Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w naszym województwie jest tak zwana emisja niska, czyli pochodząca ze spalania paliw stałych. Stąd też przekroczenia norm notuje się głównie w sezonie grzewczym, kiedy smog „wisi” nisko nad zabudowaniami i wszyscy nim oddychamy. Ocieplając budynki, wymieniając piece i stosując paliwa wysokiej jakości dbamy więc o swoje zdrowie.

Z danych publikowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wynika, że przez ostatnie 10 lat (2012-2021) jakość powietrza na Dolnym Śląsku nieco się poprawiła. Jest to efekt realizacji wielu programów wymiany pieców, termomodernizacji budynków, a także cieplejszych zim. Problem jednak cały czas pozostaje aktualny. W powietrzu, którym oddychamy, unosi się wciąż za dużo pyłów zawieszonych (PM10) i benzo(a)pirenu. Jest to istotny problem środowiskowy, zdrowotny i klimatyczny.

Znaczna część Dolnoślązaków oddycha zanieczyszczonym powietrzem
Benzo(a)piren to substancja powstająca w wyniku niepełnego spalania związków organicznych, w tym paliw stałych, drewna, odpadów, tworzyw sztucznych czy paliw samochodowych. Benzo(a)piren kumuluje się w organizmie, jest toksyczny i rakotwórczy.
Kolejnym szkodliwym zanieczyszczeniem powietrza, jakie występuje na znacznej części województwa, są pyły zawieszone PM10, czyli niezwykle małe cząstki m.in. kurzu, popiołu, a także startych opon czy tarcz i klocków hamulcowych. Często osiadają na nich także inne substancje np. metale ciężkie. Za powstanie niemal połowy pyłów zawieszonych PM10 odpowiadamy my sami – ponieważ pochodzą one ze spalania niewłaściwych paliw. Bardzo łatwo przenikają do płuc i mogą być toksyczne. Powodują kaszel, trudności w oddychaniu i zaostrzenie alergii.
- Samorząd Województwa Dolnośląskiego podejmuje szereg działań, które w efekcie poprawiają jakość powietrza w regionie. To wykorzystanie środków unijnych na  termomodernizacje budynków mieszkalnych, zakup niskoemisyjnych autobusów dla komunikacji miejskich czy nowoczesnych, ekologicznych pociągów elektrycznych. Naszym celem jest redukcja poziomu zanieczyszczeń powietrza w całym województwie, co pozytywnie wpłynie na jakość życia i zdrowie mieszkańców  – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Normy jakości powietrza wciąż są przekraczane
W 2021 r. wszystkie stacje pomiarowe w województwie dolnośląskim wykazywały wyższe stężenia pyłu zawieszonego, natomiast przekroczenie norm stwierdzono w Nowej Rudzie, Legnicy, Kłodzku i Środzie Śląskiej. Równocześnie odnotowano wielokrotny wzrost stężenia B(a)P.
Niepokojące jest pojawianie się w miesiącach zimowych każdego roku epizodów bardzo wysokiego stężenia pyłów - powyżej 100 µg/m3, wymagającego informowania o zagrożeniu dla zdrowia ludzkiego. W samym 2021 r. poziom informowania zarejestrowano w wielu dolnośląskich miastach - w Dzierżoniowie, Jeleniej Górze, Kłodzku, Miliczu, Nowej Rudzie, Środzie Śląskiej, Szczawnie-Zdroju, Wałbrzychu oraz we Wrocławiu.

