ZNAJDŹ NA STRONIE

 

Fot. Casa Rosada/Wikipedia

Papież Franciszek zmarł w wieku 88 lat. Jorge Mario Bergoglio kierował Kościołem katolickim od 13 marca 2013 roku. Pod koniec swojego pontyfikatu zmagał się z licznymi problemami zdrowotnymi, które nasiliły się na początku lutego 2025 roku. Jak poinformował Vatican News, Ojciec Święty odszedł w Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 roku, w swojej rezydencji – Domu Świętej Marty w Watykanie. Według komunikatu przekazanego przez kardynała Farrella, papież zmarł o godzinie 7:35.

Franciszek do ostatnich dni był blisko ludzi. W Wielki Czwartek odwiedził więzienie, w Wielką Sobotę uczestniczył w liturgii, a w Niedzielę Wielkanocną pojawił się publicznie.

Jego stan zdrowia pogorszył się w lutym 2025 roku, kiedy trafił do rzymskiej kliniki Gemelli z ciężkim zapaleniem oskrzeli. Kilka dni później zdiagnozowano u niego obustronne zapalenie płuc. To nie była jego pierwsza hospitalizacja – wcześniej, w marcu 2023 roku, również przebywał w Gemelli z powodu infekcji dróg oddechowych. W 2021 roku przeszedł tam operację jelita.

Franciszek objął urząd papieża w wieku 76 lat. Mówiło się wówczas, że 76-letni argentyński jezuita miał być kompromisowym wyborem i ze względu na swój wiek, papieżem "przejściowym". Przyjął imię św. Franciszka z Asyżu – patrona ubogich i potrzebujących.

Młodość i wykształcenie

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 we Flores, ubogiej dzielnicy Buenos Aires. Był najstarszym z pięciorga dzieci księgowego Mario José Bergoglio (1908–1959) i Reginy María Sívori (1911–1981). Mario Bergoglio był włoskim imigrantem urodzonym w Portacomaro. Regina Sívori była gospodynią domową urodzoną w Buenos Aires w rodzinie pochodzenia północnowłoskiego (piemoncko-genueńskiego). Rodzina Mario José opuściła Włochy w 1929 roku, aby uciec przed faszystowskimi rządami Benito Mussoliniego[46]. Według Maríi Eleny Bergoglio, jedynej żyjącej siostry Jorge (ur. 7 lutego 1948), nie wyemigrowali ze względów ekonomicznych. Jego rodzeństwem byli Alberto Horacio (17 lipca 1942 – 15 czerwca 2010), Oscar Adrián (30 stycznia 1938 - 25 października 1997) i Marta Regina (24 sierpnia 1940 – 11 lipca 2007). Jego siostrzenica, Cristina Bergoglio, jest malarką mieszkającą w Madrycie.

W wieku 6 lat uczęszczał do Wilfrid Barón de los Santos Ángeles, szkoły salezjanów, w Ramos Mejía. Uczęszczał do technikum Escuela Técnica Industrial Hipólito Yrigoyen, nazwanego na cześć byłego prezydenta Argentyny. Szkołę ukończył z dyplomem technika chemika. Cierpiał na zagrażające życiu zapalenie płuc i trzy cysty. Niedługo potem wycięto mu fragment prawego płuca.

W wieku 21 lat rozpoczął studia w seminarium, w Villa Devoto koło Buenos Aires. 11 marca 1958 wstąpił do zakonu jezuitów i kontynuował naukę w domach zakonnych; w nowicjacie w Chile zgłębiał nauki humanistyczne, w Colegio Máximo San José w San Miguel koło Buenos Aires obronił licencjat z filozofii, w Colegio de la Inmaculada Concepción w Santa Fe studiował literaturę i psychologię.

W latach 1964–1965 był nauczycielem literatury i psychologii w Colegio de la Inmaculada Concepción w Santa Fe, zaś w 1966 r. w Colegio del Salvador w Buenos Aires. W latach 1967–1970 studiował teologię na wydziale teologicznym Colegio Máximo San José w San Miguel.

Prezbiter

13 grudnia 1969 roku z rąk arcybiskupa Ramóna José Castellano, emerytowanego metropolity Córdoby, przyjął święcenia kapłańskie, a wieczystą profesję złożył 22 kwietnia 1973.

Po złożeniu ślubów wieczystych w latach 1971–1973 był mistrzem nowicjatu w seminarium w Villa Barilari i, równocześnie, profesorem Wydziału Teologii w Colegio Máximo San José w San Miguel, a od 1972 r. przez rok członkiem konsulty (rady) prowincji jezuickiej San Miguel, wreszcie prowincjałem jezuitów w Argentynie (1973–1979)[38]. W 1973 roku zaczęto określać go „głową argentyńskiego kościoła”. Po zakończeniu sprawowania tego urzędu, w 1979 r., przebywał w Niemczech, a następnie[kiedy?] w Instituto Secundario „El Salvador” w Córdobie. W tym samym roku (1979) został ponownie rektorem Colegio Máximo de San José w San Miguel (pozostał nim do 1986 r.). We Frankfurcie nad Menem kontynuował naukę na wydziale teologicznym St. Georgen. W latach 1986–1988 był członkiem komitetu redakcyjnego „Boletín de espiritualidad”, a następnie w latach 1990–1991 spowiednikiem w Residencia Mayor w Córdobie.

Biskup

20 maja 1992 został prekonizowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym Buenos Aires i biskupem tytularnym Auca. Sakry biskupiej udzielił mu 27 czerwca 1992 arcybiskup Buenos Aires, kardynał Antonio Quarracino, któremu asystowali nuncjusz apostolski w Argentynie, arcybiskup Ubaldo Calabresi, i Emilio Ogñénovich, biskup diecezjalny Mercedes-Luján. 3 czerwca 1997 został przeniesiony na arcybiskupa koadiutora tej archidiecezji, obejmując rządy 28 lutego 1998, po śmierci kardynała Quarracino. 30 listopada 1998 został jednocześnie ordynariuszem dla wiernych rytów orientalnych, mieszkających w Argentynie, nieposiadających własnego ordynariusza. Pełnił funkcje Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Argentyny oraz wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny. W grudniu 2011 r. w związku z ukończeniem 75 lat złożył rezygnację z obowiązków arcybiskupa metropolity Buenos Aires, jednakże papież Benedykt XVI zlecił mu dalsze sprawowanie urzędu i pełnił aż do wyboru na papieża w 2013 r.

Brał udział w sesjach Światowego Synodu Biskupów w Watykanie, w tym w sesji specjalnej poświęconej Kościołowi w Ameryce w listopadzie i grudniu 1997 r.

Kardynał

Jorge Bergoglio jako kardynał w 2008 Kardynał Jorge Bergoglio i prezydent Argentyny Cristina Fernández de Kirchner w 2010

W lutym 2001 r. Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej, nadając tytuł prezbitera San Roberto Bellarmino. Podczas konklawe w kwietniu 2005 r. kardynał Bergoglio był wymieniany w gronie papabile, potencjalnych faworytów do następstwa po zmarłym Janie Pawle II. Mógł być też wspierany przez Carlo Marię Martiniego. Z informacji, jakie udało się zebrać włoskiemu watykaniście Lucio Brunelliemu, Bergoglio w trakcie konklawe 2005 był najpoważniejszym kontrkandydatem dla Ratzingera.

Jako kardynał był członkiem kilku dykasterii Kurii Rzymskiej:

  • Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów,
  • Kongregacja ds. Duchowieństwa,
  • Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego,
  • Papieska Rada ds. Rodziny,
  • Papieska Komisja ds. Ameryki Łacińskiej.

W latach 2005–2011 (dwie 3-letnie kadencje) był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny.

