Boreczek to niewielka wioska przy linii kolejowej nr 276 w gminie Borów. Mieszka tu zaledwie 230 osób. Rok temu policja i strażacy szukali samobójcy, który miał rzekomo przyjechać do miejscowości, aby odebrać sobie życie. Nikogo nie odnaleziono.
Wieś najbardziej rozwijała się w latach 60-70. Była tu bocznica z wagonami wypełnionymi nawozami dla gospodarstw rolnych i gminnej spółdzielni (GS). Dobrze funkcjonowały skupy zboża i kukurydzy. Sporo ludzi pracowało w zakładzie Inco w Borowie. Niestety, większość państwowych firm upadła na początku lat 90. z powodu transformacji systemowej.
– W pobliżu przejazdu kolejowego, tam gdzie widać silosy, działa firma z branży rolniczej. Dobrze funkcjonuje darmowa komunikacja gminna. Zamontowano wiele latarń i dzięki nim udało się doświetlić uliczne zakamarki. Niestety, w fatalnym stanie są drogi. Czekamy na ruch Powiatowego Zarząd Dróg w Strzelinie – mówi Sławomir Sobczyk, wybrany sześć miesięcy temu sołtys Boreczka.
Pan Sławomir prowadzi własne gospodarstwo i dba o bezpieczeństwo na kolei. Jego praca polega na sprawdzaniu stanu rozjazdów kolejowych na szlaku nr 276. Sołtys jest absolwentem nieistniejącej już "kolejówki" przy ulicy Dawida we Wrocławiu.
Pani Jadwiga od 40 lat mieszka w budynku dworca. Nie przeszkadzają jej przejeżdżające pociągi
Od lat mieszkańcy interweniują, aby poniemiecką kostkę brukową zastąpić asfaltem. Na to jednak nie ma zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. W budynku dworca działa świetlica na około 36 miejsc. Od początku swojej kadencji sołtys zorganizował w niej mikołajki i Dzień Kobiet.
– Obecnie remontowany jest dworzec, który jest własnością gminy. Odnawiana jest klatka schodowa i wstawiane są nowe okna. To plus dla lokatorów, którzy tu mieszkają. Remontowany jest również dach budynku, który stoi przy torach – wylicza sołtys.
W Boreczku nie ma sklepu. Większość ludzi robi zakupy w marketach w Borowie. W obrębie wsi nie ma też żadnego zakładu, który utrudniałby ludziom życie.
Cały artykuł zamieściliśmy w 14 (1252) wydaniu papierowym Słowa Regionu.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij
U niego to normalka , bez tego ani rusz .
Prawdopodobnie pite było przy pisaniu tego komentarza .
idylla jak w senegalu. robić nie trzeba. zasiłki listonosz do domu przyniesie. pozbiera sie troche puszek czasami jakaś juma zawsze na czas zasiłek zapomoga dopłaty dotacje pożyczki bezzwrotne lokal socjalny, w zimie śnieg jak we włoskich dolomitach a latem słońce jak na hawajach. no i hrabia w brzezicy po sąsiedzku.