Wojna w Ukrainie – a dostawy surowców
Wydarzenia po 24 lutego 2022r. odkrywają i wzmagają niebezpieczeństwo energetyczne związane z geograficznym kierunkiem przesyłu surowców energetycznych do Polski i tym samym na Dolny Śląsk.
- Zaangażowanie podmiotów publicznych różnych szczebli w utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego staje się obok przeciwdziałania negatywnym zmianom klimatu równoległym strategicznym wyzwaniem polityki rozwoju regionalnego – mówi dr Maciej Zathey, dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego.
Niestabilna sytuacja geopolityczna wymusza działania na rzecz zmniejszenia zużycia energii. Jednym z rozwiązań jest gruntowna modernizacja budynków. Zwłaszcza w przypadku budynków o najsłabszych parametrach energetycznych termomodernizacja odgrywa znaczącą rolę w obniżaniu kosztów eksploatacyjnych, poprawie jakości powietrza i stanu zdrowia społeczeństwa, redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz poprawie bezpieczeństwa energetycznego.
Realne korzyści ekonomiczne wynikające z termomodernizacji budynku obrazują wyniki badania, przeprowadzonego przez Dolnośląską Agencję Energii i Środowiska, polegającego na porównaniu rocznych kosztów ciepła mieszkania przed i po termomodernizacji. Do badania wykorzystano nieocieplony budynek z wielkiej płyty. Modernizacja polegała na dociepleniu dachu i ścian oraz wymianie okien i instalacji grzewczej wewnętrznej (do standardu energetycznego wg WT2021). Okazało się, że koszty ciepła potrzebnego do ogrzania mieszkania zmniejszyły się ponad dwukrotnie przy wykorzystywaniu: ogrzewania z ciepłowni, węgla, gazu ziemnego i oleju opałowego. W przypadku energii elektrycznej zużytej do zasilenia powietrznej lub gruntowej pompy ciepła oszczędność jest natomiast jeszcze wyższa i wynosi nawet 90 procent.

Wciąż można wnioskować o środki na modernizację oraz wymianę kopciuchów
Sztandarowym programem, skierowanym do mieszkańców domów jednorodzinnych, jest rządowy program Czyste Powietrze, obsługiwany przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej w całej Polsce. Planuje się rozszerzenie beneficjentów programu również o właścicieli budynków wielorodzinnych. Środki na wymianę źródła ogrzewania i ciepłej wody użytkowej gwarantują swoim mieszkańcom również poszczególne samorządy gminne. O szczegóły należy pytać pracowników urzędu gminy.
W trwającym okresie finansowania (lata 2021-2027) na podejmowanie i wdrażanie działań związanych z obniżeniem zużycia energii, wpływem na środowisko i relatywnie mniejszymi kosztami utrzymaniaobiektówzagwarantowane są także środki unijne w ramach Funduszów Europejskich dla Dolnego Śląska. Samorząd Województwa Dolnośląskiego jako gospodarz regionu uznaje konieczność wspierania działań w obszarze bezpieczeństwa energetycznego dla zapewnienia właściwego długofalowego rozwoju społeczno-gospodarczego regionu. Ocenia się, że tylko systematyczna zmiana struktury paliwowej z wysokoemisyjnej na niskoemisyjną będzie prowadzić do obniżenia cen energii i ciepła dla odbiorców.
- Rosnące ceny energii w szczególności gazu i węgla oraz postępująca inflacja często wstrzymują decyzje o wymianie źródła ciepła na mniej emisyjne. Wynika to ze zrozumiałych obaw o koszty ponoszone w przyszłości przez poszczególne gospodarstwa domowe. Jednak inwestycja w efektywność energetyczną naszych lokali mieszkalnych i domów poprzez termomodernizację będzie zawsze opłacalna ponieważ zmniejszy zużycie paliw, a przez to wpłynie na mniejszą emisję zanieczyszczeń i pozwoli zaoszczędzić środki na bieżące wydatki energetyczne- dodaje dr Maciej Zathey.
Warto przypomnieć, że w mocy pozostają, przyjęte 30 listopada2017 r. przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego, uchwały antysmogowe, które wprowadzają ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Obowiązują trzy dokumenty: dla Gminy Wrocław, dolnośląskich uzdrowisk oraz pozostałej części województwa. Z ich treścią można się zapoznać między innymi na stronie internetowej Instytutu Rozwoju Terytorialnego.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker.
RE: Smog nad Dolnym Śląskiem. Wybierz „Czyste Zasady” i chroń swoje zdrowie
Olek powiedziała :
Jakim cudem smog jest problemem, jeśli od lat ludzie rezygnują z opalania węglem i większość ma piece gazowe albo "fotoazbest"?. Czy tragiczna jakość powietrza, nie jest przypadkiem spowodowana przez olbrzymią ilość pojazdów spalinowych?. Ludzie ogrzewają sezonowo, a miliony pojazdów spalinowych kopci 24/7 przez cały rok. Czemu tylko w sezonie zimowym sprawdza się jakość powietrza?, niech ustawią czujniki w środku lata przy drogach cwaniaki. Idąc chodnikiem w mieście, dostajemy taką tablicę Mendelejewa do płuc że można się przewrócić. Z lekcji fizyki wiadomo, że ciepło ucieka do góry. A co się dzieje, kiedy temperatura otoczenia wzrasta i gazy zaczynają wisieć w powietrzu. Pozdrawiam Wrocław, w lecie odwiedzać wasze miasto to gwarantowane zawroty głowy od spalin i tragiczne samopoczucie. Jakiś kozak się negatywnie odniesie do mojego wpisu?, czy z prawdą się zgadza?.
olek, jako kozak zgadzam się z tobą warunkowo. na wsi jest czyste powietrze pod warunkiem że okna pozamykają. we wrocławiu kopci jeden komin elektrociepłown i z filtrami działającymi w dzień i zasila całe miasto. w strzelinie i na wsi co mieszkanie, co pomieszczenie to piec, w którym lądują butelki pet śmieci i stare meble. golfy jedynki w dizelku jeżdżą tylko na prowincji i to często na oleju pofrytkowym. we wrocławiu pomykają tramwaje elektryczne i autobusy na skroplony gaz ziemny. wrocław ma większe proporcje terenów zabudowanych do terenów zielonych niz strzelin. obejrzyj kolorowe elewacje budynków wrocławia a później szare okopcone budynki strzelina i okolic a jak po wrocławiu masz bóle głowy to sztachnij się wyziewami cukrownianymi to ci przejdzie.

