Najbardziej wskutek przymrozków ucierpiały sady i winnice. Zmarzły również kwiaty i krzewy na ogródkach działkowych

W okolicach Strzelina z powodu przymrozków działkowcy i sadownicy ponieśli potężne straty. Obniżenie temperatury przez kilka nocy to dla kwitnących drzew i krzewów owocowych wielki cios. Gminy powołują komisje, które będą liczyć straty.

Zdaniem właścicieli ogródków najgorsza była noc z 22 na 23 kwietnia. Temperatura spadła do minus 6 stopni Celsjusza, a przy gruncie nawet do dziewięciu. Najbardziej wskutek przymrozków ucierpiały sady i winnice. Zmarzły również kwiaty i krzewy ozdobne.

– Wiśnia, czereśnia, winogrona – to wszystko przemarzło i już się nie odrodzi. Większość ludzi na działkach narzeka na straty. Wiele zależy od tego, z której strony wiał wiatr. Czy zbiory można było ratować? Dawniej podpalano suche trawy, dziś na ogródkach tego się nie robi – mówi Tadeusz Kasaraba, prezes ogródków działkowych „Przyszłość” w Strzelinie.

Ujemne temperatury źle zniosły najpiękniejsze rośliny działkowe - winobluszcze, wisterie czy magnolie. Na Dolnym Śląsku właściciele ogrzewali winnice zniczami. Niektórzy okładali truskawki specjalną otuliną. Zdaniem rolników, mróz uderzył również w zbiory młodych ziemniaków i orzechów włoskich. Na straty skarżą się rolnicy z okolic Ludowa Polskiego i Zielenic. W okolicy Wiązowa zniszczone zostały hektary truskawek.

– Obecnie wszyscy szacują straty. Nie wiadomo jeszcze, czy przeżyją buraki i kukurydze, które podczas ciepłych dni powschodziły. Może posypać się sporo drzew owocowych. Ewidentne straty w uprawie rzepaku widoczne będą dopiero za miesiąc. Na pewno zniszczeniu uległo wszystko, co miało kwiat na polach w okolicach Gromnika – opowiada Grzegorz Czerniak, rolnik z Miłocic.

Cały artykuł zamieściliśmy w 18 (1206) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Materiał ten, w całości, przeczytasz  również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także