Wielkimi krokami zbliża się uroczystość 80-lecia pierwszej strzelińskiej szkoły podstawowej, więc mamy ważne informacje dla jej uczniów, absolwentów i nauczycieli. Poznajcie też sylwetkę długoletniego dyrektora tej szkoły, Konstantego Klimaszewskiego.
Losy pierwszej strzelińskiej podstawówki były mocno skomplikowane. Dzielono ją i łączono, przenoszono z jednego budynku do innego. Zmieniali się dyrektorzy, zarówno w szkole przy ul. Ząbkowickiej, jak i tej funkcjonującej w ogólniaku. Po organizującym szkołę Alojzym Salomonie kierownictwo szkoły na ul. Ząbkowickiej przejął Józef Niemcewicz. Po jego śmierci w 1952 r. szkołą zarządzali kolejno Maria Bielawska i Józef Stasiak.
W 1959 r. kierownikiem zostaje Konstanty Klimaszewski, który będzie pełnił tę funkcję przez wiele lat.
Z Juszkiewicz do Strzelina
Konstanty Klimaszewski był Kresowiakiem. Urodził się w 1914 r. w Juszkiewiczach, leżących w powiecie Baranowicze. Dziś ta miejscowość znajduje się na Białorusi. Najpierw uczył się w szkole powszechnej w Juszkiewiczach. Do dziś zachował się ciekawy dokument z 1926 r., a mianowicie gratulacje dla Stanów Zjednoczonych z okazji 150-lecia niepodległości, na którym widnieje podpis dwunastoletniego wówczas Konstantego, a także innych członków rodziny Klimaszewskich. Dyplom powstał w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkolnictwo polskie w hołdzie narodowi amerykańskiemu na pamiątkę 150-lecia niepodległości”.
Młody Konstanty zdecydował się na karierę pedagogiczną i w 1935 r. został absolwentem Studium Nauczycielskiego w Nieświeżu. Niestety, jego karierę przerwał wybuch II wojny światowej, w której brał udział w stopniu podchorążego. Po kapitulacji Polski zaangażował się w ruch oporu, a potem wstąpił do Armii Krajowej. Był szefem kompanii w Nowogródzkim Batalionie Piechoty w latach 1942-44. W czasie jednej z akcji został ranny, a następnie ewakuowany samolotem do Szwecji.
Gdy po wojnie powrócił do Polski, osiedlił się w powiecie strzelińskim.
Nie tylko "jedynka"
Swoją karierę zawodową w Polsce Konstanty Klimaszewski rozpoczął w Prusach w roku szkolnym 1497/48. Szkoła w Prusach była pierwszą w powiecie szkołą, która powstała na terenie wiejskim, a działalność rozpoczęła już 14 września 1945 r. W tej placówce uczył aż do 1958 r. W międzyczasie ukończył także Wyższy Kurs Nauczycielski (1957 r.).
Rok szkolny 1958/59 przyniósł sporą zmianę w życiu Konstantego Klimaszewskiego, który został dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1 w Strzelinie (tej przy ul. Ząbkowickiej). Od razu zyskał sympatię uczniów i kadry pedagogicznej, zarówno jako nauczyciel, jak i dyrektor. To z tego okresu pochodzi wiele wspaniałych zdjęć grupowych, bo dyrektor Klimaszewski dbał o to, aby pamięć o uczniach nie zniknęła po ukończeniu przez nich szkoły.
Funkcję dyrektora sprawował aż do roku 1975, gdy przeszedł na zasłużoną emeryturę, żegnany z żalem przez szkolną społeczność.
Prywatnie miał żonę Irenę, z pochodzenia wilniankę, z którą wychował trójkę dzieci: Krystynę, Grażynę i Stanisława. Stanisław Klimaszewski jest obecnie szefem strzelińskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.
Dyrektor Klimaszewski zmarł w 1986 r. i jest pochowany na strzelińskim cmentarzu parafialnym.
Cały artykuł zamieściliśmy w 24 (1261) wydaniu papierowym Słowa Regionu.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij