Najpierw dochodzi do włamania i przejęcia konta na portalu społecznościowym, czasem również elektronicznej poczty. Następnie przestępcy wysyłają do znajomych właścicieli konta wiadomość z prośbą o pomoc i przekazanie kodu Blik

Po przełamaniu zabezpieczeń konta społecznościowego 39-latki, oszust rozesłał do jej znajomych prośby o podanie kodu BLIK. Niestety, jedna z jej znajomych nie zweryfikowała tej informacji. Wygenerowała i przekazała kod tracąc 1600 zł.

- Schemat działania oszustów wykorzystujących płatności Blikiem jest podobny – wyjaśnia asp. szt. Piotr Sołtysiak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie. - Najpierw dochodzi do włamania i przejęcia konta na portalu społecznościowym, czasem również elektronicznej poczty. Następnie przestępcy wysyłają do znajomych właścicieli konta wiadomość z prośbą o pomoc i przekazanie kodu Blik. Po otrzymaniu kodu, szybko wypłacają gotówkę z bankomatu w innym rejonie kraju lub innym państwie. Zgłaszająca oświadczyła, że ktoś złamał zabezpieczenia jej konta społecznościowego i podszywając się pod nią do jej znajomych rozesłał wiadomości, w których prosił o pomoc w opłacaniu zamówienia.

Sprawa wyszła na jaw, kiedy 39-latka odebrała telefon od koleżanki, która nieświadoma zagrożenia, nie weryfikując autora wiadomości, wygenerowała i przekazała kod, jak się później okazało oszustom, którzy wypłacili pieniądze za granicą naszego kraju.

- Pamiętajmy, aby w przypadku podobnych zdarzeń, nie podawać wygenerowanego kodu Blik bez wcześniejszego potwierdzenia danych osoby, która zwraca się do nas z prośbą o pomoc. Najprościej jest zadzwonić do niej i upewnić się, czy faktycznie znalazła się w potrzebie - podsumowuje asp. szt. Piotr Sołtysiak.

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker.
moje konto na fecabooku oraz związne z nim konto email zostało przejęte. konto nazywało sie spajker.
na moim telkom też było jakieś wifi o nazwie bedroom spajkera aczkolwiek takiego czegoś nie zakładałem.
ciekawi mnie co na to strzelińska policja. moje konto na facebooku przejęte, mail przejęty, telefon przejęty.
jak to nagłośniłem na sr to z telkom zaraz zniknęło to wifi o nazwie bedroom spajkera no ale konto na fejsie i mail nie do odzyskania. no chyba że poinformuję o tym organy ścigania i zaraz okaże się kto i na czyje zlecenie mnie zakneblował i podsłuchuje.

2

Przeczytaj też