Słowo Regionu Strzelińskiego - gazeta strzelin
Rowerem po chodniku tylko w określonych sytuacjach PDF Drukuj Email
(1 głos, średnia ocena 1.00 na 5)
Wpisany przez Jakub Olejnik   
czwartek, 27 września 2012 06:07

Wielu rowerzystów nie zdaje sobie sprawy, że jeżdżąc się po chodniku łamią przepisy(STRZELIN) Wielu rowerzystów po mieście porusza się chodnikiem. Przepisy jednoznacznie określają, w jakich przypadkach mogą to robić. Sprawdź, kiedy możesz wjechać na chodnik, zanim dostaniesz mandat.

Niedawno jeden z naszych czytelników zwrócił się do nas z prośbą o pomoc. – Ostatnio moja żona spacerując po chodniku w mieście została potrącona prze rozpędzonego rowerzystę – mówi mieszkaniec, który chce pozostać anonimowy.Na szczęście, nic poważnego jej się nie stało. Chciałbym jednak zwrócić uwagę, że rowerzyści nie powinni poruszać się chodnikach, mają przeznaczoną do tego jezdnie. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo powinny karać takich rowerzystów. W Strzelinie wielu ludzi jeździ rowerem po chodnikach, co stwarza zagrożenie dla pieszych – dodaje nasz rozmówca.

 

To może kosztować 100 zł

Postanowiliśmy przyjrzeć się sprawie bliżej. Zasady prawidłowego poruszania się rowerzystów określa art. 33 Prawa o ruchu drogowym. - Kierujący rowerem jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym – czytamy w ustawie. Jak się jednak okazuje, korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone w wyjątkowych sytuacjach. To także określa ustawa. – Gdy: opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem; szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, lub warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) –.  czytamy dalej.  W takich sytuacjach rowerzysta jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Powinniśmy o tym pamiętać, ponieważ łamanie przepisów wiąże się z karą. Rowerzysta, który się do nich nie dostosuje, może spodziewać się mandatu w wysokości 100 zł.

 

Komentarze  

 
+17 #3 RE: Rowerem po chodniku tylko w określonych sytuacjachBaron 2012-09-27 17:20
Cytuję ziko:
Jazda po ulicy rowerem to ryzyko śmierci i kalectwa, lepiej jechać sobie powoli po chodniku i się nie stresować.


Aż tak źle nie jest, nieszczęście może spotkać nawet na chodniku czy w domu.

Cytuję awacs:
Na ulicy też nie potrafia się znaleźć rowerzyści. Skręcają bez powiadamiania. Jeżdzą przez pasy dla pieszych albo w rynku z kościuszki na wprost. Szczególnie starsi nie patrzą tylko jadą na oślep, bo im się należy...


Użytkownik ruchu który nie przestrzegający podstawowych przepisów będzie robił to nie zależnie od pojazdu, czy będzie jechał rowerem, osobówką, ciężarówką czy innym pojazdem.
Niema co szufladkować na tych czy na tamtych, kierowca czy pieszy to zawsze człowiek.

Należy negować praktyki jakie opisałeś/aś powyżej. i uczyć prawidłowego poruszania się na drodze.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-25 #2 RE: Rowerem po chodniku tylko w określonych sytuacjachziko 2012-09-27 12:11
Jazda po ulicy rowerem to ryzyko śmierci i kalectwa, lepiej jechać sobie powoli po chodniku i się nie stresować.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-16 #1 RE: Rowerem po chodniku tylko w określonych sytuacjachawacs 2012-09-27 10:05
Na ulicy też nie potrafia się znaleźć rowerzyści. Skręcają bez powiadamiania. Jeżdzą przez pasy dla pieszych albo w rynku z kościuszki na wprost. Szczególnie starsi nie patrzą tylko jadą na oślep, bo im się należy...
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Best joomla templates