ZNAJDŹ NA STRONIE

 

Ślub Ireny ze Stefanem Szybalskim, 1937 rok. Fot. archiwum rodzinne
Stefana i Irenę Szybalskich bardzo ceniono w powojennym Strzelinie. Dyrektor cukrowni i polonistka zostali przed laty uhonorowani więc tytułem zasłużonych obywateli. Jak wyglądała współpraca największego zakładu w mieście i Szkoły Podstawowej nr 1, pierwszej powojennej placówki edukacyjnej w Strzelinie?
W tym roku przypada 80-rocznica powstania Szkoły Podstawowej nr 1 w Strzelinie, pierwszej powojennej placówki edukacyjnej w mieście. Obchody jubileuszowe, jak już wcześniej wspominaliśmy, zaplanowano na wrzesień. Od jakiegoś czasu publikujemy artykuły, które przypominają losy tej placówki. Ciekawym faktem była współpraca "Jedynki" ze strzelińską cukrownią, jednym z największych i najważniejszych strzelińskich zakładów pracy. 
Po II wojnie światowej duży wkład w uruchomienie strzelińskiej cukrowni mieli przesiedleńcy z Horodenki na Kresach Wschodnich, którzy do Strzelina przyjechali ze swoimi dziećmi w wieku szkolnym. Jedną z takich osób był inż. Stefan Szybalski, który do naszego miasta przyjechał z żoną, Ireną, oraz dwiema córkami – Joanną (ur. 1938) i Katarzyną (ur. 1943 r.). Siostry Szybalskie uczęszczały do pierwszej szkoły powszechnej, która działała przy obecnej ulicy Ząbkowickiej, w budynku obecnego powiatowego Zespołu Placówek Oświatowych w Strzelinie. Ich matka była polonistką w tzw. "jedenastolatce", działającej przy obecnej ul. Jana Pawła II.
art photo5287527Lata 1946-1949. Pierwsza załoga strzelińskiej cukrowni. Fot. fotopolska.eu/ album: Henryka Thomas
Jak podkreśla Wanda Mazur, emerytowana nauczycielka „Jedynki” i inicjatorka obchodów jubileuszowych, pani Szybalska bardzo dobrze znała losy, potrzeby i słabości swoich uczniów i często pomagała im w rozwiązywaniu trudności życiowych. – Przez wszystkich była szczerze kochana i nazywana "Matulą" – zaznacza pani Wanda.

Cały artykuł zamieściliśmy w 14 (1252) wydaniu papierowym Słowa Regionu.

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


spajker.
szybalski to jest i był racjonalny człowiek i dobry materiał genetyczny do rozpowszechnien ia. jak w latach 80tych załoga strajkowała i leżała na styropianie bo nieroby ze stoczni gdańskiej tak kazały to on załodze za czas nieróbstwa nie zapłacił. jego potomstwo to mądrzy i utalentowani ludzie. nawet szlachetni.
0

Przeczytaj również