- W kościele w Jagielnie powstał piękny ołtarz, ku czci św. Stanisława, dlatego są w nim elementy czerwone, nawiązujące do męczeństwa - wyjaśnia ks. proboszcz Jacek Tonkowicz

Wiele miesięcy pracy. Poświęcenie. Rezygnacja z wolnego czasu. Było warto, bo efekt jest imponujący. Mowa o Ryszardzie Przyszlaku, sołtysie Mnikowa – rękodzielniku, który wykonał ołtarz do kościoła w Jagielnie.

Dziś ludzie są wygodni, roszczeniowi i niezbyt chętnie angażują się w prace społeczne. Ryszard Przyszlak, sołtys Mnikowa, jest zaprzeczeniem ogólnych trendów, charakteryzujących współczesnego człowieka. To bardzo pracowity, serdeczny i poświęcający własne, prywatne życie dla większej idei mieszkaniec Mnikowa, miejscowości w gminie Przeworno. 

Pierwsze elementy ołtarza pan Ryszard przygotowywał latem ubiegłego roku

Wiele miesięcy pracy

Projekt nowego ołtarza sołtys Mnikowa otrzymał od śp. ks. Mariusza Wajmana, poprzedniego proboszcza parafii w Szklarach. Było to zdjęcie, którym się inspirowałPierwsze prace związane z ołtarzem nasz rozmówca rozpoczął latem ubiegłego roku. Projekt otrzymał jeszcze od śp. ks. Mariusza Wajmana, poprzedniego proboszcza parafii w Szklarach. – Było to zdjęcie ołtarza, z którego czerpałem inspiracje i na którym się wzorowałem – mówi Ryszard Przyszlak. – Obecny proboszcz, ks. Jacek Tonkowicz, wprowadził kilka zmian do projektu. Całość robiłem przez wiele miesięcy. Wracałem z pracy i wchodziłem do mojej stolarni. Krok po kroku wszystko posuwało się do przodu. Muszę powiedzieć, że w okresie zimowym zrobiłem sobie przerwę. Wszystkie prace wykonywałem sam, oprócz montażu elementów w kościele.

W tych ostatnich czynnościach panu Ryszardowi pomagali Stanisław Fiuty i Ryszard Drozd.

Cały artykuł zamieściliśmy w 21 (1209) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Materiał ten, w całości, przeczytasz  również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także