Piwnica najstarszej wieży mieszkalnej na Gromniku otrzyma nowe sklepienie
Piwnica najstarszej wieży mieszkalnej na Gromniku otrzyma nowe sklepienie
Turystyka to wciąż pięta achillesowa powiatu strzelińskiego. Przykład gminy Przeworno świadczy, że może być inaczej. W tej branży liczy się pomysł i konsekwencja.
Gmina Przeworno nie zalicza się do największych w naszym powiecie, ale podejścia do rozwoju turystyki na swoim terenie mogą od niej uczyć się inni. Sezon wycieczek i wypadów za miasto, w góry lub do lasu trwa właściwie cały rok, ale szczyt w przypadku naszych okolic mamy za sobą. Jedynie grzybiarze, licząc na wysyp podgrzybków lub opieniek wybierają się do lasu. Uznaliśmy, że to dobry czas, żeby porozmawiać o atrakcjach, jakie oferuje gościom gmina Przeworno. Naszym rozmówcą był wójt Jarosław Taranek.

Mówiąc o atrakcjach turystycznych gminy Przeworno, wypada rozpocząć od Gromnika.
- Niewątpliwie tak. Góra Gromnik, najwyższe wzniesienie Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich, jest naszą największą atrakcją turystyczną. I to nie tylko ze względu na niezaprzeczalne walory krajobrazowe, ale także rekreacyjne i sportowe. Gromnik jest również znaczącym miejscem na mapie Polski ze względu na swoją burzliwą historię odkrywaną przez archeologów z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Badania archeologiczne, prowadzone na taką skalę, to coś co wyróżnia gminę Przeworno w naszym powiecie.
- Rzeczywiście. Od 2005 roku odwiedzają naszą gminę pracownicy naukowi i studenci, żeby prowadzić wykopaliska. Dzięki tym badaniom Gromnik stał się miejscem znanym nie tylko w najbliższej okolicy. Początki badań były trochę przypadkowe. W 2003 roku odkryto na Gromniku pozostałości tzw. rotundy dwuabsydowej, co zaintrygowało naukowców. Początkowo przypuszczano, że jest to preromańska świątynia chrześcijańska z IX – XI wieku. Pierwszych pięć lat wykopalisk (lata 2005 – 2009 – red.) pozwoliło zweryfikować tę hipotezę. Na Gromniku mamy do czynienia z XV - wiecznym złożeniem. Ówczesnymi włodarzami Gromnika byli Czirnowie, o których mówiono rycerze-rabusie. Obecnie na ukończeniu są prace wykopaliskowe w piwnicy wieży obronnej, najstarszej części zamku Czirnów. Mamy już plany, na zagospodarowanie piwnicy po zakończeniu wykopalisk archeologicznych w tym miejscu. Dodam, że przez tych jedenaście lat gmina Przeworno finansowała prowadzone na Gromniku badania w całości, współpracując cały czas z Wydziałem Archeologii UWr. Publikujemy np. corocznie rejestr znalezionych artefaktów. Część z nich można oglądać w Izbie Historycznej w Romanowie.

Badania archeologiczne sprawiły, że Gromnik stał się znany w naukowym światku a i turyści coraz częściej odwiedzają gminę Przeworno. Co dalej? Czy myślicie już jak uatrakcyjnić ich pobyt w gminie Przeworno?
- Złożyliśmy projekt w urzędzie marszałkowskim o dofinansowanie projektu „Zabezpieczenie i ekspozycja reliktów wieży mieszkalnej na zamku na górze Gromnik i zagospodarowanie terenu przyległego”. Chcemy odtworzyć sklepienie piwnicy i nadbudować je do wysokości 2,5 m. Wytyczymy ścieżkę historyczną i postawimy tablice informacyjne. Realizację inwestycji, o ile otrzymamy dofinansowanie, zaplanowaliśmy na lata 2017-18. Przedsięwzięcie będzie kosztowało ok. 950 tys. zł, z czego jedynie 18% będzie pochodziło z budżetu gminy. Decyzja, co do finansowania, zapadnie w maju przyszłego roku. Liczymy, że nasz projekt zyska akceptację marszałka. Zwłaszcza, że jesteśmy już po ocenie formalnej, która wypadła pozytywnie dla nas, a czekamy na ocenę merytoryczną wniosku. Poza tym już w przyszłym roku zbudujemy i zainstalujemy na Gromniku tzw. park linowy. Nasz pomysł przechwyciła gmina Strzelin i również tam, po sąsiedzku najprawdopodobniej powstanie taka sama atrakcja turystyczna.

Wiadomo, że turysta chciały na Gromniku, wybierając się tam, skorzystać z infrastruktury hotelowo-parkingowo-kulinarnej. Czy coś takiego powstanie?
- Zdajemy sobie sprawę, że nie dla wszystkich wyprawa na Gromnik sama w sobie jest atrakcyjna. Prowadzimy rozmowy z Nadleśnictwem Henryków w sprawie parkingu u podnóża góry. Chcemy, żeby mogły tam zatrzymywać się zarówno autobusy, jak i samochody osobowe. Z firmą Tauron rozmawiamy o doprowadzeniu prądu pod Gromnik, żeby na parkingu można było prowadzić punkty gastronomiczne.

A co z bazą hotelową?
- Bardzo zaawansowane są prace nad powstaniem w Dobroszowie, w ramach Aglomeracji Wrocławskiej, nowoczesnego kampusu. Będzie to najnowocześniejsza i największa baza noclegowa w powiecie strzelińskim, zdolna przyjąć jednorazowo ok. 50 gości. Projekt jest tak pomyślany, żeby Gromnik, z wykopaliskami archeologicznymi, parkiem linowym i wieżą widokową był największą atrakcją turystyczną dla odwiedzających gminę Przeworno.
Jacek Sobko


CZYTAJ ten artykuł w całości. Dostępny tutaj



UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker
RE: Zainwestowali w Gromnik i nie żałują
przed 2 wojną na gromniku był zarówno zamek jak i restauracja. kto to zniszczył? sowieckie tanki w henrykowskim lesie? a może szabrownicy i tubylcy?( po dzisiejszemu złomiarze)
0

Przeczytaj także