Kierownik GOPS w Przewornie Czesława Kościuszko (druga z lewej) mówiła o przemocy w rodzinachZmiana w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla Jagielnicy oraz programy dotyczące przeciwdziałania przemocy w rodzinie, narkomanii i alkoholizmowi. Te tematy zdominowały ostatnie wspólne posiedzenie komisji Rady Gminy Przeworno.
W czwartek, 28 stycznia, w sali obrad Urzędu Gminy Przeworno odbyło się posiedzenie komisji stałych rady gminy. Na obradach zabrakło wójta Jarosława Taranka, który przebywał na urlopie. W jego zastępstwie głos zabierała sekretarz gminy Urszula Iżykowska - Mroczko.
Posiedzenie otworzyła przewodnicząca Komisji Budżetu, Rozwoju Gospodarczego i Rolnictwa Joanna Pieczonka. Na początku radni pozytywnie zaopiniowali uchwałę w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Jagielnicy. Sekretarz tłumaczyła, że jest to poprawka czysto porządkowa. Ma na celu przekształcenie nieruchomości tak, aby w przyszłości można było tam wybudować świetlicę wiejską.
Przemoc stosują najczęściej mężczyźni
W kolejnym punkcie posiedzenia radni opiniowali przyjęcie Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2016 – 2019. Głos zabrała kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przewornie Czesława Kościuszko. Tłumaczyła zgromadzonym, jakie formy przemocy występują najczęściej w gminie. - Ma ona najczęściej charakter przemocy psychicznej - wyjaśniała kierownik GOPS. - Następnie łączy się psychiczna z fizyczną i psychiczna z ekonomiczną, gdyż czasem ciężko zaklasyfikować rodzaj przemocy do jednej kategorii. W poprzednim roku mieliśmy po jednym przypadku ekonomicznej i seksualnej.
Czesława Kościuszko dodała również, że sprawcami przemocy są głównie mężczyźni uzależnieni od alkoholu z niską świadomością społeczną. Przy GOPS funkcjonuje zespół interdyscyplinarny, którego zadaniem jest informowanie zarówno sprawcy, jak i ofiary o możliwościach skorzystania z różnych form pomocy. Kościuszko wspomniała także o tak zwanej ,,niebieskiej karcie”, czyli procedurze, która obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie. Czynności te mogą podjąć miejscowy GOPS, policja i inne jednostki kontrolne. ,,Niebieska karta” jest jednym z wyznaczników skali przemocy w gospodarstwach domowych.
Radni pozytywnie zaopiniowali przedstawiony przez kierownik GOPS trzyletni program.
Młodzież częściej sięga po alkohol
W dalszej części obrad urzędniczka Krystyna Pochwała przedstawiła projekt uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii na 2016 rok. Zapoznała radnych z formami wsparcia samorządu w walce z alkoholizmem i narkomanią wśród mieszkańców gminy. - Na realizację naszych zadań przeznaczamy środki, które otrzymaliśmy z opłat z zezwoleń ze sprzedaży napojów alkoholowych w gminie - tłumaczyła.
Krystyna Pochwała dodała także, że został obniżony próg inicjacji alkoholowej wśród młodzieży. Oznacza to, że, niestety, coraz to młodsi ludzie sięgają po alkohol.
Z pytaniem do kierownik GOPS zwróciła się radna Monika Konsencjusz. - Skąd czerpią państwo dane dotyczące obniżonego wieku inicjacji? - zapytała. Urzędniczka odpowiedziała, że w szkole została przeprowadzona anonimowa ankieta wśród uczniów. Po analizie jej wyników sformułowano wspomniane wcześniej wnioski.
Komisje jednogłośnie wydały pozytywną opinię na temat gminnego programu profilaktyki, który będzie wdrażany w życie w 2016 roku.
W ostatnim punkcie obrad radni przyjęli plany pracy komisji stałych na 2016 rok.
W następnym wydaniu „Słowa Regionu” opublikujemy relację z XV sesji Rady Gminy Przeworno.




UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Izabel
RE: Jakiej przemocy dopuszczają się mężczyźni?
Wszystkiemu winni mężczyźni są. Oni biją kobiety i wywołują wojny. Feminizmu więcej trzeba. Yeach! :-*
0
Gravatar
ten
RE: Jakiej przemocy dopuszczają się mężczyźni?
Jakiej przemocy dopuszczaja sie kobiety? PERMANENTNEJ.
0

Przeczytaj także