Słowo Regionu Strzelińskiego - gazeta strzelin
Chcesz otrzymać zasiłek rodzinny? – przeczytaj! PDF Drukuj Email
(0 głosów, średnia ocena 0 na 5)
Wpisany przez Jakub Olejnik   
wtorek, 02 października 2012 06:21

Magdalena Madejczyk z Referatu ds. Świadczeń Rodzinnych w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Strzelinie(GMINA STRZELIN) Od 1 listopada 2012 roku zostaną wprowadzone zmiany w przyznawaniu zasiłków rodzinnych. Podwyższono kryterium dochodów, uprawniające do pomocy finansowej. Teraz łatwiej będzie ją uzyskać. Zasiłek rodzinny jest jedną z form wsparcia. Ma na celu częściowe pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem dziecka. Zasiłek przyznaje się na okres od 1 listopada do 31 października następnego roku kalendarzowego.

Od listopada 2012 roku nastąpią zmiany w zakresie wysokości kryterium dochodowego, uprawniającego do otrzymania zasiłku rodzinnego. Obecnie wynosi 504 zł. W przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności 583 zł. Od 1 listopada te kwoty wzrosną do 539 zł i 623 zł – mówi Magdalena Madejczyk z Referatu ds. Świadczeń Rodzinnych w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Strzelinie. Kto może ubiegać się o zasiłek? – Jest to zależne od kryterium dochodowego. Dochód rodziny obliczamy na podstawie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o dochodach w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy – tłumaczy Madejczyk. Jak obliczyć dochód na członka rodziny uprawniający do pobierania zasiłku rodzinnego? – Na podstawie zaświadczenia z Urzędu Skarbowego od dochodu małżonków odlicza się podatek, składki społeczne oraz zdrowotne. Obliczoną kwotę należy podzielić przez 12 (miesiące), a następnie przez ilość członków rodziny, (np. gdy w rodzinie jest jedno dziecko to przez 3). Po obliczeniu otrzymujemy dochód na jednego członka rodziny. Jeżeli jest równy lub niższy niż kryterium dochodowe, wówczas taka rodzina kwalifikuje się do uzyskania pomocy finansowej -  wyjaśnia pracownica GOPS-u.  Aby ubiegać się o zasiłek rodzinny należy złożyć stosowne dokumenty. – Akt urodzenia dziecka, dowód osobisty rodzica, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o dochodach członków rodziny w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy (od 1 listopada 2012 roku będzie to dokument za 2011 rok). Należy również złożyć oświadczenie o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne małżonków. Wniosek o zasiłek rodzinny do wypełnienia można pobrać w GOPS – mówi Madejczyk.  

 

Od listopada rodziny otrzymają większe wsparcie finansowe

Wysokość zasiłku rodzinnego zależy od wieku dziecka. Zasiłek wypłacany jest co miesiąc. –  Od 1 listopada 2012 roku kwoty zostaną podwyższone. Na dziecko do ukończenia 5 roku życia rodzina otrzyma 77 zł, na dziecko powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku – 106 zł, zaś na dziecko powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 lat  – 115 zł. Obecnie te kwoty wynoszą jeszcze odpowiednio: 68 zł, 91 zł i 98 zł – informuje nasza rozmówczyni. Oprócz  zasiłku rodzinnego przysługują także inne. - Z tytułu urodzenia dziecka 1000 zł, z tytułu opieki nad dzieckiem podczas korzystania z urlopu wychowawczego – 400 zł, z tytułu samotnego wychowywania dziecka – 170 zł, z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej (na trzecie i kolejne dzieci uprawnione do zasiłku rodzinnego) – 80 zł, z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego – 100 zł, z tytułu dojazdów do szkoły poza miejscem zamieszkania lub zamieszkiwania w internacie – 50 i 90 zł, a także z tytułu rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego – poniżej 5-go roku życia dziecka - 60 zł., powyżej 5-go - 80 zł. Te dodatki nie ulegną jednak podwyższeniu od 1 listopada – wyjaśnia Madejczyk.

Jeżeli dochody na jednego członka rodziny przekraczają kryterium dochodowe, zasiłek nie zostanie przyznany? – Jest pewien wyjątek. Jeśli dochód na osobę w rodzinie przekroczy kryterium dochodowe uprawniające do pobierania zasiłku rodzinnego o kwotę niższą lub równą kwocie odpowiadającej najniższemu zasiłkowi rodzinnemu, a rodzina w poprzednim okresie zasiłkowym pobierała świadczenie (bez przekroczenia kryterium) to wówczas zasiłek przysługuje takiej rodzinie przez następny rok, natomiast w przypadku przekroczenia dochodu w kolejnym roku, zasiłek rodzinny nie będzie przysługiwał  – mówi pracownica GOPS.  Osoby,  uprawnione do zasiłku rodzinnego,powinny złożyć odpowiednie dokumenty do GOPS w okresie od 01 września do 30 listopada, aby kontynuować jego pobieranie. – Można także zgłosić się do nas w każdej chwili, by uzyskać taki zasiłek – mówi Madejczyk. W gminie Strzelin obecnie około 800 osób pobiera zasiłek rodzinny.

 

Komentarze  

 
+1 #1 dochód w rodziniedanuta 2013-09-27 20:16
Czy do dochodu wliczany jest fundusz alimentacyjny?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Best joomla templates