W ramach inicjatywy lokalnej można składać wnioski obejmujące inwestycje wspomagające rozwój wspólnot i społeczności lokalnej
W ramach inicjatywy lokalnej można składać wnioski obejmujące inwestycje wspomagające rozwój wspólnot i społeczności lokalnej
Wraz z nowelizacją ustawy o działalności pożytku publicznego mieszkańcy otrzymali możliwość współpracy z lokalnym samorządem. Zgłaszane przez nich zadania mają rozwijać wspólnoty i obejmować m.in. remonty czy wolontariat. Czy UMiG przekazuje pieniądze na inicjatywę lokalną? Jak może wyglądać wkład własny mieszkańców i co zdecyduje o pozytywnym rozpatrzeniu wniosków?
Nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie dała możliwość jednostkom samorządu określenia trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosku o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej. Inicjatywa ta jest formą współpracy jednostek samorządu terytorialnego z  mieszkańcami. Ma na celu wspólne realizowanie zadań na rzecz społeczności lokalnej.
Mieszkańcy mogą bezpośrednio lub też za pośrednictwem organizacji pozarządowych złożyć wniosek o realizację zadania publicznego do burmistrza miasta i gminy Strzelin. W ramach inicjatywy lokalnej mogą być realizowane zadania publiczne w zakresie należącym do gminy. W szczególności mogą to być zadania inwestycyjne wspomagające rozwój wspólnot i społeczności lokalnej, a obejmujące głównie budowę, rozbudowę lub remonty dróg, kanalizację czy sieć wodociągową. Ponadto mogą obejmować turystykę, porządek i bezpieczeństwo publiczne, wolontariat oraz działalność charytatywną.

Na inicjatywę mają 25  000 zł
Wkład mieszkańców, jako wnioskodawców, może polegać na pracy społecznej, na świadczeniach pieniężnych lub rzeczowych. UMiG nie przekazuje mieszkańcom dotacji na inicjatywę lokalną, może natomiast wspierać realizację zadania w sposób organizacyjny i rzeczowy (w tym również poprzez np. zakup usług i rzeczy).  W przypadku przyjęcia wniosku do realizacji, burmistrz podpisuje z wnioskodawcami umowę na wykonanie zadania. Urząd może przekazać wnioskodawcom (na podstawie umowy użyczenia) rzeczy konieczne do zadania.
O inicjatywie lokalnej rozmawialiśmy z przewodniczącym Osiedla Zachodniego w Strzelinie Jerzym Geroniem. Jak podkreślił, pełni funkcję od niedawna, ale zapoznał się już z najważniejszymi informacjami nt. inicjatywy.
– Jest to bardzo dobry pomysł, mieszkańcy mogą otrzymać wsparcie na rozwój osiedli, na których mieszkają. Wioski mają fundusz sołecki, a sołtysi dokładnie wiedzą, na co przeznaczyć pieniądze. W mieście szansę otrzymają także mieszkańcy, przez co wspólnie określą, czego potrzebują najbardziej – powiedział przewodniczący. Dodał, że kiedy mieszkańcy przedstawią propozycje, wnioski na pewno zostaną złożone. Potrzeby dotyczą wszystkich osiedli, a są związane m.in. z kanalizacją czy remontami.
W tegorocznym budżecie gminy Strzelin zarezerwowano 25 000 zł na inicjatywę lokalną.  - Wnioski będą oceniane na podstawie następujących kryteriów: celowości realizacji zadania z punktu widzenia potrzeb społeczności lokalnej, zgodności inicjatywy z dokumentami strategicznymi miasta i gminy Strzelin oraz planami inwestycyjnymi, a także zaangażowania środków budżetowych gminy  w całkowitych kosztach zadania – powiedziała burmistrz Dorota Pawnuk.
Ponadto burmistrz już teraz zachęca mieszkańców do zgłaszania wniosków w ramach inicjatywy lokalnej w okresie planowania budżetu na 2017 r., a więc od czerwca do lipca. Inicjatywa daje szansę na aktywizację społeczności oraz na formalne pozyskanie przez samorząd partnera społecznego dla realizacji części zadań własnych. Jest to idealne narzędzie do działań lokalnych stowarzyszeń, jak również grup nieformalnych, w tym np. kół gospodyń wiejskich. Inicjatywa swoim zasięgiem może obejmować zarówno jedną ulicę, osiedle lub sołectwo, jak i całą gminę.



UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również