Znamy wyborcze wyniki. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że nic się nie zmieniło. Oczywiście, nie dotyczy to wymiany osób w radach gmin i powiatu, bo ta nastąpiła.

 

Wszyscy burmistrzowie i wójtowie obronili swoje pozycje i przez kolejnych 5 lat pokierują gminami. Zmiana musiała być i będzie w gminie Przeworno, gdzie wójt Andrzej Łuczak nie ubiegał się o reelekcję, a do drugiej tury wszedł Jarosław Taranek i Mariusz Michułka, którzy pokonali Kamila Kamińskiego. Wynik dogrywki poznamy za dwa tygodnie.

Pewną zmianą są proporcje zdobytych mandatów przez kandydatów PiS między gminą Strzelin a Radą Powiatu Strzelińskiego. W obecnej kadencji w powiecie było sześciu radnych PiS. Teraz formacja ta wprowadziła cztery osoby (dwa mandaty mniej). Umocnili z kolei swoją pozycję w Radzie Miejskiej Strzelina, gdzie z trzech mandatów w obecnej kadencji powiększyli stan posiadania do pięciu mandatów.

W przypadku Koalicji Obywatelskiej wybory ilościowo nic nie zmieniły. W obecnej kadencji mieli pięciu radnych i tyle samo wprowadzili w tych wyborach.

W nowej radzie powiatu będą jeszcze przedstawiciele bloku Porozumienia Samorządowego i Inicjatywy Lokalnej, które to komitety razem wprowadziły sześciu radnych (po trzy mandaty każdy). Pozostałe dwa mandaty przypadły komitetowi Powiat 2030 Plus.

W tym miejscu można zadać pytanie, jak będzie wyglądała przyszła koalicja, która aby sprawnie kierować powiatem, musi liczyć minimum dziewięciu radnych.

Abstrakcyjnym scenariuszem, moim zadnim, byłoby połączenie Koalicji Obywatelskiej i PiS. W skali kraju formacje te są tak spolaryzowane, że podobny układ wydaje się niemożliwy. Jednak, schodząc po szczeblach władzy na niższe jednostki, nie jest to niespotykane. Znacznie bardziej prawdopodobny wydaje się jednak scenariusz połączenia Koalicji Obywatelskiej z blokiem Porozumienia Samorządowego i Inicjatywy Lokalnej. Znakiem zapytania są tu jednak osobiste relacje (dotychczas złe) pomiędzy liderką Porozumienia – burmistrz Strzelina Dorotą Pawnuk a obecną starostą i nieformalna liderką PO – Anną Horodyską. Jak wiadomo, obie panie w ostatnich miesiącach, a nawet latach, nie szczędziły sobie uszczypliwości. Pytanie, czy są w stanie się porozumieć i utworzyć powiatową koalicję.

Są jeszcze inne, szersze scenariusze koalicyjne (trzech komitetów) lub znane w polityce przeciągnięcie któregoś z kandydatów na jedną ze stron.

Dodatkowo do zagospodarowania są także dwaj niezależni kandydaci – Mariusz Majewski i Aleksander Ziółkowski z komitetu Powiat 2030 Plus.

Znając życie, rozmowy koalicyjne będą trochę trwały zanim poznamy ostateczny skład większości w radzie powiatu.

Ilościowo i procentowo wyniki do rady powiatu poszczególnych komitetów wyglądają następująco: PiS 4294 głosy – 25,09%, KO 4164 – 24,33%, Porozumienie Samorządowe 3441 – 22,11%, Inicjatywa Lokalna 3407 – 19,91% i Powiat 2030 Plus 1808 – 10,56%.

 

W gminach prawie bez zmian

Co zaś tyczy się wyborów do rad gmin, to najwięcej niewiadomych dotyczy Przeworna, które ze względu na wymieszanie radnych z różnych komitetów i nierozstrzygnięte wybory na wójta, pozostają zagadką. Pozostałe gminy są w swej polityce przewidywalne. W Wiązowie Jerzy Krochmalny uzyskał wysokie poparcie (79%) i będzie miał całą radę po swojej stronie. To z kolei jest niemal gwarantem, że zarządzanie gminą będzie takie, jak dotychczas, bo po co zmieniać coś, co ma poparcie społeczne...

Podobnie będzie w gminie Borów, gdzie zdecydowana większość nowych radnych związanych jest z wójtem Waldemarem Grochowskim.

Cały artykuł zamieściliśmy w 14 (1202) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Materiał ten, w całości, przeczytasz  również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
TruckdriverDST
Pani burmistrz nadal grzeje stołek,nasze miasteczko będzie stać w miejscu... Mój głos na nie okazał się niewystarczając y...
6
Gravatar
spajker.
temat jest taki że mali ludzie z małych miejscowości maja wielką niepewność siebie. oni nie chcą zmian. oni chcą mieć mamę która zapewni im stabilność i przewidywalność .
taka mama kojarzy im sie z ich dzieciństwem czyli ze stanem bezpieczeństwa. przerośnięte dzieci słuchają sie mamy i jej bardzo potrzebują.

4
Gravatar
spajker.
cenię sobie szczerość. nawet wtedy gdy ktos mnie szczerze zaatakuje.
cenię sobie nazwisko 77777. mam z tym nazwiskiem tylko dobre skojarzenia aczkolwiek człowieka nie znam.
patrzę na zdjęcie pana michułki. jest sztuczne. garnitur niepasujący do przaśnej twarzy zwykłego człowieka który na co dzień chodzi w swetrze. czerwony krawat symbolizujący koguta dominatora. no i do tego łapki spięte w piramidkę. no kurdę cheops panie. do egiptu jechac nie trzeba. jest na miejscu. sztuczność zwykłego sympatycznego człowieka mnie odraża.
no ale jeszcze jest don vasyl. wzbudza on mój apetyt na baraninę z ogniska no i na układy partyjne we wrocławiu. nie znam człowieka. nie wzbudza on jednak we mnie zaufania aczkolwiek nie składa rąk w kształcie piramidki w garniturze po lepperze i w krawacie po kwaśniewskim.
wybór jest pomiędzy złym a gorszym. brzydzą mnie zarówno sztuczność jak i układy. przerośnięte ambicje też. zwłaszcza jeżeli chodzi o nauczycieli hodujących swoje prerośnięte ego na uczniach niczym rudolf hoss na więźniach albo doda na swoich durnych słuchaczach.

3

Przeczytaj także