla Szczurowskiego było ok? Po raz kolejny wychodzi u nich hipokryzja. BOLI po przegranej. Oj boli.
0

Przeczytaj także