0
Gravatar
Olek
SMOG
Jakim cudem smog jest problemem, jeśli od lat ludzie rezygnują z opalania węglem i większość ma piece gazowe albo "fotoazbest"?. Czy tragiczna jakość powietrza, nie jest przypadkiem spowodowana przez olbrzymią ilość pojazdów spalinowych?. Ludzie ogrzewają sezonowo, a miliony pojazdów spalinowych kopci 24/7 przez cały rok. Czemu tylko w sezonie zimowym sprawdza się jakość powietrza?, niech ustawią czujniki w środku lata przy drogach cwaniaki. Idąc chodnikiem w mieście, dostajemy taką tablicę Mendelejewa do płuc że można się przewrócić. Z lekcji fizyki wiadomo, że ciepło ucieka do góry. A co się dzieje, kiedy temperatura otoczenia wzrasta i gazy zaczynają wisieć w powietrzu. Pozdrawiam Wrocław, w lecie odwiedzać wasze miasto to gwarantowane zawroty głowy od spalin i tragiczne samopoczucie. Jakiś kozak się negatywnie odniesie do mojego wpisu?, czy z prawdą się zgadza?.
0

Najnowsze artykuły

Młodzicy grali w Grand Prix

W niedzielę, 17 listopada, w Sycowie odbyło się drugie Dolnośląskie Grand Prix Młodzików i Młodziczek w tenisie stołowym...

05-12-2024

Seniorzy świętowali

W piątek, 22 listopada, w Gminnym Ośrodku Kultury w Kondratowicach uroczyście obchodzono Gminny Dzień Senior...

05-12-2024

Przesłuchania w innym miejscu

Nikt nie odbiera telefonu w prokuraturze przy ulicy Bolka I Świdnickiego w Strzelinie. Powód? Budynek przechodzi grunt...

05-12-2024

W najnowszym wydaniu „Słowa Regionu…

W dzisiejszym, 46. numerze znajdziecie wiele interesujących artykułów, które poruszają ważne sprawy naszego re...

04-12-2024

Rozmowa z Bogusławem Szychowiakiem…

W piątek, 8 listopada, odbyło się uroczyste otwarcie filii Strzelińskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Brzegowej w Strzeli...

04-12-2024

Licealiści nadal bez punktów

W niedzielę, 24 listopada, w hali sportowej strzelińskiego liceum rozegrano mecze 3. kolejki Strzelińskiej Ligi Siatkówk...

