ZNAJDŹ NA STRONIE

 

Nieczynne składowiska odpadów w Lubawce i Czarnym Borze już wkrótce pokryją się zieleniąNieczynne składowiska odpadów w Lubawce i Czarnym Borze już wkrótce pokryją się zielenią, zostaną także wytyczone na nich ścieżki edukacyjne. Będzie to możliwe dzięki ponad 8 mln zł unijnej dotacji dla spółki Sanikom. Zamknięte składowiska szpecą krajobraz, są także źródłem metanu czyli gazu cieplarnianego.

W efekcie realizacji projektu zmniejszy się ilość gazu emitowanego z obu składowisk o około 80 ton w ciągu roku. Wysypiska stwarzają także potencjalne zagrożenie dla środowiska. W Czarnym Borze wybudowany zbiornik na odcieki jest zbyt mały i co jakiś czas przelewają się one przez obwałowania. Wysypisko w Lubawce jest położone w pobliżu rzeki Bóbr. Samorządowcy uspokajają, że monitoring środowiska nie wskazuje przedostawania się zanieczyszczeń do rzeki i ujęć wody pitnej, jednak przezorność nakazuje wykonanie prac zabezpieczających.
Zaplanowane prace to m.in.: odgazowanie składowisk, wykonanie warstw uszczelniających i odwadniających. Kolejnymi etapami będzie wysiew traw, sadzenie krzewów a także roślin energetycznych, m.in. wierzby. Zostaną wytyczone ścieżki edukacyjne, ustawione ławki i tablice oraz wybudowane wiaty z drewnianych bali z zielonymi, trawiastymi dachami. W Lubawce przy tablicach edukacyjnych zostanie zainstalowane dodatkowo oświetlenie solarne. Atrakcją będą makiety, które pozwolą „zajrzeć” zwiedzającym do wnętrza składowiska. Cały projekt dotyczący składowisk o łącznej powierzchni ponad 8 ha jest wyceniany na ok. 12 mln złotych. Prace rozpoczną się w maju a zostaną zakończone listopadzie br..
Potwierdzenie na dotację w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko przekaże prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu Aleksander Marek Skorupa. Odbierze je prezes zarządu „Sanikom” Sp. z o.o. w Lubawce Andrzej Wojdyła.
Zadanie spółki Sanikom nie jest jedynym, które otrzymało unijne wsparcie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu obsługuje na Dolnym Śląsku 51 projektów w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Ich łączna wartość wynosi ponad miliard złotych. Unijne dofinansowanie wynosi około 0,5 mld zł. Zakończono już budowę ponad 350 km kanalizacji. Wybudowano i zmodernizowano 9 oczyszczalni ścieków. WFOŚiGW we Wrocławiu jest aktywnym partnerem dolnośląskich beneficjentów, którym zapewnia nie tylko finansowe, ale także merytoryczne wsparcie. WFOŚiGW we Wrocławiu m.in. ocenia złożone wnioski w konkursach, zawiera umowy, rozlicza i nadzoruje realizację inwestycji i przekazuje środki unijne.
Robert Brokacki
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także