Wigilijne potrawy były przygotowywane na żywo przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Na zdjęciu pani Marzena Łątka i kamerzysta
Barszcz z uszkami, smażony karp i kutia – panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Gościęcic na kilkanaście dni przed Świętami Bożego Narodzenia przygotowały prawdziwą wigilijną ucztę. Działo się to przed kamerami ogólnopolskiego programu.

W ubiegły wtorek, 8 grudnia, w Gościęcicach odbyły się nagrania do telewizyjnego programu „Pytanie na śniadanie”. Bohaterkami materiału są panie z Koła Gospodyń Wiejskich z tej miejscowości, Anna Jankowska, Marzena Łątka, Danuta Ciężarek i Mieczysława Olczyk, które na antenie telewizyjnej „Dwójki” przygotują wigilijne potrawy. Emisja programu nastąpi najpewniej pomiędzy 17 a 19 grudnia. Warto podkreślić, że panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Gościęcic są wyjątkowo medialne. Pojawiły się już w Teleexpresie, w AgroFaktach na TVP3, a miesiąc temu zadebiutowały w „Pytaniu na śniadanie”, gdzie opowiadały o jadalnych kasztanach. Dzieliły się ich zdrowotnymi właściwościami oraz przepisami na ich wykorzystanie. Program można obejrzeć w Internecie. Dzięki temu podczas wtorkowego nagrania bardzo swobodnie zachowywały się przed kamerą, a na planie panowała rodzinna i świąteczna atmosfera. Panie żartowały, że właściwie nie wyobrażają sobie już życia bez kamery. – Telewizja nas znalazła – mówi ze śmiechem Anna Jankowska, przewodnicząca Koła.
Pamiątkowe zdjęcie pań z Koła Gospodyń Wiejskich z ekipą „Pytania na śniadanie”  i naszym dziennikarzem, Markiem Rychlicą
Tekst ukazał się w 49 (1038) wydaniu "Słowa Regionu". Cały tekst przeczytasz tu lub tutaj

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Tragedia
RE: Medialne gospodynie
A jak będziecie jeść w tych covidyjskich maseczkach? Jeden je, reszta wychodzi żeby ich oddechem nie zabił? Żal.pl
0
Gravatar
spajker.
RE: Medialne gospodynie
cześ powiedziała :
A gdzieś ty się nauczył tych mądrości? Na zborze kociarskim???
na libacji z czesiem. tradycją wigilijną czesia jest ocynkowane wiadro bimbru. działa rokrocznie i tak ma być. każdy niech je i pije to co sam lubi dzisiaj lubi a nie to co lubili ludzie 100 lat temu. ważne żeby dzień wył pozytywnie wyjątkowy.

0
Gravatar
cześ
Te spajker
A gdzieś ty się nauczył tych mądrości? Na zborze kociarskim???
0
Gravatar
spajker.
RE: Medialne gospodynie
tradycja???? otóż tradycja jest taka aby w święta tak 2 dni w roku zjeść coś extra. tak aby uczcić religijne przekonania. ta tradycja karpia ma swój rodowód w PRL. otóż w prlowskiej biedzie karp szybko przybierający na wadze był najtańszym mięsem dostępnym. choinka? to luterański pomysł sprzed 120 lat kiedy to wieszano iglaka wierzchem do góry aby łaska z nieba zeszła do domu. barszcz? uszka??? a co mieli jeść ci biedacy z 1 i 2 rp? zjedliby bazanty aby raz w roku mieć wyżerkę ale bażanty były za drogie to okleili kapustę kiszoną najtańszym ciastem i sa pierogi z kapustą. tradycją jest to aby szczególne dni uczcić w sposób szczególny. mord na milionach iglaków , mord na milionach karpi , produkcja kiczu wieszanego na iglaku to nie jest tradycja. to jest zacofanie. to jest sentymentalizm. ideą świąt są przemyślenia dotyczące walki starego z nowym wzmacniane luksusem kulinarnym. prawdziwe święta są w głowie a nie na talerzu. na talerzu niech wyląduje to co każdy uważa za luksus. dla jednego to będzie mc beef dla innego zupka kim lan albo kawior. tradycją ludzi sprzed 70 lat było chodzenie boso. skąd tradycja? ano z biedy likwidowanej w latach 30tych przez rząd poprzez zakup licencji czeskiej firmy bata. ktoś chce naśladować taką tradycję? te gospodynie niech robia rzeczy smaczne dzisiaj a nie rzeczy smaczne kiedyś. przestańmy mordować miliony iglaków dla kontynuacji luterańskiej tradycji rodem z erfurtu.
0
Gravatar
Cześ
Nie no weź
Nie róbcie już chociaż cyrku z tymi maseczkami śmiesznymi lol
0

Przeczytaj również