04-12-2024

Nowi strażacy ratownicy w szeregach…

24 listopada zakończyło się podstawowe szkolenie dla strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych. 24 druhów pom...

04-12-2024

Biblioteka w Zarzycy znów otwarta

Po rocznej przerwie filia Biblioteki Gminnej w Zarzycy ponownie otworzyła swoje drzwi dla mieszkańców. W skromnej formie...

04-12-2024

Szkolna wystawa w innym miejscu

W połowie października w podziemiach strzelińskiego ratusza odbyło się oficjalne otwarcie wystawy „Śladami pierwszego sz...

03-12-2024

Walczyli w Poznaniu

W dniach 15-17 listopada w Poznaniu odbyły się XX Mistrzostwa Polski w jiu jitsu w kimonach. Do rywalizacji przystąpili ...

03-12-2024

O nazistowskich domach dla kobiet w…

Czym były domy Lebensborn? Czy mieściły się również w Polsce? Czy łatwo jest oceniać historię dziś? Czy fikcja li...

03-12-2024

Rolnicy muszą jeździć objazdem

75 mieszkańców podpisało się pod petycją do gminy Wiązów w sprawie usunięcia znaku zakazu przejazdu maszyn rolniczych...

03-12-2024

Nowy rozkład jazdy na sezon 2024/20…

Więcej codziennych połączeń do Warszawy, Łodzi, Poznania, Gdańska i Krakowa. Nowe połączenia w relacjach krajowych i mię...

03-12-2024

Zmiana na stanowisku wojewody dolno…

Premier Donald Tusk na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji odwołał Macieja Awiżenia z funkcji wojewody...

02-12-2024

Kolejne pieniądze dla gminnych spół…

Z czego wynika konieczność dokapitalizowania spółki Strzeliński Ratusz i na co zostanie przeznaczone aż 1,2 mln zł? 40...

02-12-2024

Niektórzy brali ich za Niemców

Zakończona niedawno wystawa „Ślady pierwszego szkolnictwa Ziemi Strzelińskiej” cieszyła się wielkim powodzeniem. Zwied...

02-12-2024

CV - przykładowe sekcje, które zaci…

W tworzeniu CV kluczowe jest nie tylko to, co wpiszesz, ale również jak to zaprezentujesz. Dobrze zorganizowane i przemy...

02-12-2024

Strzelinianka powiększa przewagę

W dniach 16-17 listopada rozegrano mecze 14. kolejki gr. IV klasy A. Ostatni mecz przed własną publicznością w roku 2024...

29-11-2024

Służą gminie, ale mają też coś dla …

Centrum Usług Komunalnych i Technicznych w Strzelinie to instytucja znana w gminie Strzelin od dekad. Pracowników tej ...

29-11-2024

Nadal nie ma chętnych na gminną inw…

Gmina Wiązów podejmuje kolejne kroki, których celem jest budowa instalacji fotowoltaicznych dla czterech stacji uzdatn...

29-11-2024

Tajemniczy zegar na spichlerzu

Ubywa mieszkańców Żeleźnika w gminie Strzelin. W latach siedemdziesiątych zameldowanych było tu 200 osób. Obecnie mies...

29-11-2024

Archeolodzy odkopali szczątki niemi…

Prawie 80 lat po II wojnie światowej w Wyszonowicach odkryto mogiły niemieckich żołnierzy. Jak i kiedy zginęli? Czy zn...

28-11-2024

Nowe pokolenie i zasłużeni policjan…

W Komendzie Powiatowej Policji w Strzelinie odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której czterech nowych funkcjonariuszy...

28-11-2024

Kiedy rachunki stają się koszmarem…

W dzisiejszym 45 numerze Słowa przeczytacie między innymi o oburzeniu lokatorów spółdzielni, którzy nie zgadzają się z w...

28-11-2024

Edyta K. usłyszała zarzuty

Ponad rok trwało nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Strzelinie dochodzenie przeciwko 35-letniej mieszkance powiatu...

28-11-2024

Sukcesy singlistów

Tenisiści stołowi Granitu Strzelin w ostatnim czasie zanotowali wiele sukcesów w turniejach singlowych. ...

