Przewodniczący Rady Gminy Kondratowice Marcin Szczurowski

Kondratowiccy radni w dyskusji z dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury spierali się o to, czy świetlice wiejskie powinny być nieodpłatnie udostępniane mieszkańcom. Do jakich wniosków doszli samorządowcy i czy w tym roku w gminie Kondratowice odbędą się jakieś imprezy plenerowe?

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Kondratowice poruszono temat opłat za wynajem świetlic wiejskich. Przewodniczący Marcin Szczurowski powiedział, że rozmawiano o tym na komisji ds. społecznych. Wcześniej wpłynęło pismo od mieszkanki Janowiczek w sprawie – jej zdaniem – zbyt wysokich cen wynajmu. Zaznaczył, że komisja zawnioskowała, aby wynajem świetlic dla mieszkańców danej miejscowości był darmowy, dla mieszkańców innych miejscowości wynosił 50% ustalonej kwoty, a dla osób spoza gminy Kondratowice – 100%. Obecnie wszyscy wynajmujący opłacają pełną stawkę, niezależenie od tego czy są mieszkańcami gminy, czy nie.

Wcale mnie nie dziwi ten wniosek. Jesteśmy w kampanii wyborczej. Ja proponuję jeszcze dołożyć do tego wniosku, żebyśmy znieśli opłatę za wodę dla mieszkańców – odpowiedział wójt Tomasz Gracz. Przewodniczący Szczurowski podkreślił, że zmiany w odpłatności za wynajem świetlic wprowadzono w lutym 2023 roku, a zdaniem członków komisji – wszystko powinno zostać po staremu. Odniósł się także do wpisu Pawła Rogalińskiego, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Kondratowicach, na Facebooku. – Wszystko fajnie, że dużo się dzieje w GOK, że tętni życiem. Zmieniło się wiele odkąd został pan dyrektorem, jednakże w swoim wpisie pozwolił sobie na za wiele – mówił.

Kiedy ja próbowałem robić kampanię? – pytał przewodniczący Szczurowski, zwracając się do wójta Gracza. Następnie odniósł się do reakcji internautów i mieszkańców po publikacji wpisu dyrektora GOK-u na Facebooku. – Jaki hejt się zaczął po tej komisji. […] Komentują to w pierwszej kolejności kandydaci na przyszłych radnych. My chcemy, żeby świetlice były otwarte. […] Wpis na stronie pana dyrektora, pisze pan: „czy pijemy kawę? Tak, najczęściej zimną, ale przy dobrej kawie powstają najlepsze pomysły. Nie damy się nikomu zamknąć jak ostatnio usłyszałem na komisji społecznej, [cytat – M. Sz.] bez świetlic wiejskich będziemy mogli was zamknąć”. Kto tak powiedział? – pytał przewodniczący Szczurowski.

To polityczny spektakl? 

Świetlice na cele społeczne są wynajmowane bez kosztów – podkreślił wójt Gracz. – Uważam, że odpłatność jakaś powinna być, możemy rozmawiać o kwotach – dodał. Następnie głos zabrał dyrektor Rogaliński. – Przy okazji tej kampanii urządziliście sobie spektakl polityczny – mówił. – W którym miejscu wpisu padło jakieś kłamstwo? W trakcie rozmowy a propos zniesienia odpłatności dla mieszkańców, zasygnalizowałem członkom komisji, że wszystkie pieniądze z wynajmu są przeznaczone na organizację wydarzeń dla dzieci. Stwierdziłem, że odbieracie mi państwo możliwość osiągnięcia dochodu w związku z tym. […] Jest to istotny element naszego źródła finansowania. Jak państwo to przegłosujecie, to ja złożę do wójta wniosek o przejęcie tych świetlic pod zarząd gminy. Na to moje stwierdzenie, zdanie że "bez świetlic wiejskich będzie można was zamknąć" padło z pana ust, panie przewodniczący, z tego co kojarzę. Jeżeli pan twierdzi, że to jest kłamstwo i okaże się, że nie padło, to pana przeproszę – odparł dyrektor Rogaliński, który zaznaczył, że złożył wniosek o przesłuchanie nagrania z komisji społecznej.

