Pani Edyta Cieśla z Lorkiem i Inką. Foto archiwum prywatne
Pani Edyta Cieśla z Lorkiem i Inką. Foto archiwum prywatne
Człowiekowi od zarania dziejów towarzyszą zwierzęta. Udomowiliśmy psy, koty a nawet ptaki, m.in. papugi. Te ostatnie, zwłaszcza z dużych gatunków, oprócz wspaniałych kolorów odznaczają się wysoką inteligencją i zdolnością mówienia. W centrum Strzelina u państwa Cieślów, mieszkają mówiące barwnice, Lorek i Inka.

Jakiego gatunku ptaki mieszkają z Państwem i czym się odróżniają na tle innych papug?
- Są to lory wielkie, inaczej barwnice lub eclectusy. Pochodzą z Wysp Salomona, Nowej Gwinei, północno-wschodniej Australii i Wysp Moluków. Od pozostałych gatunków odróżnia je bardzo wysoka inteligencja. Nie niszczą nic w domu i potrafią mocno zżyć się z człowiekiem. Samce są zawsze zielone i mają pomarańczowy dziób, a samiczki czerwone z czarnym dziobem.

Dlaczego wybrali Państwo ten gatunek?
- Naszym marzeniem było mieć papugę, która słucha się opiekuna, mówi i z którą da się swobodnie wyjść na dwór, mając pewność, że nie ucieknie. Podejrzałem na australijskich stronach internetowych, że dużo ludzi trzyma barwnice w sposób swobodny. Zdecydowałem, że to właśnie takiej papugi szukamy.

Kto może trzymać w domu taką papugę?
- Człowiek, który jest cierpliwy, odpowiedzialny i ma dużo czasu.

Czy potrzebują klatki, jeśli tak, to jakiej?
- Nasze ptaki mają do dyspozycji całe mieszkanie. Jeżeli już papuga ma być w klatce, to musi być ta klatka duża, o szerokości co najmniej 2 m i wysoka na minimum 1,5 m.

Co składa się na dietę Państwa podopiecznych?
- Barwnice są miękkojadami. Na śniadanie podajemy im owoce, m.in. granaty, banany, kiwi oraz rodzime z działki. Na obiad dostają warzywa, np. buraki czerwone, kalafiory, brokuły czy marchew gotowaną na parze. Ziarna to tylko 10% ich pożywienia.

Ciężko jest je nauczyć mówić?
- Barwnica jest w stanie coś powiedzieć, mając już 7. miesiąc życia. Nasz Lorek miał 6,5 miesiąca, jak zaczął mówić. Od tamtej pory poświęcałem mu codziennie kilka godzin na naukę mowy, a on siedział, patrzył na ruch moich ust i tak się uczył. Ciekawostką jest, że im więcej papuga mówi, tym mniej hałasuje. (...).

CZYTAJ ten wywiad w całości. Dostępny tutaj



UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Andrzej
Typowy Polak - odpowiedz dla PAWŁA
Osiłku - nasze papugi nie tylko jeżdzą samochodem na ramieniu swobodnie ale i sie opalają na plazy tez swobodnei wiem że cie i wielu innych boli i dlatego nie dyskutuje z takimi znawcami papug, pozdrawiam
0
Gravatar
Paweł
Typowy Polak
Widziałem kilka rozmów z innymi ludźmi pana Cieśli szkoda się wypowiadać człowiek który uważa siebie za najlepszego znawcę od papug nie udziela nikomu przydatnych porad czy pomocy jak niektórzy tylko krytykuje,wyśmi ewa innych.Większość ludzi których go próbowało skrytykować np za jazdę samochodem i papugi luzem w nim że to może źle się skończyć byli blokowani i równani z błotem,człowiek który wie najlepiej wszystko i nie przyjmuję krytyki.Proponuje Wam popytać na grupach odnoś papug powiedzą Wam co to za człowiekPozdraw iam
0

Przeczytaj również