27-11-2024

Współpraca na rzecz rodzin

W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelinie zorganizowano spotkanie służb i instytucji pomocowych, którego celem b...

27-11-2024

Siedziałem z łowcą skór

Maciej Majchrzyk odbywał karę za niepłacenie alimentów w strzelińskim więzieniu. Mężczyzna skarży się na fatalne warun...

27-11-2024

Taniec z ogniem na wiązowskim rynku…

Pokaz tańca z płonącymi przedmiotami, przedstawienie teatralne o cyrkowej tematyce i wyjątkowe warsztaty. To wszystko&...

27-11-2024

W rowie z wodą znaleziono zwłoki mę…

Dziś, 26 listopada, po godz. 15 za mostem w okolicach Jagielna znaleziono martwego starszego mężczyznę. Leżał twarzą w...

26-11-2024

Thriller ze szczęśliwym zakończenie…

W sobotę, 16 listopada, siatkarze Tygrysów Strzelin rozegrali kolejny mecz w ramach rozgrywek Dolnośląskiej Pierwszej Li...

26-11-2024

Najwięcej ludzi umiera... w Wiązowi…

Na Dolnym Śląsku miastem z największą liczbą zgonów w 2023 roku na 1000 mieszkańców był... Wiązów. Jak na tym tle wypa...

26-11-2024

Bramownice wróciły na miejsce

W piątek, 15 listopada, przed wiaduktem kolejowym w Białym Kościele ponownie zamontowano bramownice. ...

26-11-2024

Koryta "typu górskiego" n…

Pobocze ul. Sosnowej w Gęsińcu jest w fatalnym stanie. Woda wyżłobiła swego rodzaju koryto, a asfalt w niektórych miejsc...

26-11-2024

Zobacz zabytki z zanikłej wsi

W sobotę, 30 listopada, o godzinie 16.00 w piwnicach strzelińskiego ratusza odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy za...

25-11-2024

Granit nadal wygrywa

Granit Strzelin rozegrał kolejny mecz w ramach rozgrywek trzeciej ligi tenisa stołowego. Tym razem nasza ekipa podejmo...

25-11-2024

Współpracują dla dobra wioski

Koło Gospodyń Wiejskich w Rożnowie działa od nieco ponad roku, a już może pochwalić się wieloma działaniami na rzecz l...

25-11-2024

Czego pragną mieszkańcy?

Gmina Wiązów przygotowuje się do podpisania umowy na montaż nowych lamp ulicznych. Wymienione zostaną oprawy i żarówki...

25-11-2024

Piknik Kukurydziany 2024

W stodole przy pałacu Konary odbył się Piknik Kukurydziany 2024, zorganizowany przez firmę Poltor z Jegłowej. W wydarzen...

24-11-2024

Rzucili mną o glebę!

Mieszkaniec Wiązowa skarży się na brutalność policji. Artur Brycki tłumaczy, że podczas kontroli na ulicy Biskupickiej...

24-11-2024

Awantura o wycinkę kukurydzy

Konflikt we wsi Kępino niedaleko Borowa. Kombajnista zrobił sobie skrót przez pole kukurydzy Ryszarda Sinickiego. Roln...

23-11-2024

Kiedy usłyszą zarzuty?

W kwietniu tego roku mieszkańcy powiatu strzelińskiego żyli sprawą Grzegorza i Justyny P. Mężczyzna przez kilka lat prow...

23-11-2024

Bezpłatne sprawdzanie oświetlenia p…

Podobnie jak w poprzednich latach, Stacja Kontroli Pojazdów przy technikum samochodowym w Strzelinie bierze czynny udzia...

23-11-2024

Rowerzysta w ciężkim stanie po potr…

Do poważnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło dziś rano na drodze wojewódzkiej nr 395 w miejscowości Borek Strzel...

22-11-2024

Derby dla Strzelina

Spotkania 13. kolejki gr. IV klasy A rozegrano w dniach 9-10 listopada. Oczy kibiców z powiatu strzelińskiego zwrócone...

