ZNAJDŹ NA STRONIE

 

Triduum Paschalne to trzy dni, które dla wierzących są najważniejszym momentem w całym roku liturgicznym. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem, a kończy w Niedzielę Zmartwychwstania. To czas ciszy, modlitwy i symbolicznych gestów, które mają przypominać o męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa.
Wielki Czwartek to dzień ustanowienia Eucharystii. W kościołach odbywa się Msza Wieczerzy Pańskiej. Po niej Najświętszy Sakrament przenoszony jest do tzw. ciemnicy – symbolu samotności Chrystusa w Ogrójcu.
Wielki Piątek to dzień żałoby. Tego dnia nie odprawia się Mszy Świętej. Liturgia Męki Pańskiej koncentruje się wokół czytania opisu męki Jezusa, adoracji krzyża oraz Komunii Świętej. Wieczorem wiele osób uczestniczy w Drodze Krzyżowej, także ulicami miast i wsi.
Wielka Sobota to czas ciszy przy grobie Pańskim. Wierni przynoszą pokarmy do święcenia, ale najważniejszym momentem dnia jest Wigilia Paschalna – uroczysta liturgia, która rozpoczyna się po zmroku. Zapalenie ognia, odczytanie fragmentów Pisma Świętego i śpiew „Alleluja” to znaki przejścia z mroku śmierci do światła zmartwychwstania.
Triduum kończy się w niedzielny poranek Mszą Rezurekcyjną, często z procesją. To czas radości i nadziei – zmartwychwstanie Chrystusa ma być znakiem zwycięstwa życia nad śmiercią.
Choć wiele elementów liturgii pozostaje niezmiennych, w każdej parafii mają one lokalny wymiar. Udział w Triduum często pozwala spojrzeć głębiej na sens świąt wielkanocnych – nie tylko przez pryzmat tradycji, ale i osobistego doświadczenia.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


taaa
Ludu mój ludu cóżem ci uczynił
W czemem zasmucił albo w czem zawinił
Jam cię wyzwolił z mocy Faraona
A tyś przyrządził krzyż na me ramiona
Ludu mój ludu cóżem ci uczynił
W czemem zasmucił albo w czem zawinił
Jam cię wprowadził w kraj miodem płynący
Tyś mi zgotował śmierci znak hańbiący

0

Przeczytaj także