ZNAJDŹ NA STRONIE

 

Marszałek Wojciech Bochnak zapowiedział działania dotyczące ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży podczas konferencji prasowej na początku kwietnia

Według danych z końcówki 2023 roku, dzieci i młodzież podjęły ponad 2100 prób samobójczych, z których 146 zakończyło się śmiercią. Te same badania mówią także o 40 % nastolatków miewających myśli samobójcze oraz o 22% dzieci, które dokonują samookaleczeń. Zaś 238 to liczba dni, którą średnio należy oczekiwać na wizytę w gabinecie psychiatry dziecięcego.

By przeciwdziałać tragicznym w konsekwencje skutkom problemów najmłodszych, samorząd województwa dolnośląskiego wprowadza liczne rozwiązania. W niektórych z nich jest krajowym pionierem.

- To być może obecnie nasze najważniejsze zadanie – zabezpieczyć zdrowie i przyszłość naszych najmłodszych obywateli, bo skala problemów i zagrożeń jest porażająca. Dlatego musimy zareagować i szybko zbudować sprawny, kompleksowy system prewencji oraz wsparcia. Stąd nasza ostatnia decyzja, by przekazać 5 milionów złotych bezpośrednio do wszystkich poradni psychologiczno-pedagogicznych na regularne dyżury psychologów w szkołach, tam, gdzie szybka i sprawna pomoc liczy się najbardziej. Zwiększamy też w ten sposób dostępność do specjalistów. Jako samorząd województwa zrobimy wszystko co w naszej mocy, by instytucjonalnie, organizacyjnie i finansowo pomóc wszystkim dzieciom, którzy tego potrzebują – tłumaczy Wojciech Bochnak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Dzięki zorganizowanym i przemyślanym działaniom można skutecznie walczyć z problemami dzieci i młodzieży. Fot. pexels.comDzięki zorganizowanym i przemyślanym działaniom można skutecznie walczyć z problemami dzieci i młodzieży. Fot. pexels.com

Dzięki dofinansowaniu poradni psychologiczno-pedagogicznych zwiększy się dostępność do specjalistów w szkołach oraz możliwa będzie realizacja działań profilaktycznych. To jednak niejedyne inicjatywy w zakresie ochrony zdrowia psychicznego, które pojawiają się na Dolnym Śląsku. Do szkół wprowadzane są podręczniki „ABC Empatii”, które są pomocowymi materiałami dydaktycznymi dla nauczycieli. Znajdują się w nich przystępne wyjaśnienia podstawowych pojęć związanych z emocjami człowieka, empatią, wyrozumiałością, tolerancją, miłością czy wzajemnym szacunkiem. Do szkół we współpracy z fundacją Kintsugi wprowadzone zostaną też „Niebieskie Skrzyneczki Zdrowia Psychicznego”, za pośrednictwem których będzie można anonimowo zgłaszać własny albo zaobserwowany u kolegi lub koleżanki z klasy problem. Raz w tygodniu szkolny psycholog skontroluje zawartość skrzyneczki i w razie potrzeby, wraz z dyrekcją, podejmie stosowne działania.

- Z problemem zagrożonego zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży chcemy i musimy walczyć szeroko, dlatego z jednej strony stosujemy metody tradycyjne – wspieramy finansowo odpowiednie instytucje, rozmawiamy ze środowiskiem nauczycieli. Nie unikamy jednak też metod nowych, które mają za zadanie uzupełniać cały system. Dlatego zarówno podręczniki uczące empatii, jak i skrzyneczki zdrowia psychicznego to rozwiązania, z którymi wiążemy spore nadzieje na przyszłość – dodaje wicemarszałek.

Kompleksowy program wsparcia na Dolnym Śląsku obejmuje także terapię dzieci, młodzieży oraz ich rodzin, przeprowadzanie regularnych zajęć specjalistycznych i mediacji, a także wsparcie dla nauczycieli w organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


taaa
Empatię społeczeństwa dla wybranej grupy czasem wykorzystują politycy w swoich działaniach. Manipulują uczuciami ludzi, przez co jedna grupa jest faworyzowana, a inna pokrzywdzona. Psychologowie przestrzegają, że będąc zbyt empatycznymi, możemy paść ofiarą czyjejś manipulacji.
0
wiemy
"Jeśli obecnie w przestrzeni publicznej środowiska lewicowe używają pojęcia tolerancja to trzeba wiedzieć i pamiętać o tym, że nie mają one na myśli tradycyjnie rozumianej tolerancji polegającej na tolerowaniu odmienności i uznawaniem praw mniejszości do życia według własnych upodobań (bo to jest rozumienie tolerancji przez ludzi wychowanych w tradycyjnej kulturze), ale tolerancję represywną, czyli prawo mniejszości do narzucania większości swoich zasad życia i egzekwowanie posłuszeństwa tej większości wszelkimi środkami mieszczącymi się w bardzo szerokich granicach pojęcia represywności, z fizycznym terrorem włącznie. Takie coraz powszechniejsze rozumienie tolerancji (...) jest wynikiem długoletniej indoktrynacji". Krzysztof Karoń
0
gdzie reszta kasy?
"To zbyt wspaniała wiadomość", by ją zignorować: pieniądze wydane przez Komisję Europejską na organizacje non-profit zniknęły bez śladu. Europejski Trybunał Obrachunkowy opublikował raport, z którego wynika, że z 7,4 mld euro przeznaczonych dla organizacji non-profit na całym świecie w latach 2021-2023, tylko 10% (!) dotarło do odbiorców. Gdzie trafiło pozostałe 90 procent, jest całkowitą tajemnicą. Przy czym spośród 70 000 organizacji non-profit zadeklarowanych jako główni odbiorcy, tylko 30 sztuk (nie tysięcy!) otrzymało 40% (!) całkowitej kwoty. W jaki sposób wybrano te organizacje? Gdzie następnie trafiły pieniądze? Jakie konkretne projekty zostały za nie zrealizowane? Te informacje nie są dostępne. Wiadomo jedynie, że wiele organizacji wnioskowało o środki na promowanie wartości obywatelskich i ochronę środowiska. Jednak Komisja Europejska nie zebrała żadnych danych na temat niezależności tych organizacji lub ich działalności komercyjnej. Trybunał Obrachunkowy zażądał informacji o kolejnych odbiorcach europejskich pieniędzy. KE odpowiedziała, że prawdopodobnie dostarczy dane na temat niektórych z nich do 2028 r. (naszym zdaniem jest to najwyższy poziom tupetu). Być może, jeśli Chiny nas przejmą życie stanie się trochę lepsze. W tym kraju korupcjoniści są rozstrzeliwani.
1

Przeczytaj także