Strzałka wskazuje miejsce, w którym pochowani zostali niemieccy żołnierze. Foto: archiwum
Strzałka wskazuje miejsce, w którym pochowani zostali niemieccy żołnierze. Foto: archiwum
Na początku było wspólne oświadczenie premiera RP Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza RFN Helmuta Kohla, że groby żołnierzy niemieckich w Polsce zostaną otoczone opieką.
W listopadzie 1989 roku zdecydowano, że groby żołnierzy niemieckich w Polsce zostaną otoczone opieką. Zaledwie dwa miesiące później powołano do życia wspólna komisję roboczą. Stworzyli ją przedstawiciele polskiego i niemieckiego Czerwonego Krzyża, Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz Volksbund Deutsche Kriegsgraberfursorge (Niemiecki Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi). Komisja zajmuje się ekshumacją ciał żołnierzy niemieckich, budową i renowacją cmentarzy, a działania te finansowane są przez stronę niemiecką. Z roku na rok komisji przybywało pracy, postanowiono więc powołać do życia fundację, która sprostałaby postawionym przed komisja celom. I tak powstała Fundacja „Pamięć” z siedzibą w Warszawie.
Informacja o planowanej ekshumacji w Gościęcicach zbiegła się w czasie z inną informacją, jaka dotarła do naszej redakcji. Dotyczyła ona m.in. pochówku trzech żołnierzy niemieckich w Gościęcicach Średnich. Zwróciliśmy się do Fundacji „Pamięć” z pytaniem, czy chodzi o ten sam, zapomniany grób. - Jedno z miejsc pochówku żołnierzy niemieckich, o którym wspomina pan, wydaje się być tym samym, o które wnioskowaliśmy. - informuje Iza Gruszka, prezes Fundacji „Pamięć”. Informację o mogile w Gościęcicach otrzymaliśmy od Urzędu Gminy i Urzędu Wojewódzkiego. Jest to miejsce o charakterze małego parku, widoczne są duże dęby, a pod jednym z nich
pozostałość po pomniku z wojny francusko- pruskiej w postaci kamienia.
Podobnie jak pana informator, nasi świadkowie informują, że w tym miejscu
przeprowadzono ekshumację żołnierzy Armii Czerwonej. Na początku kwietnia br. skierowaliśmy wniosek do Wojewody Dolnośląskiego o wydanie zgody na przeprowadzenie prac ekshumacyjnych szczątków żołnierzy niemieckich w tym miejscu. Ekshumowane szczątki zostaną pochowane na zbiorowym cmentarzu żołnierzy niemieckich w Nadoliach Wielkich k/ Wrocławia – odpowiedziała nam Iza Gruszka, prezes fundacji. Do pierwszych prac w Gościęcicach dojdzie nie wcześniej niż w czerwcu. O przygotowaniach do ekshumacji będziemy informować na łamach „Słowa Regionu”.



UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Epopeja
RE: Będzie ekshumacja w Gościęcicach
Po co ruszać nie będzie spokój tego zdania jestem ja
0
Gravatar
plusk
RE: Będzie ekshumacja w Gościęcicach
Ciekawe wydarzenie się szykuje
0

Przeczytaj również