22-11-2024

Na rynek pracy patrzy z kilku stron

Iwona Engel od lat kojarzona jest z Powiatowym Urzędem Pracy, gdzie piastuje stanowisko dyrektora. Jednak ...

22-11-2024

Czy zrobił to ktoś wagi ciężkiej?…

Na głównym skrzyżowaniu w centrum Wyszonowic, niedaleko świetlicy, leży przewrócony znak drogowy. Dokładniej mówiąc - zł...

22-11-2024

Lekcja oszczędzania

W środę, 6 listopada, w bibliotece w Przewornie odbyły się zajęcia dla uczniów klas ósmych, prowadzone przez Marcina Gra...

22-11-2024

Trawa, klefedron i ekstaza

Policjanci zajmujący się przestępczością narkotykową zatrzymali dilerów - kobietę i mężczyznę w wieku 43 i 33 lata. W ...

22-11-2024

Nowy SOR dla zwierząt

We Wrocławiu planowana jest budowa szpitalnego oddziału ratunkowego dla zwierząt. Uniwersytet Przyrodniczy zamierza st...

22-11-2024

Najczęściej czytane

Ze Strzelina do Pragi pociągiem

Od połowy grudnia z Wrocławia do Pragi, stolicy Czech, będą kursować pociągi Baltic Express, które zatrzymają się na s...

20-11-2024

"Ona tu gotuje" dla milio…

Potrzeba kilku stadionów piłkarskich, aby pomieścić wszystkie osoby, które ją obserwują. Filmy, które publikuje, g...

12-11-2024

W rowie z wodą znaleziono zwłoki mę…

Dziś, 26 listopada, po godz. 15 za mostem w okolicach Jagielna znaleziono martwego starszego mężczyznę. Leżał twarzą w...

26-11-2024

Kiedy usłyszą zarzuty?

W kwietniu tego roku mieszkańcy powiatu strzelińskiego żyli sprawą Grzegorza i Justyny P. Mężczyzna przez kilka lat prow...

23-11-2024

Gabryś potrzebuje naszej pomocy

Gabriel Hanusiak po wypadku drogowym trafił do szpitala z poważnym urazem głowy i od tamtej pory nie odzyskał świad...

09-11-2024

Edyta K. usłyszała zarzuty

Ponad rok trwało nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Strzelinie dochodzenie przeciwko 35-letniej mieszkance powiatu...

28-11-2024

Co zmieni się dla mieszkańców?

Linia kolejowa nr 276 biegnąca od Wrocławia do Międzylesia przez Strzelin to kluczowy szlak komunikacyjny dla mieszkań...

09-11-2024

Rowerzysta w ciężkim stanie po potr…

Do poważnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło dziś rano na drodze wojewódzkiej nr 395 w miejscowości Borek Strzel...

22-11-2024

Pociągi tylko na peronie pierwszym

Z powodu prac składy pasażerskie z Wrocławia wjeżdżają na peron pierwszy. Pod dworcem na podróżnych czekają podstawione ...

13-11-2024

Awantura o wycinkę kukurydzy

Konflikt we wsi Kępino niedaleko Borowa. Kombajnista zrobił sobie skrót przez pole kukurydzy Ryszarda Sinickiego. Roln...

23-11-2024

Trzeba wiedzieć, kiedy odejść...

Waldemar Łysiak, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Strzelinie, opowiada o naciskach, które skłoniły go do rezygnacji...

06-11-2024

Po dużym zakładzie pozostał tylko p…

Przez niemal 30 lat w tym miejscu działał zakład, szyjący duże worki, m.in. typu big bag. Kilka lat temu zmienił się w...

18-11-2024

Nowy prezes dużej państwowej firmy …

Artur Gulczyński to postać dobrze znana w Strzelinie – do niedawna radny powiatowy, członek Zarządu Powiatu, wcześniej...

08-11-2024

Magdalena Majcher o pisarskiej pasj…

W świecie literatury Magdalena Majcher jest znaną i cenioną autorką, jednak droga na szczyt nie była łatwa. W tym eksk...

13-11-2024

Chcą łączyć pokolenia i integrować …

Łączą pokolenia, dzielą się doświadczeniem i miło spędzają czas – w Jegłowej powstało Koło Gospodyń Wiejskich, które z...

07-11-2024

Sadysta dręczy koty

Uwaga na zwyrodnialca, który w okolicy osiedla niedaleko szpitala w Strzelinie znęca się nad zwierzętami. Dwa tygodnie...

06-11-2024

Innowacyjne technologie na drogach …

Na drogach powiatowych po raz pierwszy wykorzystano nowoczesne urządzenie – stabilizator gruntu WR 200i. ...

19-11-2024

Inwestycje drogowe w powiecie nabie…

Powiat strzeliński intensywnie realizuje kluczowe inwestycje drogowe. Waldemar Łysiak, dyrektor Powiatowego Zarządu ...

07-11-2024

Awantura o wycinkę kukurydzy. Rolni…

W dzisiejszym 42 numerze Słowa Regionu o aferze, jaka rozegrała się koło Ludowa Śląskiego...

06-11-2024

Rzucili mną o glebę!

Mieszkaniec Wiązowa skarży się na brutalność policji. Artur Brycki tłumaczy, że podczas kontroli na ulicy Biskupickiej...

24-11-2024

Wybierają dłuższą, ale łatwiejszą d…

Skrzyżowanie ul. Wojska Polskiego z ul. Kopernika i Staromiejską w Strzelinie zwłaszcza w godzinach szczytu jest probl...

12-11-2024

Trawa, klefedron i ekstaza

Policjanci zajmujący się przestępczością narkotykową zatrzymali dilerów - kobietę i mężczyznę w wieku 43 i 33 lata. W ...

22-11-2024

Oszuści atakują seniorów w Strzelin…

W ostatniej dobie strzelińscy seniorzy stali się celem oszustów telefonicznych. Choć wielu mieszkańców wykazało się czuj...

08-11-2024

Najwięcej ludzi umiera... w Wiązowi…

Na Dolnym Śląsku miastem z największą liczbą zgonów w 2023 roku na 1000 mieszkańców był... Wiązów. Jak na tym tle wypa...

26-11-2024

Galeria Skalna z nowym kustoszem. K…

Przez ostatnie miesiące byliśmy świadkami, jak ekipa budowlana remontowała Galerię Skalną przy ul. Brzegowej w ...

07-11-2024

Biegnij i oddychaj pełną piersią…

Czy bieganie może pomóc w profilaktyce raka? Jak ważna jest rola wspólnoty w świadomości zagrożeń nowotworowych? Czy r...

06-11-2024

Archeolodzy odkopali szczątki niemi…

Prawie 80 lat po II wojnie światowej w Wyszonowicach odkryto mogiły niemieckich żołnierzy. Jak i kiedy zginęli? Czy zn...

28-11-2024

Lokalna twórczyni zyskuje popularno…

Media społecznościowe, choć może ciężko czasem to przyznać, są nieodłącznym elementem naszej codzienności. Według badań ...

11-11-2024

KIO żąda unieważnienia przetargu

Wykonawca budowy nowego przedszkola w Strzelinie został wybrany, jednak jedna z konkurujących w przetargu firm miała z...

09-11-2024

Nowe pokolenie i zasłużeni policjan…

W Komendzie Powiatowej Policji w Strzelinie odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której czterech nowych funkcjonariuszy...

28-11-2024

Siedziałem z łowcą skór

Maciej Majchrzyk odbywał karę za niepłacenie alimentów w strzelińskim więzieniu. Mężczyzna skarży się na fatalne warun...

27-11-2024

Uroczyste otwarcie filii Strzelińsk…

W piątkowe popołudnie, 8 listopada, gości przywitały przemówienia, a wieczór uświetnił recital Katarzyny Jurewicz oraz s...

09-11-2024

Balkony w złym stanie technicznym

Od 1 grudnia Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Strzelinie wprowadza spersonalizowane mikrorachunki i...

21-11-2024

Kto będzie odśnieżać drogi wojewódz…

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczny sezon zimowy. Już niedługo na drogach pojawi się pierwszy śnieg, który może stw...

