Dziś odbywają się wybory samorządowe. O godz. 12 frekwencja w gminie Strzelin wynosiła 14, 29%, a w gminie Przeworno około 16 %

Dziś, 7 kwietnia, odbywają się wybory samorządowe. Wybieramy swoich przedstawicieli do rad gmin, Rady Powiatu Strzelińskiego, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz burmistrzów i wójtów. Co trzeba wiedzieć przed głosowaniem? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia. W tym dniu wybierzemy swoich przedstawicieli do rad gmin, Rady Powiatu Strzelińskiego, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz burmistrzów i wójtów. W przypadku włodarzy gmin może okazać się, że aby wyłonić zwycięzcę potrzebna będzie druga tura wyborów. Ta odbyć ma się w niedzielę, 21 kwietnia. W gminie Wiązów i w gminie Strzelin urzędujący burmistrzowie nie mają kontrkandydatów. Na karcie do głosowania widnieć będzie tylko jedno nazwisko, a obok niego dwie odpowiedzi: „tak” i „nie”. Aby wygrać, kandydat musi uzbierać więcej głosów na „tak”. Jeśli tak się nie stanie, wyboru wójta lub burmistrza dokonuje rada gminy w tajnym głosowaniu bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady. Jeżeli rada gminy nie dokona wyboru wójta w terminie dwóch miesięcy od dnia wyborów Prezes Rady Ministrów wyznacza, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej, osobę pełniącą obowiązki wójta do końca kadencji.

Galeria zdjęć z lokalu wyborczego w Przewornie

Jak głosować?

Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7.00 do 21.00. Następnie komisje zajmą się liczeniem głosów. W wyborach samorządowych głosują pełnoletnie osoby, które mieszkają na terenie danej gminy lub powiatu. Przed przystąpieniem do głosowania wyborca musi okazać obwodowej komisji wyborczej dokument umożliwiający stwierdzenie jego tożsamości – dowód osobisty lub każdy inny dokumentu ze zdjęciem, np. paszport czy prawo jazdy. W lokalu wyborczym można okazać także aplikację mObywatel, bez konieczności posiadania ze sobą innych fizycznych dokumentów. Wtedy komisja zwróci uwagę, czy wyświetlające się w niej dane są wiarygodne, bezpieczne i aktualne. Po weryfikacji tożsamości możliwe będzie wydanie kart do głosowania.

Głosujący w wyborach samorządowych otrzymają cztery karty do głosowania w różnych kolorach. Znajdziemy na nich:

- listę kandydatów do rady gminy,

- listę kandydatów do rady powiatu,

- listę kandydatów do sejmiku województwa,

- listę kandydatów na wójta lub burmistrza.

Aby nasz głos był ważny musimy pamiętać, żeby na każdej z czterech kart umieścić jeden znak X (dwie linie przecinające się w obrębie kwadratu) przy nazwisku wybranego kandydata. Jeśli zabraknie przecięcia albo krzyżyki pojawią się przy nazwiskach kilku kandydatów z różnych list, nasz głos będzie nieważny.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, członkowie komisji wyborczych wyjaśnią, w jaki sposób oddać ważny głos.

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker.
koloryt wyborów
https://www.youtube.com/watch?v=L6cQjH4l75A

najlepiej jest zagłosować na siebie.

1
Gravatar
cześ
Ja stawiam na Tolka Banana!!!
0
Gravatar
spajker.
no to dobre robisz. numerem 1 do sejmiku jest umysłowy i fizyczny karzeł. zakładnik posła z porcelanową szczęką. milioner na wózku inwalidzkim, który w bezczelny sposób wykorzystuje swoje inwalidztwo fizyczne i umysłowe w tym celu aby być multimilionerem na koszt budżetu polski i na koszt budżetu unii. narcyz wielkościowy obnoszący się z własnym kalectwem. jeden robi karierę polityczną na swoim kalectwie, drugi robi karierę polityczna na swojej orientacji seksualnej, trzeci robi karierę polirtyczna na tym że w telewizji rozśmiesza ludzi, czwarty robi karierę polityczna na tym że nienawidzi komuny aczkolwiek z komuną nie walczył ale z nią współpracowa ł. piąty robi karierę polityczna na układach. on odwali przemówienie i na święto 1go maja i na święto 3go maja i na 22lipca i w kościele i na strajku rolników i rozda głupim przechodniom czekoladki w tym celu aby się opłacało. za każdą rozdaną czekoladkę masz 1 mc pensji polityka w kwocie 20 000 na miesiąc no i charyzmę. przedtem wybory wygrywały damy i huzary czyli ludzie pełzający po podłodze w toruniu a dzisiaj wybory wygrywa miro rycho i zbycho. no w strzelinie to nazwisko na p i nazwisko na h jest u władzy od początku lat 80tych. czasy się zmieniają a ci sami ludzie są ciągle u władzy. na białosrusi i w rosji też. niebawem ludzie postawią na dyktatora niczym niemcy w latach 30 tych i polska w latach 20tych. dobrze jest też postawić na posła śmiszka i na posła biedronia bo ci nie będą mieć dzieci a zatem nie zbuduja monarchii romawnuków ani dynastii horosburgów.
no i ten złośliwy odrażający karzeł zamiast robić 30 lat w polityce może zagra wreszcie w kolejnym odcinku władcy pierścieni. będzie on wył do pierścienia politycznego mówiąc - my treasure.

1

Przeczytaj także