Według danych z końcówki 2023 roku, dzieci i młodzież podjęły ponad 2100 prób samobójczych, z których 146 zakończyło się śmiercią. Te same badania mówią także o 40 % nastolatków miewających myśli samobójcze oraz o 22% dzieci, które dokonują samookaleczeń. Zaś 238 to liczba dni, którą średnio należy oczekiwać na wizytę w gabinecie psychiatry dziecięcego.
By przeciwdziałać tragicznym w konsekwencje skutkom problemów najmłodszych, samorząd województwa dolnośląskiego wprowadza liczne rozwiązania. W niektórych z nich jest krajowym pionierem.
- To być może obecnie nasze najważniejsze zadanie – zabezpieczyć zdrowie i przyszłość naszych najmłodszych obywateli, bo skala problemów i zagrożeń jest porażająca. Dlatego musimy zareagować i szybko zbudować sprawny, kompleksowy system prewencji oraz wsparcia. Stąd nasza ostatnia decyzja, by przekazać 5 milionów złotych bezpośrednio do wszystkich poradni psychologiczno-pedagogicznych na regularne dyżury psychologów w szkołach, tam, gdzie szybka i sprawna pomoc liczy się najbardziej. Zwiększamy też w ten sposób dostępność do specjalistów. Jako samorząd województwa zrobimy wszystko co w naszej mocy, by instytucjonalnie, organizacyjnie i finansowo pomóc wszystkim dzieciom, którzy tego potrzebują – tłumaczy Wojciech Bochnak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.
Dzięki zorganizowanym i przemyślanym działaniom można skutecznie walczyć z problemami dzieci i młodzieży. Fot. pexels.com
Dzięki dofinansowaniu poradni psychologiczno-pedagogicznych zwiększy się dostępność do specjalistów w szkołach oraz możliwa będzie realizacja działań profilaktycznych. To jednak niejedyne inicjatywy w zakresie ochrony zdrowia psychicznego, które pojawiają się na Dolnym Śląsku. Do szkół wprowadzane są podręczniki „ABC Empatii”, które są pomocowymi materiałami dydaktycznymi dla nauczycieli. Znajdują się w nich przystępne wyjaśnienia podstawowych pojęć związanych z emocjami człowieka, empatią, wyrozumiałością, tolerancją, miłością czy wzajemnym szacunkiem. Do szkół we współpracy z fundacją Kintsugi wprowadzone zostaną też „Niebieskie Skrzyneczki Zdrowia Psychicznego”, za pośrednictwem których będzie można anonimowo zgłaszać własny albo zaobserwowany u kolegi lub koleżanki z klasy problem. Raz w tygodniu szkolny psycholog skontroluje zawartość skrzyneczki i w razie potrzeby, wraz z dyrekcją, podejmie stosowne działania.
- Z problemem zagrożonego zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży chcemy i musimy walczyć szeroko, dlatego z jednej strony stosujemy metody tradycyjne – wspieramy finansowo odpowiednie instytucje, rozmawiamy ze środowiskiem nauczycieli. Nie unikamy jednak też metod nowych, które mają za zadanie uzupełniać cały system. Dlatego zarówno podręczniki uczące empatii, jak i skrzyneczki zdrowia psychicznego to rozwiązania, z którymi wiążemy spore nadzieje na przyszłość – dodaje wicemarszałek.
Kompleksowy program wsparcia na Dolnym Śląsku obejmuje także terapię dzieci, młodzieży oraz ich rodzin, przeprowadzanie regularnych zajęć specjalistycznych i mediacji, a także wsparcie dla nauczycieli w organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij