Profesor Myślecki rozpoczął wykład od przedstawienia zmian w ogólnoświatowej gospodarce

Przedstawiane tezy budziły ogromne zainteresowanie słuchaczy, a niedopowiedzenia niepokoiły. Profesor Wojciech Myślecki mówił o bardzo ważnych dla Polski i świata sprawach.

Wracamy do prelekcji, która odbyła się 9 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Przewornie. W jednym z poprzednich wydań Słowa Regionu opublikowaliśmy bogaty wstęp do wykładu i prezentację prof. Myśleckiego. Zadania tego podjął się tradycyjnie założyciel klubu „Myśląc – Polska” ks. dr hab. Tomasz Błaszczyk, proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski w Przewornie. Dziś zapraszamy do przeczytania relacji z dalszej części spotkania, ujmującej w syntetycznym skrócie przebieg prelekcji profesora.

Przypomnijmy, tytuł wykładu brzmiał „W poszukiwaniu nowego, stabilnego świata". Prelekcja była analizą głównych zagadnień światowych, ale nie w aspekcie obserwacji zdarzeń, lecz zachodzących procesów. Te często są niewidoczne, ale znacznie ważniejsze niż zdarzenia i lepiej porządkują sprawy, pokazując wyraźniej, co może się ewentualnie wydarzyć.

Przedstawiane fakty, dane i tezy budziły ogromne zainteresowanie słuchaczy

Pogoń za bogactwem się kończy

Profesor Myślecki rozpoczął analizę od zmian w ogólnoświatowej gospodarce. – Jesteśmy w trakcie czwartej rewolucji technologicznej – mówił. – Krok po kroku przechodzimy do gospodarki, która będzie miała strukturę gigantycznego internetu... Do wszystkich czynników dochodzi jeszcze sztuczna inteligencja, która samodzielnie niewiele może. Ona błyskawicznie uczy się na podstawie dostarczonych danych. Potrafi szybciej znaleźć pewne korelacje i prawidłowości na podstawie otrzymanych informacji. My byśmy szukali tego latami... Robotyzacja, automatyzacja i sztuczna inteligencja sprawią, że będziemy obserwować gospodarkę raczej przez ekrany niż bezpośrednio. To jest wielka rewolucja i nie bardzo wiadomo jak się skończy.

Coś niedobrego dzieje się w rozkładzie majątków – kontynuował naukowiec. – Wskazuje na to organizacja "Oxfam", która zawsze przed spotkaniami ludzi trzęsącymi światem, odbywającymi się w Davos, publikuje jak przedstawia się rozkład bogactwa i nędzy na świecie. W 2019 roku 2153 najbogatszych osób posiadało tyle majątku, co 4,6 miliarda najbiedniejszych ludzi. Taki kapitalizm jest nie do utrzymania. To i wielkie zmiany w gospodarce, świecie i niestabilność polityczna spowodują, że pojawi się nowy system, który zmieni całkowicie styl życia i relacje społeczne... Wkraczamy w świat o znacznie większej złożoności. Będzie miał wpisane zmiany i niepewność w swój charakter. Jedno w nim będzie pewne, że nic nie będzie pewne. Niełatwo żyje się w takim świecie. Moje pokolenie nie jest do tego przygotowane. Dopiero pokolenie urodzone z telefonem komórkowym w ręku, bardziej będzie rozumiało ten zmieniający się szybko świat.

Następnie profesor Myślecki wykazywał, że stały wzrost gospodarczy jest nie do utrzymania. – Pogoń za bogactwem się kończy – dowodził. – Trzeba będzie bardziej myśleć o jakości życia, może o powrocie do starych, porządnych wzorców rodzinnych. W każdym razie PKB nie będzie już głównym elementem analiz w nowym systemie politycznym. Musimy przyjąć, że mamy granice rozwoju konsumpcyjnego i gospodarczego. 

Ekran realniejszy niż rzeczywistość

W dalszej części spotkania naukowiec przedstawiał i opisywał modele pokoleniowe od świata analogowego do cyfrowego. – Gdyby ktoś zasnął w roku 1980 i zbudził się dzisiaj, to nie poznałby Polski – kontynuował prof. Myślecki. – Tak wzrósł nasz poziom życia... Pokolenie Z i Alfa nie pamięta komunizmu. Oni są już w innym świecie. Dla nich świat cyfrowy jest bardziej realny niż ten, który widzimy. Odwiedził mnie kolega ze Stanów Zjednoczonych. Chciał synowi pokazać Polskę. Oprowadzał go po Wrocławiu, pokazując zabytki. Kiedy wrócili do hotelu, jego syn od razu usiadł do komputera i zaczął oglądać to, co wcześniej zobaczył, na ekranie komputera. Dla niego monitor był bardziej rzeczywisty niż to, co widział, zwiedzając Wrocław... Dawniej zmiany pokoleniowe następowały co 20 lat, później co 15, a obecnie mniej niż 10 (np. pomiędzy pokoleniem Z i Alfa). Jak widać, zmiany przyspieszyły również w modelach pokoleniowych.

