Nowy właściciel otrzymał niezbędne pozwolenie na wykonanie prac porządkowych na terenie parku pałacowego
Nowy właściciel otrzymał niezbędne pozwolenie na wykonanie prac porządkowych na terenie parku pałacowego
Neobarokowy pałac w Samborowicach wzniesiono w początkach XIX wieku. Otacza go park, w którym niedawno zauważono wycinkę drzew. Skontaktowaliśmy się z dolnośląskim wojewódzkim konserwatorem zabytków, który jako organ właściwy wydaje zezwolenia na usuwanie drzew.
W ostatnim czasie mieszkańców gminy Przeworno zaniepokoiła pewna sprawa. Mowa o wycince starych drzew w parku przy pałacu w Samborowicach. Obiekt wraz z zespołem parkowym jest wpisany do rejestru zabytków. Park krajobrazowy wokół pałacu założony został w 1878 r., w miejscu ogrodu z 1809 r. Organem właściwym do wydawania zezwoleń na usuwanie drzew i krzewów z tego terenu jest dolnośląski wojewódzki konserwator zabytków.
Jak udało nam się dowiedzieć, nowy właściciel obiektu pałacowego w Samborowicach otrzymał niezbędne pozwolenia na wykonanie prac porządkowych. Ewa Nysler z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu poinformowała, że zakres prac porządkowych obejmuje: uprzątnięcie parku z konarów i gałęzi oraz z zanieczyszczeń (tj. gruz, eternit, fragmenty ogrodzeń, śmieci). Przy usuwaniu gruzu, fragmentów ogrodzeń i śmieci należy wyselekcjonować i zachować fragmenty detali architektonicznych (np. tralki, fragmenty gzymsów, sterczyny, profilowane fragmenty stolarki) zarówno z terenu przed pałacem, jak i z zawalonej części budynku. Ponadto zakres obejmuje selektywne usunięcie młodego podrostu drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza: 35 cm – w przypadku topoli, wierzby, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej, platana klonolistnego, 25 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew oraz krzewów w wieku do 10 lat.
CZYTAJ ten artykuł w całości. Dostępny tutaj




UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
%
@
Najlepiej nic nie robić i niech wszystko się rozsypie. Nawet ruiny nie będzie można usunąć ponieważ stanowi "zabytek". Szkoda tylko, że większość z tych "zabytków" Polacy zniszczyli w latach 60-tych i 70-tych z własnej woli bądź rozparcelowali je na mieszkania , o takim a nie innym nędznym stanie na dzień dzisiejszy.
0

Przeczytaj także