Czesław Bień, po prawej, i Zbigniew Odzimek prezentują plansze z dokonaniami i historią ROD „Wyzwolenie” przygotowane z okazji jubileuszu
Czesław Bień, po prawej, i Zbigniew Odzimek prezentują plansze z dokonaniami i historią ROD „Wyzwolenie” przygotowane z okazji jubileuszu
Lata mijają, a ogródki działkowe kwitną. Niebawem swój jubileusz będą świętowali działkowcy z ROD „Wyzwolenie” w Strzelinie. O przygotowaniach do 70-lecia rozmawialiśmy ze Zbigniewem Odziemkiem i Czesławem Bieniem.
Jak przystało na tak dostojnego jubilata, Rodzinne Ogrody Działkowe „Wyzwolenie” maja bogata i ciekawą historię. - Nasz ogród znajduje się w miejscu, gdzie powstały pierwsze strzelińskie ogródki działkowe. Już w latach 30-tych ubiegłego wieku ok. 700 metrów od Rynku, w kierunku północno-wschodnim, powstały ogrody działkowe. Funkcjonowała wtedy studnia głębinowa z pompą napędzaną wiatrakiem. Woda ze studni była rozprowadzana do studzienek na wszystkich działkach. Cały teren był obsadzony morwami. Obecnie ROD „Wyzwolenie” zajmuje ponad 20 ha ziemi, dysponujemy 553 działkami – powiedział Zbigniew Odziemek, sekretarz ROD „Wyzwolenie”. Wojenna pożoga sprawiła, że działkowcy obejmujący działki po jej zakończeniu, musieli zaczynać od zera. Nic nie przetrwało, ani altany, ani rośliny uprawiane przed 1945 rokiem. Przedwojenne ogródki działkowe, to obecnie sektory A i C. - W pierwszych latach ROD „Wyzwolenie”, czyli w latach 1945 – 50 działkowców było niewielu. Pierwszym prezesem był Michał Bober, a biuro mieściło się w budynku Komendy Powiatowej Milicji na ul. Wolności 15. W latach 1960 – 89 powierzchnia naszego ogrodu zwiększyła się do 25 ha. Powstały wtedy sektory B, D, E i F – powiedział Czesław Bień, wiceprezes.
Utrzymanie poszczególnych działek w należytym stanie wymaga wiele pracy od ich właścicieli. Codzienna pielęgnacja roślin w okresie wegetacji i zaopatrzenie ich na zimę zajmuje sporo czasu. Są jednak inwestycje, które służą wszystkim działkowcom i które finansowane są ze wspólnych środków. W latach 2000 -16 wybudowano w ten sposób 4 studnie, zakupiono 13 pomp, postawiono budynek biurowy i magazynowy. Remontowane są chodniki, bramy i ogrodzenie działek. Wymieniliśmy tylko niektóre inwestycje, a o skali wykonanych prac niech świadczy kwota 100 tys. zł przeznaczonych na ten cel.
Od listopada 2014 Rodzinny Ogród Działkowy „Wyzwolenie” stał się jednostką organizacyjną pod nazwą Polski Związek Działkowców Stowarzyszenie Ogrodowe w Warszawie Rodzinny Ogród Działkowy „Wyzwolenie” w Strzelinie. Działkowcy aktywnie uczestniczyli w dyskusji społecznej w obronie ogródków działkowych. Starania działkowców z całego kraju, w tym również ze Strzelinia, przyniosły skutek. Ustawa o rodzinnych ogródkach działkowych, przyjęta przez Sejm RP 13 grudnia 20013 roku, satysfakcjonuje społeczność działkowców. Funkcję prezesa już ponad 20 lat pełni Jerzy Rak.
Jubileusz ROD „Wyzwolenie” zaplanowano na sobotę 24 września br. na godz. 10.00, Na targowisku na ul. Okulickiego miejskim spotkają się działkowcy, samorządowcy i mieszkańcy Strzelina, żeby wspólnie uczcić ten niecodzienny jubileusz.




UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również