ZNAJDŹ NA STRONIE

 

Zdjęcie z życia szkoły – wycieczki szkolne były zawsze najbardziej oczekiwane przez uczniów. W Wieliczce w 1975 r. uczniami opiekowali się panowie Klimaszewski i Galiczyński oraz panie Hanai i Blacharska

Poszukiwanie informacji, pamiątek i wspomnień o pierwszej strzelińskiej szkole daje często nieoczekiwane rezultaty. Poznajcie historię niezwykłej pamiątki, znalezionej w szkolnym sekretariacie.

Tablo, czyli pamiątkowe zdjęcie klasy, złożone z małych zdjęć poszczególnych uczniów i ich nauczycieli, jest chętnie wykonywane przez absolwentów szkoły. Obecnie robione najczęściej komputerowo, kiedyś uczniowie starannie naklejali legitymacyjne zdjęcia na arkusze brystolu, ozdabiając całość tak, aby wyglądała jak najpiękniej i najciekawiej. Umieszczone za szkłem, w prostych drewnianych ramach, często do dziś zdobi szkolne korytarze, choć biały brystol pożółkł, a zdjęcia też jakby nieco wyblakły.

Przy okazji odtwarzania historii szkoły nr 1, pani Wanda Mazur dowiedziała się o bardzo ciekawym tablo, które wykonał ówczesny uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzelinie, pan Tomasz Bednarski. Nie było jednak na nim grona absolwentów, a grono nauczycielskie tego Zespołu Szkół. Jedną ze szkół była podstawówka, dawna szkoła nr 1. Tablo powstało w roku szkolnym 1994/95. Nauczyciele są pogrupowani przedmiotami, a całość ozdobiona rysunkiem przedstawiającym budynek ogólniaka. Wśród nauczycieli są oczywiście ci, którzy uczyli w podstawówce, a wśród nich m.in. Małgorzata Andryszczak, Zofia Kociołek, Maria Szymańska-Dudziak, Bożena Zaradna, Elżbieta Klimaszewska czy Krystyna Kubów.

Warto zwrócić uwagę na Krystynę Kubów, nauczycielkę biologii i chemii. Można powiedzieć, że z jedynką związana była od dziecka, bo tu zaczęła swoją edukację. Po skończeniu podstawówki, liceum i studiów, wróciła do swojej szkoły w roli nauczycielki, aby kolejnym pokoleniom uczniów swojej szkoły przekazywać wiedzę.

Takich osób w historii szkoły było zdecydowanie więcej, być może poznamy ich losy w przygotowywanej monografii.

Najciekawsze było miejsce znalezienia tego oryginalnego tablo, bo wisi ono dumnie od wielu lat w sekretariacie Liceum Ogólnokształcącego! Wcześniej jakoś nikt nie zwracał na nie szczególnej uwagi, a jest to naprawdę wyjątkowy obiekt. Mamy nadzieję, że będzie można go zobaczyć na zbliżającej się wystawie „Ślady pierwszego szkolnictwa Ziemi Strzelińskiej”.

Wystawa, której otwarcie odbyło się 14 października w strzelińskim ratuszu jest niezwykle interesująca. Patronat nad nią przyjęli burmistrz Dorota Pawnuk i Młodzieżowa Rada Gminy Strzelin. Powinni ją odwiedzić wszyscy mieszkańcy. Najmłodsi zobaczą, jak kiedyś wyglądała szkoła i szkolne życie, na pewno wiele rzeczy ich zaskoczy, ale i znajdą sporo podobieństw. Natomiast starsze pokolenia chętnie przypomną sobie swoje szkolne lata i może opowiedzą coś o nich dzieciom i wnukom.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker.
historia to nauka polityczna. piastowski strzelin powstał w roku 1975 pierwsza szkoła juz w roku 1945.
co ciekawe ci pionierzy władzy ludowej i mają już 3-i 4te pokolenie robiące za nauczycieli radnych burmistrzów i inne indywidua czyli za klikę trzymającą władzę.
taki feudalizm. czasy sie zmieniają a nazwiska ciągle te same.
janina m. nauczycielska polskiego miała z językiem polskim tyle wspólnego co ja z językiem wietnamskim a z aparycją z wykształceniem i z klasą miała tyle wspólnego co australijski aborygen z tabliczką mnożenia.
kult grupy trzymającej włądzę to jak kult piłsudskiego wałęsy kaczyńśkiego. im większe zero tym kult jest silniejszy. NSDAP to nauczycielskie socjalistyczne dążenie do absolutnej polityki. premier marcinkiewicz i burmistrz ziębic to potwierdzą.

0
Gravatar
cześ
To były czasy kiedy szkoła jeszcze robiła to do czego została powołana, czyli uczyła!!!
0

Przeczytaj również