14-11-2024

11 listopada – Narodowe Święto Niep…

Dziś, 11 listopada, Polska obchodzi jedno z najważniejszych świąt narodowych – Święto Niepodległości. To dzień upamiętni...

11-11-2024

Strzelinianka na czele

W 10. kolejce gr. IV klasy A doszło do kilku ciekawych pojedynków z udziałem ekip z powiatu strzelińskiego. Spotkania ...

07-11-2024

Popłyną w Otyliadzie po raz dziesią…

Aquapark Granit w Strzelinie po raz dziesiąty weźmie udział w Maratonie Nocnym „Otyliada”. Zawody odbędą się w nocy z 15...

08-11-2024

Nagrodzili najlepszych

Na zakończenie Mistrzostw Strzelina w Tenisie Ziemnym rozegrano mecz dwóch kobiet startujących w rozgrywkach. 28 paździe...

14-11-2024

Wielki jubileusz strzelińskiego LO

Rozmowy Słowa TV – Dziś naszym i Państwa gościem jest Beata Kudła, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodows...

10-11-2024

Oto twórca totalny

Na półhektarowej działce w Komorowicach stoją cztery potężne wieże i kilkanaście mniejszych rzeźb. Piętnaście lat temu...

12-11-2024

Współpracują dla dobra wioski

Koło Gospodyń Wiejskich w Rożnowie działa od nieco ponad roku, a już może pochwalić się wieloma działaniami na rzecz l...

25-11-2024

Piąta edycja memoriału za nami

Na boisku orlik przy ul. Okulickiego w Strzelinie oraz na obiektach sportowych w strzelińskim parku miejskim rozegrano V...

08-11-2024

Trzeba docieplić przychodnię

W ostatnich miesiącach przeprowadzono audyt energetyczny dla budynku przychodni przy ul. Mickiewicza w Strzelinie. ...

19-11-2024

Udany start ligi siatkówki

W niedzielę, 27 października, rozegrano mecze 1. kolejki Strzelińskiej Ligi Siatkówki organizowanej przez Strzelińskie...

13-11-2024

Strzelińska do przebudowy

Modernizacja ulicy Strzelińskiej w Wiązowie rozpocznie się w przyszłym roku. Roboty drogowe obejmują odcinek od rynku ...

08-11-2024

Lider ucieka rywalom

Wszystkie mecze 11. kolejki gr. VI klasy B rozegrano w niedzielę, 3 listopada. W Borowie doszło do derbowego starcia, ...

15-11-2024

Patriotyczne zmagania

Ciekawa akcja w szkołach powiatu strzelińskiego z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. ...

12-11-2024

Wsparcie dla osób starszych, samotn…

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kondratowicach realizuje projekt pod nazwą „Nie JESTEŚ sam”, na który gmina Kondratow...

21-11-2024

Nowy rozkład jazdy na sezon 2024/20…

Więcej codziennych połączeń do Warszawy, Łodzi, Poznania, Gdańska i Krakowa. Nowe połączenia w relacjach krajowych i mię...

03-12-2024

Wymienią 844 oprawy na ledowe

W najbliższym czasie na terenie gminy Wiązów planowana jest modernizacja oświetlenia ulicznego, w ramach któ...

13-11-2024

Ostatnie komentarze

Gravatar spajker.
9 godz. 24 minut

podobno masz rację. na necie stoi napisane że opryski rolnicze przeciwchwastowe szkodzą a ludziom. na necie stoi napisane ...

Gravatar cześ
11 godz. 24 minut

Podobno??? Ty taki mądry a piszesz że podobno??? Chodź i sprawdź zamiast gadać jak eksperci z TV że preparaty przebadan ...

Gravatar spajker.
11 godz. 52 minut

seniorzy świętowali. dobre. średnia wieku na sali to 50lat a współczesny polak żyje średnio 82 lata. poza tym kto ma ...

Gravatar spajker.
12 godz. 22 minut

podobno cześ otworzył okna w mieszkaniu i tubylcy padli od tych wyziewów.

Gravatar spajker.
12 godz. 26 minut

masz dobry pomysł. zakaz nie dotyczy mieszkańców wsi. przejazd dotyczy tylko mieszkańców miast. pomysł na miarę lepper ...