ZNAJDŹ NA STRONIE

 

W inauguracji wystawy wzięło udział wiele osób

To wystawa, której przygotowanie połączyło pokolenia, a oglądanie eksponatów dla każdego znaczy coś innego – starsi odnajdą tu przedmioty, które były ich codziennością, a młodsi odkryją, jak wyglądała szkolna rzeczywistość w czasach ich dziadków czy rodziców. 

W poniedziałek, 14 października, w podziemiach strzelińskiego ratusza odbyło się oficjalne otwarcie wystawy „Śladami pierwszego szkolnictwa ziemi strzelińskiej (1945-2000)”. W przygotowanie wystawy, która powstała z inicjatywy emerytowanej nauczycielki Wandy Mazur, włączyli się: nauczycielka PSP nr 3 w Strzelinie Violetta Misa-Pachut oraz członkowie Młodzieżowej Rady Gminy Strzelin na czele z Agatą Bartulicą, dyrektor Zespołu Oświaty Gminnej w Strzelinie.

– W lipcu pani Wanda odwiedziła ZOG, opowiadała o swoich szkolnych pamiątkach i pomyśle zorganizowania wystawy – mówi dyrektor Agata Bartulica. – Znałam panią Wandę, bo była koleżanką mojej śp. babci, Julii Baraniak, która także była nauczycielką i pisała wspomnienia o SP nr 1. Postanowiłam zająć się tym tematem. Na początku przedsięwzięcie wydawało się nam trudne, jednak kiedy ogłosiliśmy to z Młodzieżową Radą Gminy i wzięliśmy się za realizację tej inicjatywy, to bardzo dużo ludzi się do nas zgłosiło, a eksponatów przybywało z tygodnia na tydzień. To nas zmotywowało do dalszych poszukiwań i tak udało się odtworzyć trzy, wyposażone w pamiątki z epoki, klasy – techniczno-chemiczną, historyczną i humanistyczną. Na pewno znajdziemy miejsce, żeby to była stała wystawa – zapowiada dyrektor ZOG-u.

W uroczystej inauguracji udział wzięło wielu zaproszonych gości, w tym m.in. wicewojewoda dolnośląski Piotr Sebastian Kozdrowicki, burmistrz Dorota Pawnuk, dyrektorzy szkół, przedstawiciele instytucji i lokalnych stowarzyszeń. Dodajmy, że wydarzenie zorganizowano w Dniu Edukacji Narodowej, co było doskonałym momentem, aby powrócić pamięcią do tego, jak kiedyś wyglądała szkoła i jakie przedmioty się w niej znajdowały.

– Nasza wystawa to przykład współpracy międzypokoleniowej – podkreśla pani Wanda Mazur, która apelowała o utworzenie Izby Pamięci, w której mogłyby znaleźć się przedmioty z wystawy. – Wystawa w piwnicach ratusza przyciągnęła tłumy. Najmłodsi wpisywali się do księgi pamiątkowej, seniorzy mieli swoje ostatnie „pięć minut”. Dodam, że niedawno pożegnaliśmy śp. Anatola Wagnera, absolwenta SP nr 1, który był też nauczycielem i nie doczekał swojego święta. Wiele pytań i ważnych tematów pozostało w tym dniu bez odpowiedzi, ale wystawa będzie czynna przez najbliższe dwa tygodnie – dodaje nasza rozmówczyni.

Wystawę z wieloma unikalnymi eksponatami i pamiątkami można zwiedzać do końca października we wtorki oraz piątki w godzinach od 16.00 do 18.00, do czego gorąco zachęcamy!

Cały artykuł zamieściliśmy w 40 (1228) wydaniu papierowym Słowa Regionu.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również