Szkoła Podstawowa nr 5 w Strzelinie w ramach projektu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” przygotowała 4 listopada I Powiatowy Konkurs Wiedzy o ZapylaczachPszczoły są niezastąpione w ekosystemie. W związku z globalnym problemem ich dużej śmiertelności pojawia się wiele pomysłów na uświadamianie tego faktu społeczeństwu. Jednym z nich są różnego rodzaju konkursy. I Powiatowy Konkurs Wiedzy o Zapylaczach udowodnił, że młode pokolenie wie, jak ważne są pszczoły. Uczniowie podstawówek wiedzą o tych owadach znacznie więcej niż niejeden dorosły.
Szkoła Podstawowa nr 5 w Strzelinie w ramach projektu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” przygotowała 4 listopada I Powiatowy Konkurs Wiedzy o Zapylaczach. Wzięło w nim udział 7 trzyosobowych drużyn, reprezentujących szkoły podstawowe z powiatu strzelińskiego. Konkurs stanowił podsumowanie i sprawdzenie wiedzy, jaką uczniowie w ciągu całego roku.
Rywalizacja składała się z 5 rund. W pierwszej reprezentanci podstawówek rozwiązywali test. Trzeba przyznać, że pytania były dosyć szczegółowe, ale zawodnicy nie mieli najmniejszych problemów z odpowiedziami. Druga runda polegała posegregowaniu liter i utworzeniu z nich nazw elementów barci. W trzeciej, oprócz dopasowania nazwy drzewa do odpowiedniego liścia lub szyszki, należało także stwierdzić czy jest rośliną wiatro - czy owadopylną. Czwarta, bardzo smaczna, runda polegała na rozpoznaniu gatunku miodu. Zawodnicy otrzymali pięć kubków, a w każdym znajdował się inny rodzaj miodu (wśród nich spadziowy, lipowy i rzeżuchowy). W ostatniej konkurencji zadaniem uczniów było ułożenie piosenki o pszczołach.
Podczas weryfikacji i sprawdzania przez komisję konkursową wykonanych zadań, pojawiła się niespodzianka. Dla wszystkich pięknie zaśpiewała Lena Wlazłowska, uczennica 4 klasy SP nr 5.
Ostatecznie rywalizację wygrali reprezentanci SP nr 5 w Strzelinie. Drugie miejsce zdobyli uczniowie z SP Wawrzyszów a trzecie miejsce na podium należało do przedstawicieli SP w Wiązowie.
Organizatorkami konkursu były Daria Jaroch-Rogan oraz Barbara Lis, a także Anna Flis z Nadleśnictwa Henryków (autorka pytań, i zadań konkursowych i modelu barci) oraz wspierający wszelkie propszczele działania pszczelarz Andrzej Gryglak. Natomiast nagrody ufundowało Nadleśnictwo Henryków, podczas konkursu reprezentowane także przez nadleśniczego Piotra Bubniewicza i jego zastępcę Krzysztofa Flisa. Zadania konkursowe wymagały rozległej znajomości zagadnień przyrodniczych, wykraczających poza program szkoły podstawowej. Uczniowie spisali się jednak wyśmienicie. Poziom konkursu był naprawdę wysoki. Skoro młode pokolenie ma taką wiedzę, jest nadzieja, że pszczoły będą miały się dobrze!



UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również