Weszły nowe przepisy użytkowania balkonów. Grillowanie może kosztować właściciela kilka tysięcy złotych. W planach jest również wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia OC balkonu. Polisa pokrywa szkody, np. zalania sąsiadów przy podlewaniu roślin.
Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Strzelinie posiada dwa budynki z balkonami. Pierwszy z setką balkonów znajduje się przy strzelińskim Rynku 1-23. Kolejny na ul. Matejki 8 w Wiązowie. Od 2004 roku istnieje regulamin porządku domowego, wytyczający obowiązki mieszkańców.
– Mamy zapis odnoszący się do użytkowania balkonów i loggi. W naszych budynkach obowiązuje zakaz grillowania. Do tej pory nie mieliśmy z tym problemu. Nie było żadnych skarg od sąsiadów na osoby, które łamią przepisy – mówi Renata Dobucka, prezes spółdzielni.
Nowe przepisy wprowadzają ścisłe normy obciążenia balustrad. Na balkonach nie można umieszczać ciężkich donic, mebli i niecertyfikowanych systemów podlewania. Chodzi o urządzenia własnej konstrukcji do nawadniania roślin. Za egzekwowanie przepisów odpowiada straż miejska i policja. Mandaty za grillowanie, które powoduje zadymienia, i nadmierne obciążenie balustrad mogą wynieść kilka tysięcy złotych.
– Zazwyczaj pierwsza interwencja, dotycząca łamania regulaminu, jest rozmową ostrzegawczą pracownika spółdzielni z lokatorem. Kolejna może być już z dzielnicowym lub strażnikiem miejskim – tłumaczy pani prezes.
Alternatywą mogą być grille elektryczne, które nie powodują zadymienia. Na balkonach można też umieszczać lekkie meble, np. z wikliny lub donice z automatycznym nawadnianiem.
OC dla posiadaczy balkonów?
W planach jest również wprowadzenie obowiązkowego OC dla użytkowników balkonów. Polisa pokrywa szkody spowodowane wypadnięciem ciężkich przedmiotów, np. podczas wichur lub zalaniem sąsiadów przy podlewaniu roślin. Lokatorzy będą musieli płacić od 200 do 600 złotych rocznie w zależności od lokalizacji czy wyposażenia balkonu.
– Dużo mówi się o wprowadzeniu obowiązkowego OC. Są planowane zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami i w kodeksie wykroczeń. Szczegółów brak, bo zmiany jeszcze nie weszły w życie – podkreśla Renata Dobucka.
Obowiązkowe ubezpieczenie dotyczy wyłącznie posiadaczy loggi i balkonów. Projekty zmian nie zostały jednak dotąd oficjalnie ogłoszone ani skierowane do prac legislacyjnych w sejmie. Obowiązek ubezpieczenia balkonów miałby stanowić część szerszej reformy przepisów, dotyczących bezpieczeństwa budowlanego.
Cały artykuł zamieściliśmy w 26 (1263) wydaniu papierowym Słowa Regionu.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij