ZNAJDŹ NA STRONIE

 

Rozgrzewka przed wspólnym bieganiem. Fot. Sylwester Rak

Czy bieganie może pomóc w profilaktyce raka? Jak ważna jest rola wspólnoty w świadomości zagrożeń nowotworowych? Czy rak piersi i szyjki macicy to tylko sprawa kobiet?

Jest niedzielny wieczór. Wróciłam do domu po spotkaniu z przyjaciółmi, usiadłam w moim żółtym fotelu z kubkiem herbaty i postanowiłam zerknąć na Facebooka. Choć taki kontakt nigdy nie zastąpi tego prawdziwego, to czasem miło zobaczyć w tym internetowym świecie, co dobrego u naszych znajomych. Tak przewijałam uśmiechnięte zdjęcia moich koleżanek i wypatrzyłam rzecz wspaniałą. Przynajmniej kilkanaście z nich 21 października wzięło udział w Biegu Kobiet "Zawsze Pier(W)si" w Borowie. Pomyślałam, że chyba ominęłam gdzieś informację o organizacji biegu, ale nie byłabym sobą, gdybym nie zapytała, jak to się wszystko wydarzyło. I co odkryłam?

Dobre rzeczy bez ogłoszeń...

Ogłoszeń nie był,o ponieważ już od kilku lat dziewczyny z Borowa i okolic zbierają się same i dołączają do ogólnopolskiego wirtualnego wydarzenia Fundacji w Biegu, promującego profilaktykę raka piersi oraz raka szyjki macicy. Magda Lach, bo to ona jest szefową "operacji", zamawia wszystkim kobietom, które zadeklarują chęć udziału w biegu pakiety startowe - koszulki, medale etc. Część dochodu ze sprzedaży pakietów Fundacja w Biegu przeznacza na działanie charytatywne związane z profilaktyką raka piersi. Potem każda z uczestniczek we własnym tempie - biegnąc, maszerując, idąc z kijkami, a nawet z psem - pokonuje dystans 5 km. W tym roku Borowianki wspólnie przebyły odcinek drogi z Borowa do Bartoszowej i z powrotem. Każdy, kto zobaczył taką roześmianą grupę kobiet w niezwykłych koszulkach już wiedział, że rak piersi i szyjki macicy to nie przelewki, a zdrowie kobiet jest ważne i trzeba się badać. 

Czy rak piersi i szyjki macicy to tylko sprawa kobiet?

W biegu biorą udział nie tylko kobiety, które chorowały, ale również te, które w swoich rodzinach, wśród znajomych i koleżanek mają lub miały kogoś, kto tych nowotworów doświadczył oraz takie, które po prostu wdzięczne są za to, że nie musiały się nigdy z rakiem piersi oraz rakiem szyjki macicy mierzyć. Nasze panie z Borowa nie tylko biegają wspólnie, ale również przygotowują różne pyszności i po biegu spotykają się, żeby pobyć ze sobą. Na mecie czekają też ich mężowie, partnerzy, przyjaciele, ojcowie, wujkowie, bracia, bo choroba bliskiej kobiety to również dla nich ważna rzecz i chcą być solidarni z tymi, które muszą się  z nowotworem mierzyć. 

Co daje wspólnota?

Takie bycie razem to również bardzo ważna rzecz. Dzięki relacji z wydarzenia, bo przecież różnych znajomych ma każda z pań, informacje o profilaktyce docierają do szerokiego grona odbiorców. Wspólne spotkanie i organizacja wydarzenia budują więzi. Dystans 5 km mobilizuje do aktywności nie tylko w dniu biegu. A świadomość, że w takiej społeczności nie zostanie się samemu z chorobą jest często cenniejsza niż wszytko inne. 

A jeśli ja też chcę biec?

Czy jest już za późno, żeby dołączyć do biegu? Otóż nie. Choć ze wspaniałymi mieszkankami Borowa w tym roku nie pobiegniemy, to ogólnopolski organizator przyjmuje zgłoszenia internetowe do tegorocznej jesiennej edycji do 31 października pod warunkiem dostępności pakietów. Wystarczy wejść na stronę https://bieg.kobietawbiegu.pl/ zamówić pakiet startowy dla siebie lub całej drużyny, opłacić zamówienie i pokonując dystans 5 km, dołączyć do tych, dla których zdrowie kobiet jest naprawdę ważne. Akcja jest cykliczna i odbywa się dwa razy do roku, więc jeśli nie teraz, to również wiosenna edycja będzie przestrzenią, żeby pomyśleć o takiej inicjatywie. Dzięki temu być może w naszym powiecie przybędzie miejsc, gdzie będzie można pobiec razem.

Cały artykuł zamieściliśmy w 41 (1229) wydaniu papierowym Słowa Regionu.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także