Prowadził skromny tryb życia: latami sam sobie gotował, a po mieście poruszał się, korzystając z transportu publicznego. W 2001 r. zrobiło się o nim głośno na świecie po tym, jak odwiedzając hospicjum umył i ucałował stopy 12 osobom chorym na AIDS. Jest kibicem i honorowym członkiem argentyńskiego klubu piłkarskiego CA San Lorenzo de Almagro (założonego w 1908 r. przez salezjanina, księdza Lorenzo Massę SDB i nazwanego na cześć świętego Wawrzyńca).

Wybór na Papieża

13 marca 2013 podczas drugiego dnia konklawe, zwołanego po rezygnacji papieża Benedykta XVI, w piątym głosowaniu został wybrany biskupem Rzymu – 266. papieżem. Tradycyjny biały dym, obwieszczający światu wybór nowej głowy Kościoła, pojawił się o godz. 19:06 czasu rzymskiego.

Franciszek na początku inauguracyjnego wystąpienia odmówił Modlitwę Pańską za swojego poprzednika, Benedykta XVI, z którym 23 marca spotkał się w Castel Gandolfo. Następnie poprosił wiernych o odmówienie modlitwy za swój pontyfikat, po czym udzielił pierwszego błogosławieństwa Urbi et Orbi. Wezwał też do modlitwy o ogólnoświatowe braterstwo.

Wybór imienia podyktowany został chęcią zajęcia się problemami biednych i nędzarzy, na wzór św. Franciszka z Asyżu, jak to zostało zakomunikowane przez elekta kardynałom tuż po wyborze.



UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Informacje
Jeszcze mógł pożyć nie był taki stary sad
0
ANTYOBYWATEL
Ta
A tak przy okazji... Ksiądz na Podkarpaciu odmówił przyjęcia komuni świętej druhom z OSP.
To tak poza tematem.

-1
cześ
A kto im miał odmówić jak nie ksiądz??? :D
0
ANTYOBYWATEL
Ta
NIE JEST TO HEJT! Ale dobrze wiemy co papieże ukrywają.
-1
spajker.
papieże ukrywają to co lewacy niosą na sztandarach i z czego swoją siłę czerpią. love parade w berlinie to sodomici geje lesby transe pedofile nwekrofile i na tej bazie lewacy budują soją siłę. ale ja ich rozumiem. ja na swoich sztandarach niose aids covid psychopatię narcyzm żądzę władzy makiawellizm i czerpię psychopatyczna radość z tego że u przeciwnika dostrzegę wyjątek tego co u mnie jest normą i powodem do nowoczesnej dumy. jedni anomalia ukrywają a inni zrobili sobie z tego powód do dumy i program polityczny. na lizanie rowa zapraszam.popijemy moczem i stalina powspominamy.
0
cześ
Ale ty masz beret poczochrany... Masakra...
0
spajker.
tak czesiu masz rację. pederasta w kościele to rzadki przypadek i wynoszony na czołówki gazet. no ale taka anna grodzka- twoja kochanka czy też roberta biedroniowa prezydentka słupska i jej malżonek europoseł śmiszek to już coś innego . taka rafalala i inni sodomici wspierani przez lepperystów i wyznawców łyżwińskiego domagają sie adoracji i zmiany konstytucji która ma zadekretować istnienie 58 płci w tym osobny gatunek czesia z wiązowskiej czeczeni czyli potomka hanky sawickiej i krzysztofa bęgowskiego. pederaśći mają wpisane w swój życiorys polityczny sodomizm. dlaczego kandydujesz na prezydenta? bo jestem gejem i żądam adoracji czyli przekonania społeczeństwa że jestem normalny i wyznaczam nowe normy społeczne. zamiast etyki żądam adoracji i ekspozycji układu wydalniczego a zamiast mądrości żądam ekspozycji narządów płciowych dobieranych do siebie losowo.
sam jeteś

0
spajker.
jest tu jakaś symbolika. jan paweł 2 teżzmarł w okolicach świąt wielkanocnych. jezus też. święta niby radosne ale nie dla każdego.
0

Przeczytaj także