Kuropatnik – druga co do wielkości miejscowość w gminie Strzelin. Jest tu kościół, szkoła, remiza i sklep. Od roku funkcję sołtysa pełni Bernadeta Buczak. Jak zmienia się wioska dzięki zaangażowaniu mieszkańców i współpracy z samorządem?
Rok temu sołtysem Kuropatnika została Bernadeta Buczak. Od tego czasu działo się sporo. Kilkanaście dni temu zorganizowano nawet dużą imprezę plenerową – Dni Kuropatnika połączone z obchodami 80-lecia istnienia lokalnego klubu piłkarskiego. Jak nowej pani sołtys udało się zaangażować mieszkańców do pracy na rzecz lokalnej wspólnoty? – Wszystko zaczęło się od wieńca dożynkowego – wspomina Bernadeta Buczak. – Ja po prostu otworzyłam drzwi, zaprosiłam mieszkańców do współpracy, a kto chciał, to przyszedł. Mam też taki charakter, że wychodzę do ludzi, uśmiecham się i chętnie rozmawiam. Zaczynałyśmy we trzy, a później zebrała się spora kilkunastoosobowa grupa. Panował świetny klimat do współpracy.
Efektem zaangażowania mieszkańców było trzecie miejsce w ubiegłorocznym gminnym konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Pomysł założenia koła gospodyń i gospodarzy wiejskich narodził się naturalnie. Jednym z powodów była chęć integracji oraz możliwość pozyskania dotacji na działalność. Dziś koło liczy 18 osób, a w jego skład wchodzą m.in. członkowie rady sołeckiej. Dzięki dofinansowaniu KGiGW kupiło sprzęt, m.in. gofrownicę, maszynę do granity i popcornu, podgrzewacz, garnek elektryczny, a także materiały do rękodzieła.
Plany na przyszłość obejmują m.in. organizację warsztatów i wyjazdów integracyjnych. – Chcemy korzystać z różnych możliwości, integrować się i działać, bo mamy chęci i pomysły – podkreśla sołtys Bernadeta Buczak. KGiGW nie ma swojej siedziby, ale z uprzejmości strażaków korzysta ze starej remizy w centrum wsi.
"Wymagania są wysokie..."
Kuropatnik to miejscowość o dużych potrzebach, wynikających m.in. z liczby mieszkańców, która… stale rośnie. Osiedla się tu coraz więcej osób. Wiele ma w Kuropatniku domki letniskowe. Jak zauważa radny Marek Rychlica, największym wyzwaniem od lat pozostaje infrastruktura drogowa. – Mamy odcinki gminne i powiatowe, zatem konieczna jest współpraca z samorządami na różnych szczeblach – tłumaczy. – Dzisiaj w sołectwie panuje bardzo dobry klimat do współpracy z władzami gminy, z urzędnikami, z panią burmistrz Dorotą Pawnuk, z radnymi – zarówno gminnymi, jak i powiatowymi, szczególnie z radnym Aleksandrem Ziółkowskim i Jackiem Maćkówką, a także z panią starostą Magdaleną Krupą oraz wicemarszałkiem Wojciechem Bochnakiem. Kilka tygodni temu po monitach pani sołtys i radnego Aleksandra Ziółkowskiego udało się na przykład zebrać pobocze przy drodze dojazdowej do Kuropatnika, a także uzupełnić nawierzchnię na ul. Czereśniowej – wymienia radny Marek Rychlica.
Niedawno zakończono także remont ulicy Kaczerki, rozpoczęty jeszcze w poprzedniej kadencji, a obecnie ogłoszono przetarg na modernizację ulicy Bukowej. – Stan dróg sukcesywnie ulega poprawie – podkreśla nasz rozmówca.
– Mieszkańcy zgłaszają cały czas różne potrzeby do mnie i do pani sołtys – kontynuuje. – Wymagania są wysokie, ale trzeba pamiętać, że inwestycje drogowe to często działania wieloletnie. W tym roku z funduszu sołeckiego i budżetu gminy Strzelin przeznaczono np. środki na wykonanie dokumentacji ul. Krajobrazowej. To pierwszy krok – tłumaczy radny Marek Rychlica, który podkreśla, że z roku na rok wioska pięknieje. Obecnie trwa także termomodernizacja budynku szkoły. – Istotne są też plany starostwa powiatowego, dotyczące remontu drogi powiatowej Kuropatnik – Gościęcice, o co zabiegają radni Ziółkowski i Maćkówka. Jeśli uda się zrealizować tę inwestycję, to dojazd do Kuropatnika z każdej strony będzie bardzo dobry – zauważa radny Marek Rychlica.
Cały artykuł zamieściliśmy w 25 (1262) wydaniu papierowym Słowa Regionu.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij