Ideą powstania nowej klasy jest danie możliwości, osiągającej wysokie wyniki sportowe młodzieży, szkolenia się i rozwijania swojego talentu łyżwiarskiego na Dolnym Śląsku. Młodzi zawodnicy będą mogli się uczyć i realizować sportowo przebywając wciąż blisko swoich rodzin. Samorząd Województwa Dolnośląskiego prowadził w tym temacie rozmowy ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy, która jest organizacyjną jednostką oświatową województwa. Jednocześnie, nawiązano kontakt również z Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego oraz miastem Świdnica, która dysponuje lodowiskiem, gdzie będzie można prowadzić szkolenie sportowe.
- Nasza propozycja nauki i jednocześnie prowadzenia szkolenia sportowego dla młodzieży poszerza właśnie się o kolejną dyscyplinę sportową – łyżwiarstwo szybkie. Obserwujemy trendy, szukamy dyscyplin, które w regionie się rozwijają, w których dolnośląska młodzież osiąga dobre wyniki sportowe i z której mogą się wywodzić przyszli reprezentanci Polski, którzy tak jak pani Natalia Czerwonka będą zdobywać w przyszłości medale mistrzostw Europy, Świata i Igrzysk Olimpijskich – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego z Bezpartyjnych Samorządowców.
Inicjatorką całego przedsięwzięcia jest Dolnoślązaczka – Natalia Czerwonka – medalistka olimpijskich igrzysk zimowych. Jeszcze w trakcie kariery zaczęła ona działać na rzecz rozwoju łyżwiarstwa. Zawodniczka zapowiedziała także wsparcie w budowaniu systemu szkoleniowego dla utalentowanych sportowców na Dolnym Śląsku. Finansowanie projektu zapewnią Samorząd Województwa Dolnośląskiego, który prowadzi szkołę, oraz Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego.
- Natalia Czerwonka jest wzorem do naśladowania dla dzieci i młodzieży, dlatego cieszę się, że możemy ją wesprzeć i wspólnie budować system szkoleniowy dla naszych utalentowanych sportowców – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego z Bezpartyjnych Samorządowców – Świdnicka szkoła jest jedną z kilku szkół sportowych, które prowadzimy jako Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Mam nadzieję, że dzięki tej współpracy wspólnie wychowamy następne pokolenia mistrzów – dodaje.
- Dla mnie to wzruszająca chwila. Od dwóch lat myślałam o tym jak wesprzeć dzieci, które będą mogły się rozwijać w tej dyscyplinie. Myślę ze to jest początek czegoś naprawdę wielkiego. Sport uczy cierpliwości, pracowitości i pokory, ale to wszystko byłoby na nic gdybym nie otrzymała wsparcia od Państwa – od samorządów – dodaje Natalia Czerwonka.
Świdnickie lodowisko to obiekt z prawdziwego zdarzenia. Zostało ono częściowo zmodernizowane przed zawodami World Games 2017, które były rozgrywane na Dolnym Śląsku. Z powodzeniem można tam profesjonalnie trenować, a także organizować zawody. Miasto Świdnica zapowiedziało wkład w dalsze prace modernizacyjne.
Idea otwarcia nowego oddziału łyżwiarstwa szybkiego w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy rozpoczęła się od programu popularyzacji łyżwiarstwa szybkiego i short tracku, którego realizację wspiera Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Jednocześnie od kilku lat wiemy, że na popularności zyskuje zwłaszcza short track i że jest to również ta dyscyplina, która w systemie sportu młodzieżowego sprawnie się rozwija i może przynieść województwu dodatkowe punkty w klasyfikacji sportu młodzieżowego. Na Dolnym Śląsku prężnie działają kluby, które prowadzą szkolenie w łyżwiarstwie szybkim oraz jeździe na rolkach i wrotkach (będące pokrewnymi dziedzinami komplementarnymi do szkolenia w sporcie łyżwiarskim) – MKS Cuprum Lubin, UKS Orlica Duszniki – Zdrój, UKS Znicz Kłodzko oraz Akademia Sportowego Rozwoju Natalii Czerwonki.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.