Na sesji rozmawiano o bezrobociu w powiecie strzelińskim. Foto: SP w Strzelinie

Na sesji o bezrobociu w powiecie strzelińskim. Debatowano też o zmianach w statucie i remontach chodników w gminach Strzelin, Wiązów, Kondratowice i Borów. Powiat przystąpił do projektu, który zakłada wsparcie finansowe dla niepełnosprawnych uczniów.

 

Na początku sesji minutą ciszy uczczono pamięć Ryszarda Horżanieckiego – samorządowca, radnego i wieloletniego dyrektora szkoły w Ludowie Polskim. W dalszej części Iwona Engel, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) w Strzelinie, przedstawiła sytuację na rynku pracy w 2023 roku.

– W porównaniu do lat ubiegłych sytuacja uległa poprawie. Stopa bezrobocia wyniosła 10 i trzy dziesiąte procenta. W porównaniu do poprzednich lat zauważamy jej spadek. Analizując cały rok, widoczny jest systematyczny spadek liczby osób bezrobotnych, jak i stopy bezrobocia w poszczególnych miesiącach danego roku – poinformowała dyrektor PUP.

Prawie 50 procent zarejestrowanych w pośredniaku stanowią kobiety. Największą grupę bezrobotnych tworzą ludzie, którzy pozostają długo bez pracy i osoby po pięćdziesiątym roku życia. Kolejną grupą jest młodzież do 30 roku życia. Osoby uprawnione do zasiłków stanowią wąską grupę zaledwie 18 procent. Najwięcej osób bezrobotnych mieszka w Strzelinie – to pięćdziesiąt procent wszystkich zarejestrowanych w urzędzie pracy. Wiązów – bezrobocie 16 procent. W pozostałych gminach od 11 do 13 procent. Radny Aleksander Ziółkowski pytał, jak wygląda sytuacja z pracownikami przybywającymi do Polski z różnych stron świata, np. z Ukrainy.

– Rejestrujemy, ewidencjonujemy i wydajemy pozwolenia tylko grupie bezrobotnych, o której wspomniałam. Pozostałe narodowości są w kompetencji urzędu wojewódzkiego – tłumaczyła Iwona Engel.

Cały artykuł zamieściliśmy w 21 (1209) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Materiał ten, w całości, przeczytasz  również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker.
bezrobocie w małych pipidówach spada z tego powodu że ludzie sie starzeją i idą na emeryturę a młodzi ludzie uciekają do dużych miast i za granicę. do wrocławia 700-tysięcznego przybyło 300 tysięcy inastranców i inastrancy mają pracę a bezrobocia we wrocławiu brak.
jak tylko patrzee na zdjęcia radnych powiatowych i gminnych to od razu wiem dlaczego ludzie uciekają z regionu i wiem też że przy takich inwalidach umysłowych to budżetówka zostanie jedynym miejscem pracy w okolicach.
jakieś pipidówy mają zaledwie 10-20 % bezrobocia z tej racji że ludzie jadą do pracy do wrocławia a pipidówa to ich sypialnia.

3

Przeczytaj także