Jak tłumaczył prelegent, Organizacja Narodów Zjednoczonych oszacowała, że populacja ludzkości w 2020 roku to 7,8 miliarda, tymczasem w 1950 roku wynosiła 2,5 miliarda. Trzy czwarte wszystkich ludzi (dane z 2020 r.) mieszka w Afryce i Azji. W rzeczywistości większość wzrostu populacji pochodzi z tych dwóch kontynentów, ponieważ narody w Europie i obu Ameryk posiadają zbyt mało dzieci, aby utrzymać swoją liczebność.

Cały artykuł zamieściliśmy w 24 (1212) wydaniu papierowym Słowa Regionu.

Zapraszamy do wysłuchania całego wykładu i dyskusji, jaka wywiązała się po prelekcji.

👉a także na naszym kanale Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=058n1oXGCW4

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
wiemy...
nagroda Stanów Zjednoczonych dla Polski za zastąpienie jej konserwatywno-nacjonalistyczn ego rządu rządem liberalno-globalistycznym i całkowite podporządkowani e się Niemcom.

🤣🤣🤣

* Istnieje bardzo emocjonalne tło społeczno-kulturowe, historyczne i polityczne

* Nowe wytyczne programowe dla podręczników szkolnych mają na celu wspieranie pojednania

* Polska będzie prowadzić wojnę informacyjną przeciwko Rosji we współpracy z Ukrainą

* Polska będzie zachowywać się jak „Wielki Brat” Ukrainy na wszystkich forach międzynarodowyc h

* Polska będzie kierować procesami reform integracji euroatlantyckie j Ukrainy

* Ich złożona współzależno ść gospodarcza będzie się dalej pogłębiać

* Polska może wykorzystać więcej fizycznej łączności na swoją korzyść hegemoniczną

* Polska pozostanie zachodnim centrum logistyczno-wojskowym dla Ukrainy

* Polska będzie nadal serwisować i naprawiać ukraiński sprzęt wojskowy

* Polska pozostanie punktem zbieżnym współpracy NATO-Ukraina

* Polski i ukraiński kompleks wojskowo-przemysłowy są gotowe do połączenia

* Wspomniano o wzajemnym bezpieczeństwie , ale nie wysłano żadnych polskich wojsk

* Potwierdzono trójstronną polsko-litewsko-ukraińską współpracę wojskową

* Polska zbierze „legion ukraiński” i zachęci uchodźców do powrotu do walki

* Polska oficjalnie rozważa przechwytywanie rosyjskich rakiet

The Polish-Ukrainian Security Pact Puts Ukraine On The Path To Becoming A Polish Client State

https://thealtworld.com/andrew_korybko/the-polish-ukrainian-security-pact-puts-ukraine-on-the-path-to-becoming-a-polish-client-state

2
Gravatar
spajker.
https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-pis-szuka-kandydata-na-prezydenta-patryk-jaki-jestem-gotowy-,nId,7635668

wcięło mój post . co za pech. co za przypadek. mamy rewolucvję. oto cygan z biedanlokowiska w biednym wałbrzychu nie wyklucz tego aby zostac prezydentem. no to już poświęcenie na miarę piłudskiego i jego wcielenia wałęsy.
w strzelinie jest belweder. kuźnia talentów na miarę wałęsy kwaśniewskiego oraz minitsra skarbu- bezkarnego mordercy i syna pzprowca. myślę że winek bango i ogrodnik z belwederu są równorzędn ymi kandydatami na stanowisko prezydenta . romowie. bo oni z rzymu. to prawie jak z watykanu. oni nadają się na prezydenta bo oni zamiast mówić prawdę i znać się na robocie to będą cyganić.
wyprzedzając czas proponuję na prezydenta rp nosorożca malcolma z wrocławskiego zoo. ten jest chociaż odporny na argumenty partii politycznych i niezmienny w swoich przekonaniach. koń cesarza rzymskiego został senatorem rzymu, kasztanka piłudskiego miała byc marszałkiem sejmu no to i cygan może ostać prezydentem. 3cia resza miała już swojego autriackiego kaprala no to 3cia rp może ieć swojego cygana.
nie wiem czy die strehlener wochenschau mi to puści.

4
Gravatar
Cukier
Trzeba być świnią , aby takie rzeczy pisać .
0
Gravatar
spajker.
słono przesadziłeś. trzeba być nikodemem dyzmą aby nie znać swojej ligi. poza tym nikodem odmówił przyjęcia teki premiera a te miernoty współczesne cisną się do koryta i kwiczą z dumy.
1
Gravatar
jak,nie...
Nie pyskuj...Rób kupkę ,pakuj do słoiczka ,naklej etykietkę.Nazwisko imię ,kontakty i wyślij do PE..Jak się okaże,że za dużo żresz,to Ci odpowiedni podatek naliczą.Gratis dostaniesz ile wydychać ulotkę,bo oddychać nikt Ci nie zabroni,bo byś wziął i zszedł.
-1

Przeczytaj także