W dalszej części dyskusji dyrektor Rogaliński mówił m.in. o tym, że to on był inicjatorem wprowadzenia odpłatności za wynajem świetlic wiejskich. Zwrócił uwagę także na to, że zdarzało się, że mieszkańcy danej miejscowości wynajmowali świetlicę dla osób spoza niej. – Nie biorę odpowiedzialności za komentarze różnych osób – podkreślił dyrektor Rogaliński, odnosząc się do komentarzy na Facebooku.

Cały artykuł zamieściliśmy w 11 (1199) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Materiał ten, w całości, przeczytasz  również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Mieszkaniec
Urodzinowo
A koło wzajemnej adorcji gdzie się podziało na ostatniej sesji? I tak właśnie wygląda ich szacunek do ludzi którzy na nich głosowali. No chyba że Pan Radny jeszcze może obchodzi urodziny.. A nieeee zapomialem że policja przyjechała w odwiedziny.
4
Gravatar
Czytelnik
Oplaty
Przecież za każde warsztaty organizowane dla dzieci w GOKu trzeba płacić. Więc co ma opłata za świetlicę do organizacji zajęć?
7
Gravatar
Opłata
A pofatygowaleś się żeby posiąść wiedzę jakie są koszty organizacji warsztatów na jednego uczestnika. Z twojego komentarza wynika że nie. Odsyłam do nagrania z sesji tam ten wasz dyrektor powiedział na jakie wydarzenia poszły pieniądze z wynajmów. Kłania się już nie tylko czytanie ale i słuchanie że zrozumieniem. Nie działo się nic to było dobrze. Teraz dzieje się i to w okolicznych gminach zauważają ile to jest źle. Dziwni jacyś jesteście tej gminie.
-4
Gravatar
spajker.
pytanie czy przychody z wynajmu świetlicy są na tyle wysokie aby wystarczyło na organizowanie zajęć dla dzieci. opłaty za świetlicę to np utrzymanie jej w czystości to drobne naprawy to ogrzewanie. to oświetlenie. jak coś zostanie to można robić zajęcia dla dzieci czyli dopłacać do tych zajęć w całości lub w części. to temat ekonomiki świetlicy. jeżeli kluczy do świetlicy bronić będzie US Navy aby nikt jej nie wybrudził to świetlica nie zarobi nawet na wodę w toalecie. jeżeli będzie ktoś kto racjonalnie dowodzi świetlicą to świetlica będzie żyć i zarabiać. wynajęcie świetlicy na wesele to duży przychód. można z tego sfinansować darmowy wstęp dzieci chociażby na bilarda na dłuższy czas.
2
Gravatar
Kol
swietlica
Hahaha, dobre sobie. Ja dwa razy chciałem wynająć świetlice, raz usłyszałem że covid, no i trzeba zrobić szpital(!) polowy, kilka lat później usłyszałem, że na świetlicy zrobione są miejsca dla ukrainy. No dla mnie to jest szok, mieszkaniec miejscowości nie może wynająć świetlicy, bo ciągle jest oddawana pod kogoś innego. Powinny być bezpłatne, bo to dla i za pieniadze mieszkancow byly stworzone i niech Pan R. nie napycha sobie portfela, bo broni się, że organizuje za to coś dla dzieci, szkoda tylko ze za wszystkie warsztaty trzeba dodatkowo placic!!!!!! To gdzie nasze pieniadze ida?
1
Gravatar
spajker.
świetlice nie są darmowe. za taki mały budyneczek to ludzie już zapłacili miliony w podatkach. faktem jest jednak że ludzie jak za coś nie zapłacą to tego nie szanują. należy się. faktem jest też to że młodzież bez pieniędzy ze świetlicy nie skorzysta bo pieniędzy nie ma. faktem jest też to że świetlica bez animatora imprez jest martwym niczym grobowiec budynkiem. świetlica bez animatora imprez jest jak samochód bez paliwa. świetlica dostępna za darmo stanie się pijalnią taniego piwa. świetlica odpłatna będzie niedostępna dla dzieci.
bądź tu mądry.

0

Przeczytaj także