Znakomicie wyposażone laboratoria Politechniki Wrocławskiej służą naukowcom i studentom

1 maja minęło 20 lat, odkąd wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Aż trudno uwierzyć, jak bardzo w tym czasie zmieniło się nasze województwo.

Ostatnie dwadzieścia lat to czas dynamicznego wzrostu i rozwoju społeczno-gospodarczego. Dzięki obecności na wspólnym europejskim rynku polskie produkty mogą bez przeszkód trafiać na rynki państw Wspólnoty i śmiało konkurować jakością z innymi produktami europejskimi. Dowód osobisty pozwala nam swobodnie przekraczać granice państw w strefie Schengen. Ale co najważniejsze, dzięki energii, wewnętrznej determinacji i wsparciu funduszy europejskich możemy realizować nasze pasje i ambicje, zwiększać dobrobyt i zmieniać nasze otoczenie na lepsze miejsce do życia. Takich przykładów w naszym województwie jest wiele.

Ze wsparciem funduszy europejskich rozbudowaliśmy i wyposażyliśmy pracownie i laboratoria dolnośląskich uczelni. Kadra naukowa i studenci mają większe możliwości tworzenia nowoczesnych rozwiązań i produktów. Laboratoriami Politechniki Wrocławskiej możemy się chwalić w całej Europie!

Znakomicie wyposażone laboratoria Politechniki Wrocławskiej służą naukowcom i studentom

Nowoczesny tabór kolejowy i rozbudowa połączeń pozwala podróżować po województwie i po całym kraju łatwiej, szybciej i bezpieczniej. Wybudowaliśmy obwodnice dużych miast i kupiliśmy nowe, ekologiczne pojazdy komunikacji miejskiej, żeby podróżować wygodniej i dbać o środowisko. Ci z nas, którzy uwielbiają krajoznawcze wyprawy rowerowe, będą zachwyceni, podróżując powstałymi trasami typu singletrack (np. ponad stukilometrową ścieżką w kotlinie kłodzkiej).

Nowoczesny tabor kolejowy i nowe połączenia sprawiają, że po Dolnym Śląsku jeździ się szybciej i bezpieczniej

Zawsze mamy też na uwadze dbałość o nasze środowisko naturalne – ochronę klimatu, gleby, powietrza, wody, OZE i edukację ekologiczną. I tak na przykład w Lubinie powstał nowoczesny, energooszczędny dom dziecka, a przedszkolaki z Pieszyc mają panele fotowoltaiczne na dachu i same uprawiają dynię w ogródku.

Rozbudowujemy i kreujemy życie społeczności lokalnych poprzez tworzenie centrów aktywności i centrów kulturalnych. Dzięki wsparciu funduszy unijnych pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim wraz z parkiem przeszedł prace remontowo-rewitalizacyjne i został udostępniony zwiedzającym.

Nowoczesny tabor kolejowy i nowe połączenia sprawiają, że po Dolnym Śląsku jeździ się szybciej i bezpieczniej

Takie zmiany widzimy w całej Polsce. Charakterystyczne tablice z unijną flagą informujące o dofinansowaniu z funduszy europejskich, które z początku obserwowaliśmy z zaciekawieniem, wtopiły się już w krajobraz. Widzimy je, podróżując nowoczesnymi, szerokimi drogami łączącymi miasta i miasteczka, w których mieszkamy. Widzimy je, odwiedzając przychodnie zdrowia czy szpitale powiatowe, w których powstały nowoczesne sale. Widzimy je, odprowadzając dzieci do wyremontowanych, energooszczędnych i doposażonych w pomoce naukowe szkół. To już ćwierć miliona inwestycji o łącznej wartości ponad biliona złotych!

Ekologiczne przedszkole w Pieszycach – tu kilkulatki uczą się dbać o planetę

W samym województwie dolnośląskim w ciągu ostatnich 20 lat zrealizowaliśmy ponad 20 tys. projektów za miliardy złotych.

Chcesz wiedzieć, ile z nich zostało zrealizowanych w miejscu, w którym mieszkasz obecnie, z którego pochodzisz lub w którym uczysz się czy pracujesz? Możesz to sprawdzić na: mapadotacji.gov.pl.

W tym miejscu sprawdzisz, jakie inwestycje zostały zrealizowane przy wsparciu funduszy europejskich w naszym powiecie: mapadotacji.gov.pl/projekty.

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim przeszedł metamorfozę dzięki funduszom europejskim

Możesz wyszukiwać projekty po kategoriach tematycznych (rozwój firm, turystyka, kultura, innowacje), a nawet nazwie beneficjenta czy konkretnego projektu.

Za nami już 20 lat, ale przed nami o wiele, wiele więcej. Jedno jest pewne. Dobrze, że jesteśmy razem.

***

Planujesz realizację własnego projektu? Skorzystaj ze wsparcia Funduszy Europejskich! Możliwości jest naprawdę wiele – sprawdź, na jakie wsparcie Ty możesz liczyć! Na Portal Funduszy Europejskich znajdziesz dostępną ofertę.

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na projekt, poszukaj inspiracji na stronie www.mapadotacji.gov.pl . Znajdziesz tam ponad ćwierć miliona gotowych pomysłów z całego kraju, które mogą Ci pomóc przy tworzeniu własnego projektu!

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także